tv3.lv

“Vai tad tiešām es to visu elpoju? Rīdzinieci satrauc neparasti lielais putekļu daudzums dzīvoklī

2021. gada 28. novembrī 19:00

Rīdziniece Anda Purvciema sestā stāva dzīvoklī ievācās pirms diviem gadiem. Viņai ļoti rūp tīrība un kārtība, taču kundze pamanījusi, ka telpās neparasti ātri viss pārklājas ar putekļiem.

Sākotnēji kundze bija pārliecināta, ka putekļi dzīvoklī rodas veikto remontdarbu dēļ.  Sevišķi vasarā izteiktāk varēja novērot putekļu kārtu uz palodzēm.

Anda katru dienu uzkopj dzīvokli, tomēr vispirms uz augu lapām viņa novēro putekļu kārtu. Turklāt, viņasprāt, tie nav parasti putekļi, tāpēc savākusi kaudzīti ar netīrumiem un aiznesusi uz darbu aplūkot tos mikroskopā.

Anda
satraukta par putekļiem

Burtiski katru dienu varēju saslaucīt tādu kā miltu kaudzīti uz grīdas. Es pat aizlīmēju ventilācijas lūku vannas istabā, domāju varbūt no turienes rodas putekļi, bet nekas nepalīdz. Paskatījos mikroskopā putekļu daļiņas, tas bija briesmīgi! Redzēju tādas mazas, asas šķiedriņas. Es sāku domāt, kas tas ir? Vai tad mēs to visu ieelpojam? Man ir aizdomas, ka tas ir diezgan neparasts putekļu sastāvs parastā pilsētas dzīvoklī.

Sievietei ir aizdomas, ka putekļi dzīvoklī rodas no lifta šahtas vai no mājai pretī esošā sporta laukuma seguma.

Mājas apsaimniekotājs “Rīgas pilsētbūvnieks” norāda, ka neviens iepriekš mājā nav sūdzējies par putekļiem, kā arī ar liftu nevar būt problēmas.

Atrādām Andas uzņemtās mikroskopa fotogrāfijas arī vides veselības speciālistam, tomēr viņš atzīst, ka ir grūti noteikt iemeslu no kurienes putekļi uzrodas.

Ivars Vanadziņš
RSU darba drošības un vides veselības institūta direktors

Manuprāt, putekļi varēja rasties no paneļu šuvēm, vairāk izskatās pēc izolācijas materiāliem. Protams, dzīvojot Rīgā, jārēķinās, ka arī ārpus telpām ir liels daudzums putekļu. Veselību tie ietekmē nelabvēlīgi, pamatā elpošanas sistēmu, var radīt plašu iekaisumus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Speciālists uzskata, ka ikdienas uzkopšana un speciālie gaisa filtri būs īstermiņa risinājums, ir jāatrod cēlonis no kurienes tie uzrodas. Tai skaitā vajadzētu izvairīties no lietām, kas uzkrāj putekļus, sevišķi no paklājiem.

Izrādās viens pilsētas iedzīvotājs katru dienu ieelpo aptuveni 500 miljardus putekļu daļiņu. Mājas apsaimniekotājs aicina kundzi vērsties pie viņiem, lai palīdzētu kopā atrast putekļu īsto cēloni.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm