Nedēļas "cepiens" – multfilmas "Savādā pasaule" atspoguļojums Latvijas sociālajos medijos

2022. gada 6. decembrī 20:26

Volta Disneja  zinātniskās fantastikas piedzīvojumu animācijas filma “Savādā pasaule” seko līdzi pētnieku ģimenei, kas ceļo uz bīstamām zemes dzīlēm — pirmizrādi Latvijas kinoteātru dzīlēs tā piedzīvoja gan pavisam nesen. Proti, lai gan multfilmas pirmizrāde ASV bija teju nedēļu pirms Latvijas pirmizrādes, īpašu popularitāti šaipus Baltijas jūrai filmiņai sagādāja influenceres un Saeimas deputāta Ričarda Šlesera (LPV) padomnieces Maijas Armaņevas izteikumi sociālajos tīklos.

Armaņeva skarbi kritizēja multfilmu, jo tā, viņasprāt, propagandē viendzimuma attiecības. Gan bērnu vecākiem, gan dažādiem viedokļu līderiem domas šajā jautājumā bija atšķirīgas un izcēlās plašas diskusijas.

Multfilma starptautiski patiesi uzskatīta par pirmo “Disney” filmiņu, kurā tieši galvenais varonis ir homoseksuālas orientācijas, bet iepriekš esot bijuši neskaitāmi piemēri, kad 2. plāna varonis ir kvīru kopienas pārstāvis — zina stāstīt kino eksperts Sergejs Timoņins. Tomēr konkrētajā bērnu multfilmā jau arī nekas tāds neesot. Vien tikai nelielas ainiņas pašās filmas beigās, kur varonis skūpsta sava dzimuma pārstāvi.

Tad nu plašas diskusijas Latvijas sociālo mediju vidē, pirmkārt, izraisīja tas, ka multfilmas sižeta aprakstā neesot bijis minēts nekas par to, ka šeit iekļauta LBTQ tematika. Proti, savā “Instagram” kontā Maija Armaņeva ievietoja vēstījumu, ka bērnu vecāki jābrīdina par filmā atainoto homoseksualitātes tēmu, “lai pēc tam nav šoka un pārsteiguma moments”. Armaņeva apgalvoja, ka viņas pastkastīte esot pilna ar sūdzībām no vecākiem. Proti, ja būtu kāds brīdinājums, viņi savus mazos uz tādu multfilmu nebūtu veduši. Tāpat apkopojot dažādu vecāku viedokļus, Armaņeva norādīja, ka pārstāv to vecāku pusi, kuri vēlas tikt informēti un aicināja rakstīt uz viņas partijas frakcijas e-pastu, lai tālāk varētu attīstīt temata izskatīšanu.

Tālākā situācija gan izvērtās tikpat pretrunīga. Proti, lai gan vecāku viedokļi šajā jautājumā atšķīrās  — pēc plaši izraisītās diskusijas, kinoteātru pārstāvji apsvēra vecuma norādes piešķiršanu, iekļaujot brīdinājumu, ka filmā redzams viendzimuma attiecību atainojums. Tieši šeit radās nekorekta, netieša zināmas sabiedrības grupas aizvainošana. “Proti, kinoteātri, informējot bērnu vecākus, neapzināti nonāca nepatīkamā situācijā, jo tika aizvainoti LBTQ kopienas pārstāvji”, zina skaidrot Kaspars Zālītis, transpersonu un viņu draugu apvienības “Mozaīka” valdes loceklis. Kinoteātri veica labojumus filmas anotācijā, pievienojot nepārprotamu brīdinājuma tekstu, kas tika izteikts nokorekti. Lai gan kinoteātru pārstāvji un arī pati diskusijas izraisītāja Maija Armaņeva  pēdējā brīdī atteicās no komentāra sniegšanas, kinoteātru pārstāvji atgādināja, ka jau iepriekš norādīja šādu viedokli: “Teksta pievienošana nebija mērķēta kādas no sabiedrības grupu tiesību aizskaršanai vai apmelnošanai.”

Tā kā galvenie diskusijas raisītāji intervijas pēdējā brīdī atcēla, ar viedokļiem dalījās kinoteātra apmeklētāji, vienisprātis norādot, ka šāda veida animācijas sižetā gan nesaskatot neko pretrunīgu. Tomēr vēl svarīgāk esot tas, ka tā patiesi esot tikai nevainīga bērnu filmiņa un tikai pašās beigās redzamas ainas, kur galvenais varonis skūpsta sava dzimuma pārstāvi. Par saturu vai ierobežojumiem nedrīkstot vainot kinoteātrus, jo atbildība par jebkādiem vecuma ierobežojumiem gulstas uz kino izplatītājiem. Nemaz nerunājot par to, ka mākslas pasaulē šādu tabu tematu jau sen nav un Rietumeiropā tas  ir tikai normāli un aktuāli.

“Turklāt vecāki var iepriekš izlasīt par filmu no recenzijām vai diskusijām un izlemt, vai bērnam tā būtu jāredz,” norāda kino zinātnieki, atsaucoties, ka, visticamāk, pie vienkāršas bērnu filmiņas motīva konkrētas personas, (neizslēdzot to, ka patiesi šīs politiskās personas tā arī domā)  — tomēr šķietami apzināti vēlas bīdīt savas politiskās intereses.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šobrīd galvenais mērķis esot sasniegts un Latvijas kinoteātru anotācijās pie multfilmas gan esot nomainīts apzīmējums no “U” (jeb universālai auditorijai – paredzēta visām vecuma personām) uz 7+ vecuma ierobežojumu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm