Saturs turpinās pēc reklāmas

“Izmantojot tikai manu personas kodu, paņemts vairākus tūkstošus eiro liels aizdevums,” rīdziniece izmisumā

Rīdziniece Linda ir kļuvusi par ātro kredītu upuri. Līdz šim pat nav spējusi iedomāties, ka nezināma persona, izmantojot tikai viņas personas kodu, var paņemt tūkstošiem eiro “ātros aizdevumus” vairākās firmās.

2019. gada 9. jūlijā 20:20

Linda pārsteigta, saņemot īsziņu no ātro aizdevumu sniedzēja, ka viņa nepilda savas saistības un neatdod parādu. Sazinoties ar kompāniju, noskaidro, ka kāda sieviete, norādot Lindas personas kodu, ir paņēmusi aizdevumu. Linda sazinājusies ar citām kompānijām, kas izsniedz “ātros kredītus”, noskaidrojusi, ka viņai skaitās vairākus tūkstošus eiro lielas parādsaistības. Savus personu apliecinošos dokumentus nekad nav pazaudējusi, ir neizpratnē, kā tas noticis? Kredīts nezināmai personai piešķirts desmit minūšu laikā vairākās kompānijās aprīļa beigās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

“Ātro aizdevumu” sniedzēji norāda, ka klienta personības apliecināšanai “ātro kredītu” kompānijām neesot obligāti jālūdz klientam uzrādīt pasi vai ID karti. Ministru Kabineta noteikumi to neparedzot. Kompānijas internetā klientiem liek aizpildīt pieteikumu, norādīt vien personas kodu un no sava konta pārskaitīt uzņēmumam vienu eiro centu, lai varētu identificēt klientu pēc bankas konta. Bankas pienākums, reģistrējot klientam kontu, pārbaudīt viņa identitāti. No šā maksājuma kreditors iegūst nepieciešamos klienta personas datus.

Persona, kas veica prasīto viena centa maksājumu SEB bankas internetbankā, norādījusi sava personas koda vietā  Lindas. Kredīta sniedzēji identificē aizdevuma ņēmēju pēc personas koda.

AS “SEB banka” pārstāve skaidro, ja klients reģistrē jaunu kontu, tad vienmēr pārbauda personas identitāti, taču, veicot maksājumu, sistēma pieļaujot laukā, kur jānorāda uzņēmuma reģistrācijas numurs, ievadīt personas kodu. Uzņēmuma reģistrācijas numuru klienti ir tiesīgi mainīt. Sistēma pieļaujot, ka maksājuma procesā ir iespēja mainīt arī ievadīto personas kodu. Bankas pārstāve norāda, ka “ātro aizdevumu” sniedzējiem rūpīgāk jāpārliecinās par klienta identitāti, pirms piešķirt aizdevumu.

Finanšu un kapitāla tirgus komisija pieprasījusi no bankas skaidrojumu, tad lems, vai arī baņķieriem nav jāuzņemas atbildību par notikušo. Tikmēr Lindai jātērē laiks, jāzvana kredīta devējiem, lai apzinātu, kur vēl viņai skaitās parādsaistības? Jau pāris reizes bijusi policijā, rakstījusi iesniegumu, lai uzsāk kriminālprocesu.

Skaidrīte Nitiša
Pieredzējusi TV3 "Bez Tabu" žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un problēmu risināšanā. Veido sizetus par dažādām tēmām. Rūpīgi iedziļinās katrā stāstā un rod risinājumus pat sarežģītām konfliktsituācijām. Palīdz novērst netaisnību.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas