tv3.lv

“Piepelnās uz latviešu rēķina!” Jaunā “Playstation” fani dusmīgi par augstajām konsoles cenām

2021. gada 22. februārī 19:10

Video spēļu entuziasti neizpratnē, kāpēc tirgotāji Latvijā “uzskrūvējuši” cenas nesen tirgošanā izlaistajai spēļu konsolei “Playstation 5”, ko daudzi vēlētos iegādāties.

Ar “Bez Tabu” sazinājās video spēļu entuziasts Rolands, kurš pauda sašutumu par konsoles augstajām cenām.

Rolands
video spēļu entuziasts

Gribētu uzzināt, kāpēc Latvijā ir daudzi, kas piepelnās uz latviešu rēķina? Runa ir par jauno “PlayStation 5” konsoli, kas nesen iznākusi. Tā ir deficīta prece visā pasaulē, ražotājs nespēj saražot tādu apjomu, lai nodrošinātu visiem, bet, neraugoties uz to, Latvijas tirgus arī saņēma šo konsoli. Ražotāja noteiktā cena ir ap 500 eiro. Tomēr ir uzņēmumi, kas vienkārši iesmej par citiem, pārdodot to pat virs tūkstoš eiro. Un vēl stāsta, ka šī konsole pie viņiem ir labāka nekā pie konkurentiem, tāpēc esot tik dārga. Tas, protams, ir absurds, pēdējās muļķības.

Apskatot pašmāju internetveikalu piedāvājumus, “Bez Tabu” pārliecinājās, ka tirgotāji jauno konsoli tirgo par ļoti augstu cenu – pat līdz 1250 eiro. Tikmēr konsoles ražotāja “Sony” oficiālais dīleris “Sony Center” ierīci tirgo par cenu, kas ir pusi zemāka. Tiesa, kamēr oficiālais dīleris, veicot pasūtījumu tagad, informē, ka konsoli varēs izsniegt gada trešajā ceturksnī, citi internetveikali, no kuriem konsole iegādājama par krietni augstākām cenām, sola to pircējam pasniegt uzreiz vai tuvākajā laikā.

Ražotāja dīlera “Sony Center” pārstāvis “Bez Tabu” norādīja, ka jaunā konsole daudzviet pasaulē ir deficīta prece, un pieļāva, ka internetveikali, solot pircējam dot preci teju uzreiz, iespējams, mānās, tādējādi cenšoties mudināt veikt pasūtījumus pie viņiem.

“Sony Center” pārstāvis

Nu labi, varbūt, ka viņi var, bet tas ir jautājums viņiem – vai tiešām viņi var [piegādāt]? Vai varbūt viņi jūs piemānīs? Mēs šajā gadījumā esam uzlikuši saprātīgu [cenu], draudzīgu patērētājam, bet prece būs jāpagaida.

Raidījums sazinājās arī ar vienu no internetveikaliem, kas tirgo konsoli par 1250 eiro. Tirgotāja pārstāvis apstiprināja, ka, veicot pasūtījumu tagad, konsoli varēšot saņemt februāra beigās.

Internetveikala pārstāvis

Ļoti iespējams, ka [“Playstation 5”] iegādāta vairumā, tādēļ esam ātrāk saņēmuši. Tāpēc varam tirgot un piegādāt ātrāk.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Konkurences padomes pārstāvis Māris Spička raidījumam norādīja, ka atšķirības cenās, pat ja pie daudziem tirgotājiem tās ir šķietami “uzskrūvētas”, ir pieļaujamas. Spička arī norādīja, ka brīvā tirgus apstākļos cenu lielā mērā diktē tieši pieprasījums.

Māris Spička
Konkurences padomes pārstāvis

Ražotājs nedrīkst noteikt un diktēt cenu, par kādu tirgotājam prece jāpārdod. Katrs tirgus dalībnieks, ņemot vērā savas izmaksas, kas rodas no preču iepirkšanas un tirgošanas, ir brīvs noteikt preču gala cenu patērētājam. Ierobežota piedāvājuma apstākļos jārēķinās ar paaugstināto cenu.

Konkurences sargs Spička informēja, ka tirgotāji nedrīkst vienoties par cenu, kas varētu liecināt par karteli. Par karteļa esamību varētu liecināt vienādas cenas.

Māris Spička
Konkurences padomes pārstāvis

Būtiskākais ir tas, ka cena nedrīkst tikt saskaņota. Tas būtu kartelis, kas ir aizliegts.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC) arī nav aizrādījumu par augstajām cenām. PTAC pārstāve Santa Zarāne norādīja, ka patērētāju tiesību aizstāvji varētu vērsties pret tirgotājiem, ja, piemēram, norādītais preces saņemšanas datums būtu maldinošs, kas varētu liecināt par negodīgu reklāmu un negodprātīgiem centieniem piesaistīt klientus. Tāpat par pārkāpumu varētu uzskatīt, ja tirgotājs vienu un to pašu preci savā sortimentā reklamētu kā labāku nekā pie citiem tirgotājiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm