tv3.lv

Absurds! Liepājas pašvaldība izmet uz ielas māti ar bērniem, jo tuvāko radinieku uzskata par svešu

Pēc vecmāmiņas nāves mazmeitu ar diviem viņas bērniem Liepājas pašvaldība izmet uz ielas, jo dzīvoklis, kurā dzīvoja nelaiķe, pieder pašvaldībai. Tāpat, pamatojot to, kāpēc sievietei ar atvasēm jāatstāj miteklis, pašvaldība skaidro, ka miesīga mazmeita, kuru vecāmāte audzinājusi, nav viņas ģimenes locekle.

2017. gada 24. janvārī 19:12

Liepājnieces Santas māte dzīvo ārpus pilsētas, bet vienmēr vēlējusies, lai meita ir tuvāk pilsētas dzīvei, tāpēc sūtīja viņu skolā Liepājā. Tāpēc, kā pati stāsta, skolas gadus pavadījusi pie omītes un vectēva pilsētas dzīvoklī, māti apciemojot brīvdienās. Līdz ar to vecvecāki viņu uzaudzinājuši.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tālajā 1974. gadā dzīvokli vectēvam piešķīra par īpaši uzcītīgu darbu. Kopš 14 gadu vecuma Santa bijusi deklarēta miteklī, bet izrakstīties bijusi spiesta pēc vectēva nāves pirms vairākiem gadiem, lai omīte varētu apliecināt mazturīgās statusu un saņemt pašvaldības palīdzību.

Apglabā tuvāko radinieku un vācies prom!

Dzīvoklis vienmēr piederējis Liepājas pašvaldībai. Pērn omītei atklāja vēzi pēdējā stadijā. Šā gada sākumā viņu guldīja zemes klēpī, bet Santa ar mazajiem bērniem, omītes mazmazbērniem, bijuši ar tuvo radinieci līdz pēdējai sekundei.

Vecmāmiņa vēlējusies, lai mazmeita ar bērniem pēc viņas nāves paliek dzīvot konkrētajā dzīvoklī, tāpēc Santa centusies šeit deklarēties atkārtoti janvāra sākumā, tomēr to pašvaldība traktējusi kā pretlikumīgu darbību, un nu sievieti ar diviem maziem bērniem patriec no mitekļa, par spīti tam, ka Santa šeit pavadījusi teju 26 dzīves gadus.

Santa, sašutusi un neziņā par nākotni

Nākamajā dienā pēc omītes bērēm man pateica: vai nu uzrakstu iesniegumu, ka piekrītu līdz 31. janvārim izvākt mantas, vai tās vienkārši tiks izmestas ārā. Es biju vienkārši šokā! Man jau tā pēc bērēm bija šoks, tad man paziņoja kaut ko tādu! Mēs brutāli tiekam izmesti ārā.

Rocība neļauj iegādāties jaunu dzīvokli, apzinās, kāda ir dzīvojamo telpu izīrētāju attieksme pret maziem bērniem, arī dzīvot pie mātes tālu ārpus pilsētas nevar, jo tūdaļ jāatgriežas darbā pēc dekrēta, turklāt, deklarējoties pie mātes, bērni zaudēs vietu bērnudārzā. Arī dzīvot un deklarēties pie bērnu tēva nevarot, māte atvases audzina viena.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Es prasīju, vai ir iespēja izpirkt dzīvokli, es apņemos visus rēķinus maksāt godprātīgi. Ir taču jābūt kaut kādai iespējai! Nevar tā vienkārši mūs izmest,” izmisusi ir Santa.

Pašvaldība: Vecmāmiņa tev nav nekas, tāpēc arī dzīvoklis nepienākas

Liepājas pilsētas pašvaldības nostāja ir nesatricināma – sieviete ar maziem bērniem tiks atstāta aiz durvīm, jo viņa likuma izpratnē nav vecmāmiņas, kura viņu audzinājusi, ģimenes locekle, tāpēc nevar pārņemt līgumattiecības.

Maija Frīdmane, Liepājas pilsētas pašvaldības iestādes “Nekustamā īpašuma pārvalde” Mājokļu nodaļas vadītāja

Iemitinoties dzīvojamā telpā pie vecmāmiņas, viņa nekādā gadījumā neiegūst ģimenes locekļa statusu. Statusu nosaka likums “Par dzīvojamo telpu īri”. Ģimenes locekļi likuma izpratnē ir laulātie, nepilngadīgie bērni, pilngadīgie bērni, kuriem nav savas ģimenes. Visi pārējie radinieki, kuri iemitinās, nav ģimenes locekļi, bet ir kā citas personas.

Juriste Ieva Brante gan uzskata, ka šāda attieksme ir izdabāšana likuma burtam, nesaskatot reālo problēmu: “Pašvaldības atbildība ir rūpēties par saviem iedzīvotājiem. Vai šāda Liepājas pašvaldības rīcība ir vislabākā un visprofesionālākā? Diemžēl es nevaru to pateikt.”

Birokrātija ģimeni nospiež uz ceļiem

Pašvaldības pārstāve M. Frīdmane gan norāda, ka, sievietei atbrīvojot dzīvokli, kura īrniece bija viņas vecmāmiņa, pašvaldība miteklī ļaus ievākties tiem, kuri gaida rindā uz dzīvojamo platību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tāpat “Nekustamā īpašuma pārvaldes” pārstāve iesaka Santai vērsties pašvaldībā, lai arī ieņemtu vietu rindā uz dzīvokli. Tomēr juriste Ieva Brante uzskata, ka šāda birokrātija nepalīdz vientuļajai mātei un viņas bērniem.

“Ja mēs skatāmies pēc likuma burta, ar pašvaldības rīcību viss ir kārtībā, bet jāsaprot, ka tādējādi pašvaldība mākslīgi rada situāciju, kurā šī pati ģimene atnāks atpakaļ caur sociālo dienestu, lūdzot šo palīdzību. Respektīvi, ģimene no sākuma tiks izmesta ārā, nolikta uz ceļiem lūdzēja lomā, un pēc tam tiks meklēta iespēja ģimenei palīdzēt. Pašvaldībai ir jābūt rīkiem, kā palīdzēt efektīvāk gan mātei, gan bērniem,” kritiska ir juriste I. Brante.

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm