Vai godīgi? Ieslodzītie par pudelēm piemaksā, bet taromātu cietumos nav – naudu neatgūst

Ar “Bez Tabu” sazinājās Jānis, kurš izcieš sodu Rīgas Centālcietumā.

Jānis
izcieš sodu Rīgas Centrālcietumā

Par tām plastmasas pudelēm, par kurām depozīta maksa ir. Mēs, ieslodzītie, maksājam, bet atpakaļ neviens nesavāc. Ar sadzīves atkritumiem piespiež izmest.

Raidījums sazinājās ar Ieslodzījuma vietu pārvaldi (IeVP).  IeVP pārstāve Ksenija Vītola norādīja, ka kritērijs, lai izvērtētu, vai pārdevējam ir pienākums pieņemt izlietoto dzērienu depozīta iepakojumu no gala lietotāja, ir normatīvajos aktos regulētā tirdzniecības zāles platība. Ieslodzījuma vietās izvietotu komersantu veikalu platība nav tik liela, lai komersantam būtu pienākums nodrošināt depozīta iepakojumu pieņemšanu ieslodzījuma vietu veikalos, informēja Vītola.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ksenija Vītola
 IeVP pārsāve

Jāņem vērā arī tas, ka normatīvais regulējums aizliedz ieslodzītajiem glabāt pie sevis skaidru naudu. Izņēmums ir tie notiesātie, kuri sodu izcieš atklātajos cietumos. Savukārt taromātos persona par nodotajām iepakojuma vienībām saņem depozīta kuponu, kas pilda maksāšanas līdzekļa, proti, naudas funkciju. Higiēnas nosacījumu, ierobežotās platības un drošības apsvērumu dēļ nebūtu pieļaujama arī situācija, ka kamerās, kurās ieslodzītie lielākoties uzturas, ilgstoši tiktu uzglabāta izlietotā tara. Ņemot vērā minēto, depozīta sistēmas ieviešanai ieslodzījuma vietās būtu nepieciešams ne tikai risinājums izlietotas taras uzglabāšanai līdz tās nodošanai, bet arī citas norēķinu sistēmas ieviešana, papildu personāla piesaiste. Lai to visu īstenotu, nepieciešams papildu finansējums.

Ņemot vērā iepriekš minēto un arī, lai pasargātu ieslodzītos no nepamatotas pārmaksāšanas par iepakojumiem, ja reiz tos nevar nodot taromātos, IeVP uzstāj, ka nepieciešami grozījumi Iepakojuma likumā, paredzot izņēmumu, ka depozīta sistēmas prasības (papildmaksu) nepiemēro dzērienu iepakojumiem, ko pārdod ieslodzījuma vietās. IeVP prognozē, ka drīzumā pieņems grozījumus likumā.

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm