“Aiz sienām tur visi cilvēki darīja savas “darīšanas”!”; jaunā māmiņa šokā par mazuļu aprūpes telpu tirdzniecības centrā Rīgā

Ogrēniete Elīna ar deviņus mēnešus veco meitu nesen devušās iepirkties uz tirdzniecības centru “Sāga”. Likumsakarīgi radusies nepieciešamība mazo dāmu pabarot, tāpēc Elīna, sekojot norādēm, uzmeklējusi mazuļu barošanas un aprūpes telpu. Negaidot viņas acīm pavēries gaužām bēdīgs skats.

Elīna atceras, ka steigā devusies uz mazuļu aprūpes telpu, kas atradusies vienkopus ar cilvēkiem ar invaliditāti domātām labierīcībām. Aiz neskaitāmām kabīnēm ar tualetes podiem, viņa atradusi vietu, kur iespējams pabarot bērnu.

Elīna
vēlas barot mazuli patīkamā vidē

“Es iegāju iekšā un sapratu, nē, es šeit Elizabeti nebarošu! Var redzēt, ka tās ir tā kā kopējās labierīcības un tas krēsls… [..] Nu, ne ērti, ne patīkami, ne vizuāli. Nu, kam vispār viņš tur ir nolikts? Turpat blakus, aiz sienām tur visi cilvēki darīja savas darīšanas.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sieviete nolēmusi meitu pabarot automašīnā un devusies prom ar domu – kaut nekad nebūtu neomulīgajā mazuļu aprūpes telpā jāatgriežas.

Elīna
vēlas barot mazuli patīkamā vidē

“Tas pat vairāk nav jautājums par to, vai tas ir higiēniski vai nehigēniski, tas ir drīzāk ētikas jautājums. Nu, mēs jau arī neejam uz tualeti ēst. Mēs ēdam pie galda, mēs ēdam sev komfortablā vietā.”

Ar rūgtuma sajūtu Elīna sazinājusies ar veikala administrāciju, izklāstot nepatīkamo pieredzi, un saņēmusi atbildi, ka daudz ērtāka mazuļu aprūpes telpa atrodoties bērnu preču veikalā turpat netālu. Par to gan sieviete ir dziļi pārsteigta, jo nevienu norādi neesot manījusi, turklāt ir neizpratnē – vai tiešām vecāki tādā brīdī spiesti līkumot pa lielveikalu, meklējot citas norādes un telpas.

Uz tirdzniecības centru izlūkos dodamies arī mēs paši un jau, ieejot pa durvīm, pamanām norādi uz Elīnas aprakstīto mazuļu aprūpes telpu. Tā patiesi atrodas līdzās neskaitāmiem tualetes podiem, uz kuriem arī mūsu viesošanās brīdī savas dabiskās vajadzības nokārto citi tualetes apmeklētāji. Nelielajā mazuļu aprūpes telpā atrodas izlietne, pārtinamā virsma un ne simpātisks, ne ērts koka/metāla krēsls, uz kura mamma var apsēsties, lai bērnu zīdītu. Uz sienas pamanām visai uzkrītošu aicinājumu apmeklēt mazuļu aprūpes telpu bērnu preču veikalā netālu, tāpēc dodamies turp. Sekojot norādēm, uzejam jau daudz omulīgāku un privātāku vietu, turklāt koka krēsla vietā māmiņu ērtībai piedāvāts liels, polsterēts klubkrēsls.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Elīna uzskata, ka pašam tirdzniecības centram būtu jādomā par pienācīgas mazuļu aprūpes telpas ierīkošanu, nevis jāliek meklēt vecākiem glābiņu pie nomniekiem. Sevišķi tādēļ, ka bērnu preču veikals apmeklētājiem var nebūt pieejams, piemēram, inventarizācijas laikā.

Vai plānots kā labiekārtot jau esošo bēbīšu istabu vai izveidot jaunu citviet, jautājām tirdzniecības centra “Sāga” vadībai, taču intervijai uzņēmuma pārstāvji nepiekrita. Tā vietā saņēmām vien rakstveida komentāru.

TC “Sāga”

“Šobrīd TC telpas, pēc mūsu uzskata, ir pietiekami aprīkotas gan bērnu pārtīšanai, gan bērnu barošanai, par ko jūs arī droši vien jau esat pārliecinājušies klātienē. Bet tāpat izskatām iespēju aprīkot vēl vienu telpu, ja šāda būs pieejama, gadījumā, ja “Baby City Toy City” veikals ir slēgts.”

Dodamies izlūkos arī uz citiem tirdzniecības centriem Rīgā, lai noskaidrotu, kā tur ierīkotas mazuļu aprūpes telpas un cik ērti tās pieejamas. Pirmajā tirdzniecības centrā norādes un māmiņu telpu nemanām, tāpēc steidzam meklēt atbildi informācijas stendā. Jau pavisam drīz top skaidrs virziens un dodamies ceļā līdz attopamies pie māmiņu istabas, kurā nemaz tik viegli iekļūt nav. Nospiežot pogu pie durvīm, jānogaida dažas sekundes, līdz iedegas zaļā gaisma un durvis kāds attālināti atver. Jāsaka gan, ka tās ir visai smagas, tāpēc tikai ar garāmgājēju palīdzību ar ratiņiem iekļūstam iekšā. Nelielajā telpā novietots liels, ērts krēsls, virsma mazuļa pārtīšanai, izlietne, kā arī pods. Taču, aiz sevis aizslēdzot durvis, to izmantot var vien pati māmiņa, nevis kāds cits apmeklētājs.

Nākamajā tirdzniecības centrā paiet laiks, līdz nokļūstam trešajā stāvā, bet te jau daudz plašākas telpas, kurās padomāts arī par ēdiena uzsildīšanas iespēju. Plašajā istabā pieejamas trīs mazuļu barošanas kabīnes ar mīkstu krēslu, spoguli un galdiņu katrā no tām. Labierīcības izvietotas turpat netālu un piekļūt ar mazuļu ratiņiem tām nav nekādu problēmu. Vienīgais mīnuss – tā kā barošanas telpu izmanto arī citas mammas un starpā ir vien aizkari, dzirdams pilnīgi viss, kas notiek blakus kabīnītē.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Trešajā tirdzniecības centrā mazuļu telpa izvietota visparocīgākajā vietā – pirmajā stāvā pie ieejas. Un jāatzīst – tā plūc laurus itin visās jomās. Bez ērtām un nepieciešamām mēbelēm padomāts arī par intīmu apgaismojumu, rotaļlietām līdzi atnākušajiem brāļiem un māsām, kā arī barošanas spilvens ir māmiņai pa rokai.

Zīdīšanas konsultante Una Šlesere atzīst – mazuļu aprūpes telpas tirdzniecības centros un citās publiskās vietās Latvijā sākušas parādīties samērā nesen un sevišķi to trūkums novērojams reģionos. Arī viņa pati reiz nonākusi situācijā, kad nekas cits neatlicis, kā barot bērnu, sēžot uz tualetes poda. Viņa gan atzīst – pēdējo gadu laikā uzņēmumi vairāk padomā un parūpējas par mazuļu aprūpes telpu ierīkošanu. Lielāks klupšanas akmens tas esot maziem uzņēmumiem. Tāpat būtisks aspekts, ko konsultante aicina ņemt vērā – svarīgas uzskatāmas norādes, kas aizved jaunos vecākus pareizā virzienā, lai steigas brīdī nebūtu jāmaldās. Kā labo praksi konsultante iesaka uzņēmējiem parupēties ne tikai par krēslu un izlietni, bet patīkamu atmosfēru un higiēnas precēm, piemēram, vienreizlietojamām autiņbiksītēm, kas var glābt situācijā, kad rezerve aizmirsta mājās. Tomēr pats galvenais uzdevums, kā uzsver Una Šlesere, ir uzturēt telpu teicamā kārtībā un tīru.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm