Saturs turpinās pēc reklāmas

Ar LMT saistīts darbinieks nozog sirmgalvja datus un izsūta krāpniecisku rēķinu

Zilupē dzīvojošs sirmgalvis saņem rēķinu no mobilo sakaru milža SIA “Latvijas Mobilais telefons” (LMT) par planšetes nomaksu, kaut šo preci nekad nav iegādājies. Izrādās, sirmgalvja dati nozagti, un to izdarījusi ar LMT saistīta persona. Cietušā un viņa radinieku uzticība kompānijai ir iedragāta.

2017. gada 6. aprīlī 19:35

Sirmgalvis Vladislavs ar sievu dzīvo Zilupē, Krievijas pierobežā. Abi ar mūsdienu tehnoloģijām uz “jūs”. 300 kilometru attālumā, Rīgā, dzīvojošais Vladislava dēls Ruslans saņem tēvam adresētu LMT rēķinu par nezināmas preces nomaksu. Sazinoties ar LMT, noskaidrots, ka nomaksā uz trīs gadiem sirmgalvis Zilupē iegādājies planšetdatoru 300 eiro vērtībā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Vladislavs ar sievu Zilupē un radinieki Rīgā ir šokēti, jo sirmgalvis nav iesaistījies šādā darījumā. Viņa aizraušanās ir makšķerēšana un sēņošana, nevis mūsdienu tehnoloģias.

Indra
Zilupes sirmgalvju vedekla

Darba kolēģe man teica, ka arī viņas draugiem ir šāda problēma. Iespējams, nevarēsim pierādīt, ka neesam pirkuši. Konsultējos ar māsu, kura ir juriste, viņa teica, ka tā ir krāpšana, tāpēc palīdzēja vīra tēvam uzrakstīt iesniegumu policijai un LMT, jo citādāk mums tiešām neizdosies kaut ko pierādīt.

Paziņo, ka nozaga darbinieks un iesaka nevērsties policijā

Pēcāk ar sirmgalvja dēlu Ruslanu sazinājies LMT pārstāvis, kurš atvainojies par notikušo un atzinis, ka vainīgs bijis darbinieks, kurš uzņēmumā vairs nestrādā. Paziņots, ka saistības ar sirmgalvi pārtrauktas, un LMT pārstāvis esot ieteicis atsaukt iesniegumu no policijas.

LMT Klientu apkalpošanas dienesta direktors Viktors Locāns atklāj, ka ļaundaris ieguvis sirmgalvja datus, reģistrējot darījumu uz Vladislavu, un piesavinājies planšetdatoru.

Sirmgalvis un radinieki Rīgā negrasās atsaukt policijā iesniegto iesniegumu, uzskata, ka tādējādi piesegs kriminālas darbības uzņēmumā LMT.

“Ja mēs šodien liksimies mierā, rīt viņi nozags kāda cita sirmgalvja datus! Nedrīkst to pieļaut! Nedrīkst valstī notikt tādas lietas! Tādi sirmgalvji kā mēs vienmēr maksājam laikā visus rēķinus. Nedod Dievs, kāds ko šādu tagad apmaksā, jo nespēj pierādīt, ka ir nevainīgs!” sašutis par datu zādzību ir Vladislavs.

Reiz LMT pārstāvis apciemoja Zilupē

Vaicāts, kā viņa dati varēja nonākt LMT rīcībā, lai pēcāk tos nozagtu, sirmgalvis stāsta, ka pērn pie viņa vasaras brīvlaikā viesojušies mazbērni, kuru vajadzībām no LMT nomāts interneta rūteris. Mājās pie sirmgalvjiem ieradies LMT pārstāvis, kurš, vienojoties par rūtena nomu, ievācis Vladislava datus.

Līdz ar to cietušais un viņa radinieki spriež par vairākiem veidiem, kā dati nozagti: iespējams, tos piesavinājies darbinieks, kurš ieradies mājās ievākt datus rūtera nomai; tāpat tiek pieļauts, ka darbinieks nogādājis datus kādā no LMT klientu apkalpošanas centriem, kur datubāzē ievadījis kāds cits, saglabājot tos arī sev ļaunprātīgai lietošanai.

“LMT darbinieks mums atzina, ka faktiski ir bijusi datu krāpšana. Lai gan uzņēmums ir to atzinis, mēs gribējām saņemt oficiālu vēstuli par tālāko uzņēmuma rīcību, ka viņi apņemas ierosināt krimināllietu pret negodīgo darbinieku. Runa taču ir ne tikai par Vladislava datiem, bet arī par citu cilvēku datu drošību. Tā vietā viņi mums atsūta vienu vēstuli, kurā informē, ka nav pretenziju pret mums. Varbūt tur ir kaut kāda shēma, kā zagt datus,” sašutusi ir Indra, cietušā vedekla.

LMT: Datus nozaga mūsu sadarbības partneris

LMT Klientu apkalpošanas dienesta direktors V. Locāns skaidro, ka datus nozadzis “viens no tirgotāju darbiniekiem, kurš kaut kādā veidā ieguvis šos datus. Tas ir viens no veikalu pārdevējiem, bet tas nav LMT veikals. Tas ir viens no partneriem, kas pārdod preces, iekārtas un pakalpojumus.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Izrādās, tirdzniecības vietas nepieder LMT, tās esot dažnedažādas SIA, kuras strādā zem LMT izkārtnes. Kompānijas pārstāvis neatklāj, kura uzņēmuma darbinieks nozadzis datus.

IT drošības eksperts: LMT jābūt uzmanīgākiem

Interneta tehnoloģiju drošības eksperts Didzis Balodis uzskata, ka darbā ar personu datiem jābūt īpaši piesardzīgiem un jāizvērtē, kurš tos apstrādā:

“Kompānijas uzdevums ir rūpēties par to, lai tiktu atlasīti darbinieki, kuri krāpnieciskas darbības neveic. Tādiem gadījumiem nevajadzētu būt. Jābūt iekšējām kontrolēm, kas spēj identificēt risku pirms kāds ir veicis ļaunprātības.”

Vien ar Bez Tabu starpniecību cietušais un viņa radinieki uzzina, ka LMT arī vērsies Valsts policijā, vēloties saukt pie atbildības datu zagli. Likumsargi atklāj, ka ierosināta krimināllieta.

Foto

Roberts Blass
Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas