Vēloties uzzināt precīzu meitas dzimšanas laiku, māte nokļūst strupceļā

Pirms pārcelšanās uz Rīgu “Bez Tabu” skatītājas Ivetas dzīve ilgu laiku bija saistīta ar Valmieru. Šajā Vidzemes pilsētā pirms aptuveni 28 gadiem arī piedzimusi Ivetas meita, kura tagad vēlas uzzināt, cikos precīzi nākusi pasaulē.

2021. gada 5. februārī 16:28
Iveta

Jā, es aptuveni atceros laiku. Bet tas sākuma brīdis ir tāds ne visai vienkāršs, tad tas laiks it kā ir zināms, bet – ne precīzs. Un man bija svarīgi to noskaidrot.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Iveta norāda, ka dzimšanas apliecība ir nozaudēta, bet pēc dzimšanas apliecības kopijas iegūšanas dzimšanas laiks dokumentā nav minēts. Pēc tā oriģināla – nebija minēts. Iveta nolemj vērsties Latvijas Nacionālā arhīva Valmieras zonālā arhīva nodaļā, lūdzot izsniegt konkrētus datus par dzemdībām 1993. gadā. Tomēr māmiņa saņem vēsti, ka šajā jautājumā noteikti palīdzēšot Valmierā esošā Vidzemes slimnīca.

Tiesa gan, Vidzemes slimnīca Ivetai atbild, ka datu ārstniecības iestādē par 1993. gadu neesot, tāpēc esot jāvēršas Nacionālajā arhīvā.

Māra Sprūdža
Latvijas Nacionālā arhīva direktore

Tas ir viens no lielākajiem mītiem, ka visi dokumenti nonāk Nacionālajā arhīvā. Arhīvā nonāk tikai pastāvīgi glabājamie dokumenti. Un parasti attiecībā uz slimnīcām tie nav medicīniskie dokumenti. Tie ir dokumenti par slimnīcas darbību kā iestādei. Slimnīcas medicīnas dokumentu glabāšanu nosaka speciāli Ministru kabineta noteikumi, un tiem visiem ir terminēts glabāšanas termiņš. Līdz ar to tie jāglabā pašai slimnīcai.

Vidzemes slimnīcas atbilde liecina, ka dati par Ivetas interesējošo gadu izkūpējuši gaisā. Tomēr, sazinoties ar slimnīcu, seko jau pavisam cita atbilde.

Vidzemes slimnīcas darbiniece

Ja piedzimis ir šeit – Vidzemē – Valmieras slimnīcā vai Valkas slimnīcā, tiem datiem ir jābūt kaut kur. Katrā gadījumā mums ir dati pat no 1992. gada.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Drīz pēc “Bez Tabu” iesaistīšanās Vidzemes slimnīca tomēr atrod Ivetas 1993. gadā dzimušās meitas dosjē.

Vidzemes slimnīca vēlāk atzina savu kļūdu, piebilstot, ka iestādē esot milzum daudz darāmā, un šajā gadījumā gluži vienkārši esot sanācis neliels pārpratums.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm