Saturs turpinās pēc reklāmas

3,12 promiles, brauc bez tehniskās apskates, uz apsūdzēto sola krimināllietā. Kurš sodīs Latvijas pašvaldības policiju ”varoņus”?

Pamatīgu vētru sabiedrībā saceļ nupat izskanējusī ziņa, ka Olainē ir pašvaldības policists, kurš krietnu laiku atpakaļ Rīgā noķerts 3,12 promiļu alkohola reibumā vadot auto. Tai laikā viņš bija arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieks.

2018. gada 3. janvārī 19:30

No VUGD viņu par šo pārkāpumu patriec, bet no pašvaldības policijas nē. Pat vēl trakāk, viņš pērnā gada beigās no priekšniekiem par labu darbu saņem naudas balvu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Par dažādiem pašvaldības policistu pārkāpumiem Bez Tabu ir bijis gana daudz stāstu un apkopojums liek uzdot jautājumu – vai tiešām nav pienācis laiks pamatīgāk vētīt pagastu kārtībsargus, nosakot tiem stigrākus noteikumus?

Grēkāži.

Ventspils. Pašvaldības policists ar privāto spēkratu izraisa avāriju. Aculiecinieki zina teikt, ka kārtībsargs ir bijis alkohola reibumā. Pierādīts tas nav, jo likumsargs kategoriski atteicās no visa veida alkohola pārbaudēm. Kā viss beidzies, nav zināms.

Ropaži. Pagasta policists pieķerts ātruma pārkāpumā, turklāt spēkratam uz to brīdi jau izsenis beigusies tehniskā apskate un nav arī OCTA. Pēc Bez Tabu viesošanās pašvaldības policistam izsaka rakstveida rājienu.

Ķegums. Iedzīvotājiem ir aizdomas, ka tās puses uzplečotā pašvaldības amatpersona iecerējusi tikt pie kāda sirmgalvja dzīvokļa. Pagasts pieprasa paskaidrojumus.

Kuldīga. Kurzemes pērles pašvaldības policijas šefs iekūlies krimināllietā, kura nonāk tiesā. Viņu apsūdz pilnvaru pārsniegšanā un miesas bojājumu nodarīšanā izmantojot elektrošoku. Lieta nonāk tiesā, pirmā instance likumsargu priekšnieku atzīst par vainīgu. Viņš lēmumu pārsūdz. Pa tam lāgam viņu pieķer braucot ar auto, kuram beigusies tehniskā apskate.

Pret vieniem stingri, pret otriem, kā sanāk?

Lai arī gan valsts, gan pašvaldības struktūrās strādājošie apzīmējami ar amata nosaukumu – policisti, vieniem ir stingri noteikumi, otriem, nu tā, ne visai stingri. Iekšlietu sistēmā strādājošos reglamentē īpašs ētikas kodekss, kuru jāievēro. Vai kaut kas līdzīgs ir arī pagasta kārtībsargiem? Īsti nē. Viss atkarīgs no katras pašvaldības, ir vai nav izstrādāti ētikas kodeksi, uzvedības normas un kā uz tiem skatās. Stingri vai caur pirkstiem.

”Protams, ka vienā vai otrā situācijā pašvaldībaas varētu rīkoties stingrāk. Viss atkarīgs no tā, cik pagastvaldei ir augsta ētikas latiņa. Vietvaaras kungus, dāmas var sodīt vēlētājs, kad jāpiedalās vēlēšanās.”

Kā ne reizi vien dzirdēts, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija atkal atsaucas uz to, ka katra pašvaldība ir suverēna, tām pašām būs lemt, ko darīt ar saviem darbiniekiem, jo darba attiecības ar pašvaldības policistiem regulē darba likums.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Grēkāzi uz vietas no darba var atlaist, ja viņš atkātoti gada laikā rupji pārkāpj likumu. Savukārt pagasta vadību sodīt par nekā nedarīšanu var vien vēlētājs vēlēšanās.

Kāpēc mainīt, ja var nemainīt?

Ņemot vērā Bez Tabu pieredzētos stāstus paar pagastu kārtībniekiem rodas jautājums – Varbūt ir pienācis laiks visiem vietvaras uzraugiem izveidot vienotu un stingru ētikas kodeksu, kuru pārkāpjot draudētu stigra atbildība un kuru domju vadības nedrīkstētu ignorēt?

”Šobrīd šis jautājums nav dienas kārtībā. Ja nemaldos, tad likumā par policiju ir atrunāts, kādiem kritērijiem jāatbilst pašvaldības policistam.”

Te gribas Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra vietniekam Vilnim Vītoliņam atgādināt, ka likumā rakstīts, kādiem kritērijiem jāatbilst kandidātam stājoties darbā. Kā arī, kāda atbildība pienākas, ja veikts krimināla rakstura nodarījums. Bet kā ar bez tehniskās apskates esoša auto vadīšanas sērga?

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

”Nekad mēs likumā nevarēsim ierakstīt visas situācijas. Tas nav iespējams!”

Atbildes visticamāk nozīmē, ka nekas nemainīsies un savu policistu vētīšana paliks uz pašvaldību vadītāju sirdsapziņas, jo ministrijas iejaukties negrasās.

3,12 promiles

Kā tad paliek ar pēdējā laika grēkāzi no Olaines? Kad ierodamies, gan viņš, gan pašvaldības policijas šefs atrodas atvaļinājumā, par padotā grēkiem uzzinājis no preses.

”Mums darbiniekiem nav jāinformē par šādām situācijām, tas ir tikai labas gribas žests. Būtu bijis korekti no viņa puses rakstiski informēt zinot, ka mums pastāv ētikas kodekss, kurā šādas darbības ir nosodāmas. Nosodāmas tādā veidā, ka darbinieks nedrīkst diskreditēt iestādes darbu nedz darba, nedz brīvajā laikā.”

Šobrīd ierosināta disciplinārlieta. Policijas šefa teiktais netieši apstiprina to, ka būtu jāpārskata noteikumi, kuri attiecināmi uz pašvaldības policistiem, jo iespēja noklusēt savus pārkāpumus jau ir absurda. Bet kurš uzņemsies iniciatīvu?

Alberts Dinters
Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas