tv3.lv

Negulētas naktis un bailes: šaušanai līdzīgas skaņas Rīgas ielās

Dziedātāja Marta Kukarane, dzīvojot pašā pilsētas centrā, jau ilgstoši sevi sauc par rīdzinieci. Pie pilsētas centra īpatnībām dziedātāja pieradusi – netraucē ne skaļās neatliekamās medicīniskās palīdzības automašīnas, ne ugunsdzēsēju vai policijas auto. Tomēr šajā vasarā Martas naktsmiers tomēr tiek traucēts.

Marta Fabriciusa (ex Kukarane)
dziedātāja

“Vizinās kaut kādas drausmīgas automašīnas, kuras izdala neciešamas skaņas, kas līdzinās karam, šaušanai. Tas ir ezim skaidrs, ka tas nav nekas patīkams, nav kaut kas no sacīkšu trasēm, tas ir vienkārši, apzināti izveidots “tjūnings” vai kas.”

Marta nav vienīgā, kura naktis Grīziņkalnā pavada nomodā. Turpat, blakus ielā, dzīvo Martas draudzene, dziedātāja Aija Vītoliņa, kura cer, ka atbildīgās iestādes situāciju neignorēs. Viņa cer, ka iestādes konstatēs, ka šāda situācija notiek un fiksēs neadekvāto skaļumu, kas nāk no automašīnām. Viņa arī uzskata, ka autobraucēji to dara apzināti – un braukšana notiek tikai naktīs vai brīvdienās, kad citur apkārt valda klusums.

Draudzenes atklāj, ka ir arī nojausma, kas ir agresīvie braucēji – Marta vairākas reizes dzirdējusi skaļo šāvienu pavadījumu – mūziku krievu valodā. Viņa uzskata, ka šo cilvēku mērķis, iespējams, ir paņirgāties par cilvēkiem vai šā brīža situāciju pasaulē kopumā.

Abas dziedātājas uzsver, ka skaļās automašīnas ir tieši šīs vasaras tendence. Un, patiesi, platformā “TikTok” tēmturis “auto šāvienu skaņas” meklēts vairāk nekā 61 tūkstoti reižu. Latvijas Valsts policijas (VP) pārstāvji, uzsverot, ka sadarbojas un sniedz atbalstu CSDD, atklāj, ka skaļie auto nav policijas kompetencē.

Līna Bagdone
Latvijas Valsts policijas pārstāve

“Sodīt nevaram, jo par to sods nav paredzēts. Pagaidām vienīgais veids, kā pārbaudīt šādas automašīnas, ir CSDD tehniskā apskate vai arī CSDD rīkotās tehniskās pārbaudes dažādās vietās. Iedzīvotājs var vērsties par troksni policijā, zvanot 110. Attiecīgi policija nodos šo informāciju tālāk CSDD.”

CSDD reidus jeb tehniskās pārbaudes ielās veic. Piemēram, 7. augusta reidā no tehniskās apskates uzlīmes atvadīties nācās septiņām automašīnām, daļai no tām pārsniegts trokšņu līmenis. CSDD pārstāvis atklāj, ka reidi notiek ja ne katru dienu, tad ik pāris dienu. Tie tiek organizēti gan Rīgā, gan Pierīgā un visā Latvijas teritorijā. Vasaras periodā lielāks akcents tiek likts tieši uz motobraucējiem un autobraucējiem, tai skaitā – tiek mērīts arī trokšņu līmenis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Profesionālam autosportistam Artūram Miškinim ir skaidrojums, kā skaņa veidojas.

Artūrs Miškinis
autosportists

“To skaņu rada liekā degviela, sadegot izpūtējā. Tas ir tad, kad mašīnai ir sportiskāka regulācija, braucējs uzspiež gāzi, atlaižot liekā degviela sadeg izpūtējā, un ir tas troksnis.”

Šaušanai līdzīgas skaņas iespējamas arī Artūra sporta auto, tomēr viņš aicina autobraucējus cienīt apkārtējos un braukšanai izvēlēties ceļus ārpus pilsētas.

Žurnāliste
Ļoti viegli atrod kopīgu valodu ar saviem sižetu varoņiem. Viņu raksturo empātija, atbalsts un drosme, tāpēc skatītāji ar saviem stāstiem bieži vien taisnā ceļā dodas tieši pie Lindas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm