tv3.lv

“Apģērbs pret obligātu ziedojumu; tirgo saziedotās mantas.” Labdarības fondam Ogres pusē pārmet negodprātību

Ziņo par iespējamu negodprātību Ogres novada Taurupes pagasta labdarības fondā ”Zied ģimene”, kur neatļauti tiek tirgotas, iespējams, labdarībai nodotās mantas. Neapmierināta ar to ir arī Ogres novada pašvaldība, kas piešķīrusi telpas labdarībai. Vietvara sola neatstāt ziņoto bez ievērības un brīdina, ka fonda darboņiem var atņemt ierādītās telpas.

Kristīne mēdz apmeklēt labdarības iestādi ”Zied ģimene” Taurupes centrā. Viņa ziņo, ka par apģērbu, ko labdarības fonds sagādājis pats un ko izdalei tiem, kuriem tas ļoti nepieciešams, uzticējušas citas palīdzības iestādes, labdarības iestāde ”Zied ģimene” prasa samaksu, ko ietērpusi jēdzienā ”ziedojums”.

Kristīne
bažījas par labdaru godaprātu

Kad ienāk iekšā, uz galda rakstīts ”5 eiro ziedojumiem”. Tā ir samaksa par to, ka esi gājis iekšā un kaut ko ņēmis. Tu paņem kaut ko, bet, kad ej ārā, jāparakstās žurnālā un jāuzraksta, cik esi iemetis. Ja neiemaksā kaut ko jēdzīgu, skatās šķībi.

”Zied ģimenes” vadītāja Sandra Stepiņa gan noraida pārmetumus, teic, ka ziedotā summa esot katra paša ziņā.

Sandra Stepiņa
“Zied ģimene” vadītāja

Cilvēks var iet un lasīt, cik mantu vien grib. Apavus, drēbes. Tad viņam ir jānoziedo. Ja paņem 10 maisus ar drēbēm, protams, vismaz 5 eiro ir jānoziedo. Nav nekāds noslēpums, ka man par elektrību jāmaksā 100 eiro mēnesī.

Tirgo saziedoto?

Iestādes kliente Kristīne ziņo, ka labdarības iestādē lielākajām mantām, piemēram, galdiem, skapjiem, bērnu ratiem noteiktas cenas. Kristīne šo faktu pierādījusi, veicot slēpto filmēšanu. Turpinājumā Kristīnes un labdarības biedrības pārstāves saruna.

Kristīnes un fonda pārstāves sarunas fragments

Kristīne: Pievedums bijis?

”Zied ģimene” pārstāve: Jā.

Kristīne: Kaut kas pārdošanā? Skapītis, mēbelītes uz pārdošanu.

”Zied ģimene” pārstāve: Mums ir stūra izlietne pilnīgi jauna.

Kristīne: Cik maksā?

”Zied ģimene” pārstāve: 10 eiro. Skapītis arī 10 eiro. Galds ir uz kājiņām.

Kristīne: Kur jūs to visu dabūjat? Šo visu [rāda uz lielajiem priekšmetiem].

”Zied ģimene” pārstāve: Ziedojumi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc pieredzētā veikalā Kristīne dalās pārdomās.

Kristīne
bažījas par labdaru godaprātu

[Lielās mantas] nedrīksti paņemt, kamēr neesi samaksājis naudu. Tā visa ir saziedotā manta. Atved furgons, saka, ka ir pievedums. Tās mantas ir nepieciešamas sociāli trūcīgiem cilvēkiem, bet izliek pārdošanā. Liela netaisnība!

Visbiežāk apģērbu un sadzīves mantas ”Zied ģimene” ved no Rīgas, Latvijas Sarkanā Krusta, Rīgas Svētā Jāņa Evaņģēliski luteriskā baznīcas un citurienes, stāsta ”Zied ģimene” vadītāja Sandra Stepiņa. Stepiņa noliedz, ka tiek tirgotas saziedotās mantas.

Sandra Stepiņa
“Zied Ģimene” vadītāja

Mēs mēdzam arī izlīdzēt iedzīvotājiem, pārdodot pie mums viņu mantas. Piemēram, jūs man atvedat bērnu ratus un gribat, lai es tos izlieku [kopā ar saziedotajām mantām]. Sakāt man, ka gribētu tos pārdot, piemēram, par 20 eiro. Protams, mēs izliekam pārdošanā, nosakām cenu. Ja cilvēks gribēs, viņš nopirks. Mēs palīdzam pārdot. Mums pašiem citreiz kaut kas no tā ”atlec”, bet citreiz ”neatlec”.

Arī Ogres novada pašvaldība bažīga

Sandras Stepiņas vadītajam labdarības fondam ”Zied ģimene” Ogres novada pašvaldība uzticējusi telpas, nepieprasot īres maksu, jānomaksā vien komunālie rēķini. Ogres novada pašvaldības pārstāvis Nikolajs Sapožņikovs informē, ka vietvara neatstās bez ievērības ”Bez Tabu” un Kristīnes ziņoto.

Nikolajs Sapožņikovs
Ogres novada pašvaldības pārstāvis

Piešķirot telpas, domes lēmumā skaidri un gaiši rakstīts, ka tur ir humānā palīdzība un labdarība. Skaidrs, ka tur nekādu naudu vākt nedrīkst. Ziedojumus nedrīkst pieprasīt, tā ir brīvprātīga lieta. Telpas ir nodotas humānai palīdzībai un labdarībai. 2017. gadā noslēgtā līguma 3. punktā ir teikts: “Ja patapinājuma ņēmējs telpas izmanto peļņas nolūkā, pašvaldība ir tiesīga lauzt līgumu.” Mēs varam izvērtēt pēc pagasta pārvaldes iniciatīvas. Skatīsimies. Es informēšu pašvaldības vadību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tāpat pašvaldības pārstāvis Sapožņikovs informē, ka, ja nodarbojas ar mantu tirgošanu, tas jādara likumīgi, piemēram, nepieciešams kases aparāts, attiecīgi jāreģistrējas PVN maksātāju reģistrā. Sapožņikovs arī brīdina, ka, neievērojot normatīvos aktus un sadarbības nosacījumus ar pašvaldību, labdarības organizācija var zaudēt sabiedriskā labuma organizācijas statusu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm