tv3.lv

9. maijs Daugavpilī: vicemērs izrādās ar PSRS simboliku, bet par okupāciju runāt negrib; vairāki “svinētāji” cildina režīmus

Spītējot Valsts drošības dienesta un Valsts policijas (VP) aicinājumam 9. maijā neapmeklēt Latvijas okupāciju slavinošus pieminekļus Krievijas bruņoto spēku nežēlīgo kara noziegumu Ukrainā dēļ, Daugavpilī daudzi tāpat devās pie mūžīgās uguns cildināt padomju “atbrīvotāju” karaspēku. “Bez Tabu” Daugavpilī novēroja militāras agresijas un kara noziegumu slavinošas simbolikas izmantošanu.

Pie pieminekļa Dubrovina parkā Daugavpilī cilvēki devās visas dienas garumā, novēroja “Bez Tabu”. Tā kā 9. maijs šogad Latvijā ir pasludināts par sēru dienu, par Ukrainā cietušo un bojā gājušo piemiņas dienu, kad svinības un organizēti pasākumi ar Latvijas okupācijas cildināšanu un atbalsta paušanu Krievijai ir aizliegti, cilvēku straumes līdz mūžīgajai ugunij devās bez ierastās pompozitātes, izkliedzieniem “par uzvaru!” un citām ārišķībām. Daudzi sanākušie nolika ziedus pie pieminekļa. Vairums “Bez Tabu” uzrunāto Daugavpilī nezināja par 9. maijam piešķirto sēru dienas statusu. Žurnālisti sadzirdēja vairāku cilvēku savstarpējās sarunās pausto neizpratni par atklātākas svinēšanas aizliegumu.

“Bez Tabu” gan novēroja, ka daži sanākušie pie apģērba bija piesprauduši Georga lentes un lentes Krievijas karoga krāsās. Tāpat kāds sirmgalvis parkā vēlējās plivināties ar lielu Krievijas karogu. Visa iepriekš minētā un cita Krievijas un PSRS simbolikas demonstrēšana tiek traktēta kā atbalsts režīmu zvērībām, likumsargi simbolikas eksponētājiem aizrādīja un lika aizvākt atribūtus. Ar īpašu atjautību izcēlās kāda sieviete: viņa bija tērpusies svārkos ar krāsojumu kā Georga lentei. Tos saprotamu iemeslu dēļ policisti nelika novilkt, bet, vai par šādu ietērpu viņa saņēma sodu, “Bez Tabu” neizdevās noskaidrot.

Tāpat žurnālisti Daugavpilī redzēja vairākas automašīnas, kuru vadītāji pa atvērtiem logiem skandināja PSRS karaspēku slavinošus skaņdarbus. Vairāki spēkrati bija izrotāti ar PSRS un Krievijas simboliku.

Pie mūžīgās uguns sanākušos mulsināja un dažus pat tracināja pie žurnālista apģērba piespraustā lente Ukrainas karoga krāsās, kuras dēļ vairāki cilvēki uzrunāja žurnālistu. Sarunās ar žurnālistu vairāki parkā sanākušie pauda atbalstu Krievijai.

Anatolijs
Ukrainas karoga krāsu samulsināts

Kāpēc ar jūsu lentīti drīkst, bet ar citu ne? [..] Esmu par to, lai nemirtu mierīgie iedzīvotāji, bet nacistus un fašistus vajag nīcināt! Kāpēc notika Maidana apvērsums? Jau tad Putinam bija jārīkojas, nevis tagad, kad jau par vēlu!

“Karš – tas nav labi, bet to jau sen vajadzēja pabeigt. Tas, kurš devās to pabeigt, viņš tagad to pabeidz!” bilda kāds vīrietis, kurš vārdu nevēlējās atklāt. Taujāts, vai šis vārdā nenosauktais, kurš kaut ko devies “pabeigt” Ukrainā, ir Krievijas prezidents Vladimirs Putins, vīrietis norādīja, ka ar to domājis Dievu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vairāki parkā sanākušie pauda nosodījumu karadarbībai Ukrainā un norādīja, ka ieradušies pie pieminekļa nevis, lai cildinātu kādu režīmu, bet gan lai atcerētos Otrajā pasaules karā kritušos radiniekus un nacisma uzveicējus.

Kāds kungs, kurš devās cauri parkam, tajā neuzkavējoties, sanākušajiem veltīja rupju žestu ar vidējo pirkstu, raidījumam pauda uzskatu, ka visi, kuri sanākuši parkā, pauž necieņu Ukrainas tautai.

Nosoda pulcēšanos pie okupācijas pieminekļa

Putins hu*lo! Šī ir sēru diena. Nedrīkst šurp nākt! Ja vēlaties godināt senčus, aizejiet uz kapiem. Krievija ir tā pati fašistiskā Vācija. Pilnīgi tas pats! Nogalina tūkstošiem cilvēku!

VP 9. maijā līdz pulksten 23.00 kopumā uzsākusi 49 administratīvo pārkāpumu procesus, no tiem visvairāk sākti Rīgas reģionā – 20, savukārt Latgales reģionā 19, bet Kurzemes un Zemgales reģionos katrā pieci. Administratīvo pārkāpumu procesi lielākajā skaitā gadījumu sākti par militāras agresijas un kara noziegumu slavinošas simbolikas izmantošanu – par Georga lentēm. Tāpat administratīvo pārkāpumu procesi sākti par tādiem pārkāpumiem kā atrašanās sabiedriskā vietā alkohola reibumā, traucējot sabiedrisko kārtību, amatpersonas likumīgo prasību nepildīšana vai amatpersonas darbības traucēšana, sīkais huligānisms, par mēģinājumiem Uzvaras pieminekļa apkārtnē atskaņot Krievijas Federācijas himnu – vienā gadījumā atskaņojot to no mobilā tālruņa, otrā caur skaļruni. Savukārt dienas izskaņā, ap pulksten 22.30, aizturēta kāda sieviete par uzbrukumu policistam. Sākotnēji persona tika aizturēta par nepakļaušanos amatpersonas likumīgajām prasībām, pēc kā sieviete uzbruka pašvaldības policijas amatpersonai, iesperot ar kāju un mēģinot iekost. Attiecīgi tiks uzsākts kriminālprocess. Aizturētas 35 personas, no tām septiņas Latgales reģionā, viena Zemgales reģionā, bet 27 – Rīgā.

Par ierakstu sociālajā tīklā “Facebook”, kurā apsveic, lietojot neatļautos simbolus, administratīvā pārkāpuma procesu izpelnījies arī Daugavpils vicemērs Aleksejs Vasiļjevs (“Latvijas Krievu savienība”). Sarunā ar “Bez Tabu” Vasiļjevs pauda pārliecību, ka PSRS simbolu lietošanas aizliegums attiecas uz reālo, nevis sociālo tīklu vidi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sarunas ar Daugavpils vicemēru fragments

Žurnālists: Kāpēc jūs lietojat šādu simboliku?

Aleksejs Vasiļjevs: Tāpēc, ka tas saistās ar uzvaru. Man personiski un manai ģimenei tiem ir ļoti liela vērtība.

Žurnālists: Ja jums liela sabiedrības daļa teiks, ka šādi simboli asociējas ar 50 gadu okupāciju?

Aleksejs Vasiļjevs: Ziniet, tas ir pavisam cits. Man par to negribētos runāt. Tas bija saistīts tikai ar 9. maiju. Tikai ar fašisma uzvaru.

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm