tv3.lv

“Man ir trīs bērni, bet sēdošie kungi atzīst divus!” Vecāku rūgtums par ģimenes valsts pabalsta piemaksu

Tuvojas laiks, kad vecāki saņems pabalstu un piemaksu par bērniem. Gada pirmie mēneši ir jautājumos tīti, jo skaidrības par procesu ir tikai retajam. Raidījums “Bez Tabu” katru gadu saņem neskaitāmus jautājumus par šo tēmu, un šis gads nav izņēmums. No pirmā marta ģimenes valsts pabalstam tiek piemērota piemaksa, kas rada jautājumus.

2018. gada 26. martā 20:11

Ja ģimenē, kura audzina savus kopīgus dzimušos bērnus, pabalstu vecāki saņem dalīti, piemēram, par vienu bērnu to saņem tēvs, bet par otru māte – pabalsta apmēru tas neietekmē!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Savukārt piemaksas apmēru gan tas ietekmē, jo, piešķirot piemaksu, ņem vērā tieši bērnu skaitu, par kuriem konkrētais saņēmējs saņem pabalstu. Piemaksas apmērs būs lielāks, ja ģimenes valsts pabalstu par visiem bērniem saņems viens no vecākiem, nevis dalīti.

Respektīvi, ja ģimenē ir trīs bērni un šobrīd pabalstu saņem, piemēram, māmiņa par diviem, taču tēvs par vienu bērnu, piemaksa mātei būs vien 10 eiro kā par diviem bērniem, taču tēvam nebūs nemaz, jo piemaksu piešķir ar otru bērnu.

Lai ģimenes saņemtu pabalstu pilnā apmērā, VSAA iesaka vecākiem savstarpēji vienoties, kurš saņems pabalstu par bērniem, un šo izvēli darīt zināmu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai.

To var izdarīt, uzrakstot iesniegumu – vienam no vecākiem par atteikšanos no ģimenes valsts pabalsta turpmākās saņemšanas, savukārt otram – iesniegums piešķirt pabalstu arī par bērnu, par kuru iepriekš saņēma otrs vecāks.

Skarbākais, ka vecāki, kuri tikai tagad par šo jaunumu ir uzzinājuši un vēlēsies iesniegt iesniegumu par bērna pabalsta saņemšanu vienam vecākam, būs pazaudējuši naudu par iepriekšējiem mēnešiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vecākiem šī sistēma liekas nesaprotama – nauda piemaksai piešķirta, taču vecākiem to vienkārši atņem! “Bez Tabu” sazinājās ar Labklājības ministriju. Pārstāvis Egīls Zariņš uzskata, ka informācija bijusi pietiekami un vecākiem būtu jābūt informētiem par gaidāmajām izmaiņām.

Šobrīd Labklājības ministrija aicina ģimenes pēc iespējas ātrāk situāciju atrisināt, lai jau no nākamā mēneša varētu piemaksu saņemt pilnā apmērā. Vecāki, kas tikai tagad bērnus apvienos, piemaksu pilnā apmērā saņems no aprīļa.

Saeimas demogrāfijas lietu apakškomisijas priekšsēdētājs Imants Parādnieks uzsver, ka jaunizveidotajā piemaksu modelī ir lietas, kuras jāuzlabo.

Parādnieks piemaksu sistēmā vēlas aktualizēt jautājumu par ģimenēm, kuras audzina bērnus no iepriekšējām attiecībām. Respektīvi, būtu iespēja saņemt piemaksu arī vecākiem, kuri audzina trīs bērnus, taču tie nav kopīgie bērni.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm