“Aizvien izliekas, ka invalīdu nav!” Rēzeknietes cīņa par izkļūšanu no dzīvokļa un pret tumsonību ilgst jau gadiem

2021. gada 2. jūlijā 19:10

Rubrikas “Toreiz un tagad” ietvaros “Bez Tabu” atkārtoti viesojās pie rēzeknietes, personas ar invaliditāti Anitas, kura gadiem ilgi un jau bez spēka cīnās ar daudzdzīvoklu nama kaimiņu tumsonību. Sieviete ilgstoši gaida, kad līdz viņas pirmā stāva dzīvoklim izbūvēs uzbrauktuvi vai pacēlāju. Lai gan izbūvei akceptu devusi Būvvalde, izstrādāts projekts un līdzfinansējumu atvēlējusi pašvaldība, piekrišanu izbūvei nedod kaimiņi (nepieciešams 3/4 dzīvokļu īpašnieku akcepts). Anita, cīnoties arī par citu cilvēku ar kustību traucējumiem tiesībām, uzstāj, ka jāmaina absurdā likumdošana, kas paredz lūgšanos kaimiņiem atļauju, lai drošā veidā izkļūtu no četrām sienām.

Ar Anitu Rēzeknē “Bez Tabu” atkārtoti tikās šī gada jūlija sākumā. Viņa aizvien gaida, kad kaimiņu tumsonība zūdīs, kad dos akceptu infrastruktūras izbūvei, lai ērtā un drošā veidā varētu izkļūt no sava pirmā stāva dzīvokļa. Ar sievieti raidījums tikās arī pērn (vairāk par tā brīža situāciju uzzini šeit).

Lai nesapūtu četrās sienās, Anita katru dienu cenšas doties Rēzeknes ielās, kur, pārvietojoties ratiņkrēslā, elpo svaigu gaisu vismaz divas stundas. Izkļūšāna ārpus mājas un atgriešanās miteklī ir mokoša: allaž jālūdz kādam iznest un uznest ratiņkrēslu, pati ar vēl knapi kustināmām kājām soļo pa trepēm, lai atkal iesēstos ratiņkrēslā. Uz trepēm cenšas nenokrist, jo īpaši uz lieveņa, kas ziemā mēdz būt apledojis.

Mocības daudzu gadu garumā

Jau pērn par Sociālā dienesta līdzekļiem tika izstrādāts būvprojekts uzbrauktuves uz dzīvokli mājas ārpusē izbūvei. Nu izstrādāts cits risinājums – projekts pacēlājam. Gan uzbrauktuves risinājumam, gan aktuālajam pacēlājam zaļo gaismo devusi arī Būvvalde, norādot, ka izbūve nekaitēs daudzdzīvokļu namam. Izbūvi ar mieru līdzfinansēt Rēzeknes pilsētas pašvaldība. Tomēr infrastruktūras izbūvi kavē Anitas kaimiņu stūrgalvība un tumsonība, kā to sauc sieviete ratiņkrēslā. Daži kaimiņi nepamatoti uzskata, ka izbūve varot sabrucināt namu. Skaļi aģitējot šo pārliecību, tai pieslējies vairums kaimiņu, līdz ar to neizdodas saņemt nepieciešamo 3/4 dzīvokļu īpašnieku piekrišanu.

Anita
aizvien cīnās par iespēju izkļūt no dzīvokļa

Aizvien mokos! Cenšos doties svaigā gaisā, cenšos katru dienu! Gribas cilvēkos. Esmu badā pēc sabiedrības! Bet tie iedzīvotāji uzskata, ka nav tādu, kā mēs [cilvēku ratiņkrēslā], bet gan jau samierināsies. Paldies Dievam, ir atbalsts no sociālajiem un domes, bet viss atduras pret kaimiņiem. Būvvalde saka, ka nebūs nekādu problēmu, vislielākā problēma ir tikai man – tikt ārā no dzīvokļa. Patstāvīgi, neprasot kādam iznest ratus. Kad tieku ārā, visa pasaule paveras.

Anitas situācija ir neapskaužama, bet nav unikāla, ar nožēlu raidījumam pauda Rēzeknes puses invalīdu un viņu draugu apvienības “Impulss” priekšsēdētājs Valdis Laganovskis. Kamēr pilsētā piekļuve personām ar kustību traucējumiem pašvaldības, valsts iestādēm, citām publiskām ēkām nodrošināta, cits, bēdīgāks stāsts ir daudzdzīvokļu namos ne vien Rēzeknē, bet arī citās pilsētās, piebilda Laganovskis.

Valdis Laganovskis
invalīdu un viņu draugu apvienības “Impulss” priekšsēdētājs

Anita jau trīs gadus gaida, kad būs iespēja izkļūt no mājas, bet cilvēki neizprot šo situāciju, kādā viņa ir. Lielākie bļāvēji, pretenziju cēlāji ir padomju laiku cilvēki.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Gaisma tuneļa galā jau saskatāma

Ļoti iespējams pavisam drīz Anitai un citiem cilvēkiem ar kustību traucējumiem vairs nebūs jāpārvar “kaimiņu faktora” šķērslis, vai nebūs jāvāc parakstus tik ļoti nepieciešamās infrastruktūras izveidei. Pēc “Bez Tabu” iesaistīšanās situācijas risināšanā pagājušogad, ledus sakustējies: trešajā lasījumā Saeimā nodots likumprojekts, grozījumi normatīvajos aktos, kas noteiks citu, atvieglotu kārtību specifiskās infrastruktūras izveidei. Par to vairāk informēja Regīna Ločmele-Luņova, 13. Saeimas deputāte, Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Mājokļa jautājumu apakškomisijas priekšsēdētāja.

Regīna Ločmele-Luņova
13. Saeimas deputāte, Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Mājokļa jautājumu apakškomisijas priekšsēdētāja

Komisija izskatījusi un atbalstījusi grozījumus Dzīvokļa īpašuma likumā. Tie sagatavoti trešajam lasījumam. Atliek tikai balsojums Saeimā. Tiklīdz Saeimas Prezidijs iekļaus šo likumprojektu ārkārtas sēdē, kas, cerams, notiks jau 5. jūlijā, mēs varēsim atbalstīt šo likumprojektu. Komisijā likumprojekts tika atbalstīts vienbalsīgi. Ja Saeimas balsojumā to atbalstīs, turpmāk nebūs nepieciešams vākt parakstus no iedzīvotājiem. Viss, kas būs nepieciešams: būs jāvēršas pašvaldībā, Būvvaldē, jāsaskaņo projekts. Tad varēs ierīkot pacēlājus, pandusus, veikt jebkādu vides pielāgošanu cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm