tv3.lv

“Apšaubu rezultātus”, “pasūtījuma laboratorija”, “iebiedēšanas kampaņa”: Covid‑19 perēkļa N. Draudziņas skolas skolotāja šokē vecākus

2020. gada 19. novembrī 21:18

Bērnu vecākus nepatīkami pārsteidz Covid-19 infekcijas perēkļa – Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas – skolotājas izteikumi par pandēmiju. Lai gan pašai konstatēta saslimšana, skolotāja uzskata, ka analīzes veikusi “pasūtījuma laboratorija” un valstī “atsākusies iebiedēšanas kampaņa”. Pēc bērna tēva domām, šādi izteikumi nepiedien pedagogam.

Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskola (NDV) bija viens no pirmajiem Covid-19 perēkļiem šoruden. Masveida saslimšana mācību iestādē sākās pēc tam, kad pedagogi devās ekskursijā, lai nosvinētu Skolotāju dienu. Pēc ekskursijas ar koronavīrusu “aplipušie” domino efektā “aplipināja” daudzus. Kā informē Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), līdz šim ar Covid-19 NDV saslimuši 108 skolēni un 40 darbinieki.

Raidījumā “Bez Tabu” vērsās Guntars, kura meita nav NDV skolniece, bet mācību iestādes peldbaseinā apgūst peldētprasmi. Pēc stundām, pēcpusdienās, nodarbības vada NDV sporta skolotāja Loreta Brūdere. Šīs nodarbības apmeklē arī citi bērni, kuri nav NDV audzēkņi, stāsta Guntars.

Skolotāja apšauba pandēmiju, analīžu rezultātus “pasūtījuma laboratorijā”

Pēc Covid-19 infekcijas izplatīšanās skolā oktobrī skolā mācības pārtrauca, skolēniem un pedagogiem uz pāris nedēļām nosakot mājas karantīnu. Pēc karantīnas noteikšanas Guntara sieva uzrunāja peldēšanas nodarbību pasniedzēju, kurai vaicāja par mazo peldētāju pulciņa darbību.

Guntars
satraukts par pedagoga izteikumiem

Viņa atbildēja, ka noteikta karantīna, nodarbības kādu laiku nenotiks. Tālākā atbilde reāli pārsteidza.

Guntars uzrāda savas sievas saraksti ar L. Brūderi, kurā pedagogs atklāj, ka viņa ir viena no tām, kurai atklāta inficēšanās ar Covid-19, bet, tā kā slimojot bez simptomiem, neuzticas analīžu rezultātiem. Pēc Brūderes paustā sarakstē ar Guntara sievu, bērna māti, noprotams, ka viņa uzskata, – ja reiz ir konstatēta inficēšanās, bet simptomu nav, nav notikusi arī inficēšanās. Tāpat sarunā ar bērna māti pauž citus, skepses caurstrāvotus izteikumus par pandēmiju.

Skolotājas paustais bērna mātei

Reāli saslimuši tikai 11 skolotāji. Pārējiem nekādu saslimšanas pazīmju. Tikai pozitīvs tests. Atsākusies iebiedēšanas kampaņa. Elpojam dziļi un nepieslēdzamies šausmu ziņām. Mums jau visiem izstrādājusies imunitāte pret to. [..] Esmu savās mājās un ievēroju karantīnu. Esmu pozitīvi noteikto skaitā. Es apšaubu analīžu rezultātu, jo to veica SPKC, ”pasūtījuma” laboratorija. Bet, ja jūs māc bažas, varat veikt testu. Kaut gan, ko tas jums dos? Vienīgi ierobežojumus un statistikas palielinājumu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Guntars ir satraukts par šādiem skolotājas izteikumiem komunikācijā ar dzīvesbiedri, bērna māti.

Guntars
satraukts par pedagoga izteikumiem

Šāda attieksme no skolotājas puses, kura atbild par bērnu drošību un kaut kādā mērā arī izglītošanu šajā jautājumā, ir zem katras kritikas.

“Bez Tabu” sazinājās ar L. Brūderi. Tiesa, telefonsaruna bija īsa.

“Bez Tabu” un skolotājas saruna

Sporta skolotāja L. Brūdere: Taisīsiet šovu, ja? Tauta alkst asiņu. (Smejas).

“Bez Tabu”: Ar mums sazinājās Guntars…

Sporta skolotāja L. Brūdere: Guntars Gulbiņš?

“Bez Tabu”: Jūs viņa bērnam mācāt peldēt.

Sporta skolotāja L. Brūdere: Jā, ar labākajiem, kā saka, centieniem. Jūs tagad to ierakstāt? Godīgi sakot, es šobrīd neatbildēšu, bet jūs varat izķengāt un padarīt melnu, un nezin kādu, lai tautai liels prieks! Es šobrīd ar jums nerunāšu (pārtrauc sarunu).

Skolas direktors: “Negrasos apspriest cilvēka personisko viedokli, kas pausts ārpus darba”

Mazās peldētājas tēvs Guntars par skolotājas izteikumiem sarakstē informēja “Bez Tabu”, jo ilgstoši nesaņēma skaidrojumu no NDV direktora Pētera Ševčenko, kuram iepriekš ziņoja. Guntars stāsta, ka skolas direktors reaģējis īsi pirms “Bez Tabu” iesaistīšanās, kad ticis brīdināts par žurnālistu piesaisti. NDV direktors Ševčenko gan Guntaram, gan raidījumam “Bez Tabu” teica, ka nevar aizrādīt pedagogam par personīgā viedokļa paušanu ārpus darba laika.

Pēteris Ševčenko
Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas direktors

Negrasos apspriest cilvēka personisko viedokli, kas pausts ārpus darba. Katram cilvēkam ir tiesības uz savu viedokli šajā valstī. To nosaka Satversme. Es, protams, sarunā ar minēto personu [skolotāju] un Gulbiņa kungam teicu, ka es komunicētu citā veidā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pašvaldības atbildīgajā departamentā atgādina par pedagoga ētiku

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentā (RD IKSD) gan aizrādīja skolotājai, norādot, ka sarunās, piemēram, ar bērnu vecākiem, pat pēc darba laika jāiekļaujas ētikas rāmjos.

Indra Vilde
Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta pārstāve

Arī skolotāja pārstāv šo skolu, visus skolotājus kaut kādā mērā. Protams, ir pedagoga ētikas principi, kuri jāievēro. Un šis nav tas gadījums, kad koķetēt ar šo slimību un izteikt mulsinošus izteikumus. Skolotājiem jābūt cilvēkiem, kuri situācijas nopietnību nodod gan audzēkņiem, gan bērnu vecākiem. Skolotāji ir pirmajās rindās, kuriem tas jāsaprot.

Bērna tēvs Guntars ir neizpratnē, kāpēc, tikai pašam vaicājot skolotājai par analīzēm, viņa atklājusi, ka inficējusies, nevis to darījusi zināmu nodarbību apmeklētāju vecākiem pēc analīžu rezultātu saņemšanas. Guntars norāda, ka tonedēļ, pēc liktenīgās pedagogu ekskursijas, viņa meita un citi mazie peldētāji apmeklējuši vismaz vienu peldēšanas pulciņa nodarbību. NDV direktors skaidroja, ka mācību iestādes vadība bijusi informēta par Covid-19 pozitīvajiem pedagogu testiem, tomēr, kā norāda bērna tēvs Guntars, arī mācību iestādes priekšstāvji nav sazinājušies ar pēcstundu nodarbību apmeklētāju vecākiem. Viņš pieļauj, ka skolotāja un mācību iestādes vadība to slēpa, ņemot vērā, ka, kā uzskata Guntars, nodarbības tiek rīkotas apšaubāmā veidā.

Guntars
satraukts par pedagoga izteikumiem

Es pieņemu, ka viņa vienkārši noklusējusi, nav darījusi zināmu SPKC, ka viņa satikusies ar bērniem pēcstundu nodarbībā, jo tajās nodarbībās pulksten 17 vakarā neviens bērns netiek reģistrēts, nav uzskaites. Tāpat viņai tiek maksāts skaidrā, čeku nav. Interesanti, kā skola to pieļauj.

“Bez Tabu” sazinājās arī ar NDV sporta kompleksa pārvaldnieku, kurš apstiprināja, ka L Brūdere patiesi māca bērniem peldēt pēc stundām. Savukārt RD IKSD pārstāve Indra Vilde raidījumu informēja, ka sporta skolotāja “nav peldēšanas trenere” un šādas pēcstundu nodarbības, visdrīzāk, ir nelegālas, jo Brūderei kā pedagogam atļauts rīkot citu licencēto sporta spēļu pulciņu tikai konkrētās mācību iestādes audzēkņiem. Tāpat atbildīgā departamenta pārstāve Vilde informē, ka Guntara bērns neuzrādās uzskaitē, līdz ar to apziņošana par kontaktu ar Covid-19 inficēto šī un citu neuzskaitīto bērnu vecākiem būtu sarežģīta.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Indra Vilde
Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta pārstāve

Interešu izglītību peldēšanā viņa nepasniedz. Viņa nav peldēšanas trenere. Ja tas ir viņas privāts pakalpojums, iestādei [skolai] jābūt līgumam ar privāto pakalpojuma sniedzēju, ja iznomā telpas privātam pakalpojuma sniedzējam. Savukārt vecākiem vajadzētu būt līgumam ar pakalpojuma sniedzēju. Kādēļ vecāki uztic bērnu, ja viņiem nav nekāda līguma? Tas nozīmē, ka, ja notiek kaut kāds negadījums, pie kā vērsīsies vecāki? Viņiem jābūt līgumam. Ja skola šādi ļauj piepelnīties skolotājai ārpus stundām, tas būtu ļoti nosodāmi. Būtu ļoti labi, ja vecāki vērstos ar iesniegumu RD IKSD. Tad mēs varētu skaidrot šo situāciju detalizētāk.

Taujāts par konkrētajām nodarbībām un skaidras naudas apriti tajās mācību iestādes telpās, NDV direktors Ševčenko saka, ka nezina par šāda pulciņa norisi.

Pēteris Ševčenko
Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas direktors

Nekādu līgumu mums ar skolotāju nav par šādu nodarbību noturēšanu. Ko tad tagad, nezinu, speciālu novērotāju pielikt, kurš uzreiz visus apcietina? Vai kā? Es, protams, teikšu, lai pievērš uzmanību, kas notiek, sporta kompleksa vadītājam, lai šāda situācija neatkārtotos.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm