tv3.lv

“Absurds, bērns netiek tuvākajā skolā!” Satraucas par fiktīvu deklarēšanos pie prestižas skolas, izgrūžot no rindas tuvu dzīvojošos

2021. gada 7. jūnijā 19:09

Bērnam atsakot uzņemšanu Rīgas Franču liceja 1. klasē, kas ir tuvākā mācību iestāde mājām, vecāki pauž neizpratni par formālo atteikuma iemeslu. Tāpat bažījas, ka konkrētajā skolā daudzas vietas pirmajā klasē aizņem mācību iestādes mikrorajonā fiktīvi deklarētie bērni. Vecāki ir pārliecināti, ka fiktīva deklarēšanās skolas tuvumā ir metode cīņā par vietu prestižā skolā.

Tāpat kā daudzās galvaspilsētas skolās, Rīgas Franču liceja 1. klases komplektē, primāri uzņemot bērnus no skolas mikrorajona. Rīgas Franču licejs ir arī Mareka ģimenei dzīvesvietai tuvākā skola, kas atrodas vien 8 minūšu gājiena attālumā no mājām. Mareks savu atvasi uzņemšanai 1. klasē reģistrēja jau 2019. gadā, kad bērnam bija pieci gadi. Šā gada maijā ģimene no skolas saņēma atteikumu. Iemesls atteikumam ir fakts, ka bērns nav deklarēts Rīgas Franču liceja pašvaldības iezīmētajā mikrorajonā, kas ir viens no mazākajiem Rīgas skolu mikrorajonu kartē. Izrādās, Miera ielas pāra numerācijas adreses iekļaujas skolas mikrorajonā, bet šīs ielas otrā pusē dzīvojošie rīdzinieki neiekļaujas skolas mikrorajonā.

Mareks
topošā pirmklasnieka tēvs

Tas ļoti pārsteidza! Tā ir absurda situācija! Daudzi Brasas apkaimes bērni netiek tuvākajā izglītības iestādē, ir spiesti braukt uz centru, kas ir pretrunā bērna drošībai. Ja Rīgas Franču licejā apkaimes bērniem būtu iespējas mācīties, tas viņiem būtu labāk, jo ietaupītos uz un no skolas pavadītais laiks.

Rīgas Franču liceja četras 1. klases nākamajā mācību gadā komplektē no 112 bērniem. Mareks bažījas, ka, kamēr viņa bērns patiesi dzīvo tuvu skolai, bet tiek atraidīts formāla iemesla dēļ, daudzi skolas gaitām mācību iestādē piesaka Rīgas Franču liceja mikrorajonā fiktīvi deklarēti bērni. Mareks apšauba, ka konkrētajā teritorijā katru gadu savācas vairāk nekā 100 pirmsskolas vecuma bērnu, ņemot vērā skolas mikrorajona izmērus, apkaimē esošo bērnudārzu skaitu, apbūvi. Liceja atraidītā bērna tēvs arī norāda, ka jau izsenis novēro, ka Rīgas Franču liceja formastērpos tērptie skolēni ierodas mācību iestādē no tālākām vietām. Mareks teic, ka bērnu vecāku vidū Rīgas Franču liceju uzskata par prestižu, iekārojamu skolu, tāpēc viņš uzskata, ka, fiktīvi deklarējot bērnus, notiek cīņa par vietām šajā zinību kalvē.

Mareka viedoklim piekrīt arī Mārtiņš, Rīgas Franču liceja 3. klases audzēkņa tēvs, kurš kopā ar bērnu deklarēti skolas mikrorajonā, tajā arī faktiski dzīvo.

Mārtiņš
Rīgas Franču liceja skolēna tēvs

Skaidrs, ka skolas skaitās prestiža, tāpēc fiktīvi deklarējas. Zinu ļoti daudzus, kuri brauc pat no Rīgas rajoniem. Ved bērnus uz šo skolu.

Rīgas Franču liceja direktore Vineta Rūtenberga raidījumu informē, ka katru gadu saņem vecāku sūdzības par formāliem atraidījumiem un citu bērnu fiktīvu deklarēšanos, tomēr neesot skolas pienākums izvērtēt, vai cīņa par ierobežotu vietu skaitu skolā ir godprātīga.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vineta Rūtenberga
Rīgas Franču liceja direktore

Ir bijušas [sūdzības], katru gadu ir bijušas. Es jums pateikšu godīgi – mēs nevienu nepārbaudām, tas nav mūsu pienākums. Ir deklarēts, sistēmā parādās, nav nepieciešams apšaubīt. Kā tā situācija izveidojusies, tādā dzīvojam. Mums jāpieņem tādi noteikumi. Līdz ar to diemžēl, kā ir, tā ir. Es esmu pakļauta [Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta] departamentam, noteikumus izdevis departaments. Man jums papildus nav ko paskaidrot.

Rīgas domes atbildīgajā departamentā skaidro, ka daudzās skolās Rīgā uzņemšana 1. klasē notiek primāri pēc mikrorajona iedalījuma. Šīs kārtības būtība ir gādāt, lai bērni mācītos pēc iespējas tuvāk mājām.

Taujāta komentēt iespējamo fiktīvo deklarēšanos, lai bērniem izcīnītu vietas prestižā skolā, par izglītības procesa organizēšanu Rīgā atbildīgā departamenta pārstāve Anita Pēterkopa norāda, ka, pirmkārt, nereti vecāki maldīgi uzskata, ka kāda skola ir labāka par citām, otrkārt, – neizslēdz, ka deklarēšanās adresēs, kur patiesībā ikdienā nedzīvo, varētu notikt.

Anita Pēterkopa

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Izglītības pārvaldes Vispārējās izglītības skolu nodaļas vadītāja

Individuālais atbalsts un progress mācībās ir mērauklas, pēc kurām jāvērtē skolas prestižs. Vienmēr iesakām pieteikt bērnus mikrorajona skolās. Protams, var pieteikt arī skolā, kas atrodas citā mikrorajonā, bet primāri tomēr dodot iespēju mikrorajonā dzīvojošajiem. Mēs neizslēdzam, ka vecāki izmanto iespēju deklarēt bērnus mikrorajonā, piemēram, savos īpašumos. Mēs datus par deklarēšanos redzam, mums tie ir pieejami. Mēs redzam tendences.

Vai, pieņemot lēmumu par bērna uzņemšanu 1. klasē vai atteikumu uzņemt, vērtē, cik sen pirms pieteikšanās bērns apkaimē deklarēts? Uz šo jautājumu skaidra atbilde no departamenta pārstāves Pēterkopas neseko.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

No 2019. gada Rīgas Franču liceja mikrorajonā ir deklarēti  26 pretendenti. 2020. gadā 16 pretendenti,  2021. gadā – 10 pretendenti uz vietu 1. klasē, sākot no 2021./2002. mācību gada.

Jāatgādina, ka personām jābūt sasniedzamām deklarētajā adresē, pretējā gadījumā fiktīva deklarēšanās uzskatāma par likumpārkāpumu.

Franču liceja atraidītā bērna tēvs Mareks uzskata, ka atbildīgajiem jāraugās uz situāciju pēc būtības, proti, nevis jāatsaka topošajam pirmklasniekam formālu iemeslu dēļ, bet jāņem vērā bērna intereses mācīties tuvāk mājām. Lai nodrošinātu šādu iespēju, vai nu jāveido vairāk 1. klašu, vai jāpārskata skolas mikrorajona robežas.

Anita Pēterkopa
Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Izglītības pārvaldes Vispārējās izglītības skolu nodaļas vadītāja

Ja runājam par Rīgas Franču liceju, šogad skolā tas ir maksimālais iespējamais 1. klašu skaits. Mēs esam bijuši ļoti elastīgi: 2020. gadā ir būtiski palielināts Rīgas Franču liceja mikrorajons, lai visiem mikrorajona bērniem būtu nodrošināta vieta šajā mikrorajona skolā. Rīgā neviens bērns nav palicis bez skolas, arī šai ģimenei mikrorajona skola ir cita, kas arī var sniegt augstu kvalitāti un rezultātus. Tā nav diez ko tālāk no deklarētās adreses nekā Rīgas Franču licejs.

Ar kārtību, kādā reģistrējami iesniegumi par bērna uzņemšanu 1. klasē Rīgas pilsētas pašvaldības izglītības iestādēs bērna uzņemšanu 1. klasē, var iepazīties šeit. Tur arī apskatāma skolas mikrorajonu karte. Tāpat šeit iespējams uzzināt, kuras skolas mikrorajonā atrodas konkrētā adrese.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm