tv3.lv

Vai ar sejas masku būsi baltais zvirbulis galvaspilsētas medicīnas iestādēs?

Pasliktinoties Covid-19 situācijai, aktualizējas sejas aizsargmasku jautājums, un, jau sākot ar šodienu, to valkāšana sabiedriskajā transportā atkal ir obligāta prasība. Lietot aizsargmaskas pieprasa arī ārstniecības iestādēs.

2020. gada 7. oktobrī 19:45

Raidījuma “Bez Tabu” skatītājs ir uztraucies par mutes un deguna aizsargu valkāšanu ārstniecības iestādes. Devies uz poliklīniku, ņemot līdzi sejas masku, kā viņam, piesakot vizīti bija teikts, bet ierodoties ārstniecības iestādē, sajuties kā baltais zvirbulis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Bez Tabu” skatītājs

Poliklīnikās izliktas zīmes, ka jāievēro 2 metru distance un obligāti jālieto sejas masku, bet daudzi pacienti to neievēro, arī medicīnas personāls.

Vai zīmes ir izliktas tikai ķeksīša pēc un tās nav jāievēro? Vai sejas maskas poliklīnikā tomēr nav obligātas?

“Bez Tabu” žurnālisti dodas uz poliklīnikām, lai pārliecinātos, kur sejas aizsargmaskas ir obligāta prasība un vai tās tiek valkātas? Sāk ar Rīgas 1. slimnīcas poliklīniku. Pirmajā stāvā, kur ir reģistratūra, drošības pasākami vairāk vai mazāk  tiek ievēroti, bet otrajā stāvā situācija vairs nav tik iepriecinoša un sejas masku nav lielai daļai pacientu. Ārstniecības iestādes pārstāve akcentē, ka sejas masku lietošana iestādē  ir obligāta. Tas norādīts gan pie ieejas, gan par sejas aizsegu nepieciešamību pacients tiek informēts, kad piesaka vizīti,  kā arī ir norādes mājaslapā. Kontroles funkciju par rīkojuma izpildi veic klientu apkalpošanas nodaļa un poliklīnikā nesniedzot  pakalpojumu tām personām, kas slimnīcā atrodas bez maskas.

“Bez Tabu” secina, ka sejas aizsargmasku lietošanu daudzi pacienti ignorē arī citās poliklīnikās, kaut gan ir norādes, ka tās jālieto. Stradiņa slimnīcas poliklīnikā pie ārdurvīm ir postenis, kas kontrolē, vai pacientiem ir sejas aizsargmaskas un vai dezinficē rokas. Neviens pacients netiek garām darbiniekiem bez sejas un deguna aizsega. Ja pacientam nav līdzi sejas aizsargmaskas, tā tiek izsniegta bez maksas.

“Bez Tabu” sazinās ar Veselības inspekciju. Tās pārstāve akcentē, ka likums gan neregulē, ka poliklīnikās  sejas maskas būtu obligāta prasība, taču labā prakse, ka katra ārstniecības  iestāde normatīvajos aktos to nosaka un arī kontrolē, kā prasība tiek pildīta.

Lietišķās etiķetes un protokola ekspertes Aijas Strautmanes viedoklis, ka ārstniecības iestādēs medicīniskā sejas aizsargmaska ir iederīga, taču to lieto gan policisti, gan uzņēmumu vadītāji, gan politiķi oficiālajās vizītēs. Tā tam nevajadzētu būt. Lietišķajām dāmām un kungiem jābūt apģērbam un iestādes imidžam piemērotam mutes un deguna aizsegam. Kungiem tā varētu būt tumša auduma aizsargmaska, saskaņota ar uzvalka toni, bet lietišķajām dāmām vienkrāsaina, ar apģērba krāsu saskaņota sejas maska. Noteikti ne raiba. Sejas un deguna aizsegam jābūt atbilstošam katrai iestādei un uzņēmumam.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Iestādes un uzņēmumi šo situāciju ar mutes un deguna aizsegiem varētu arī izmantot, lai popularizētu savu zīmolu. Piemēram, pasūtīt un izsniegt darbiniekiem auduma sejas aizsargmaskas, ar uzņēmuma logotipu vai simboliku.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm