“Ārste draudēja, ka “iemauks”, un iesita bērnam!” Astoņgadnieces mamma vaino Jelgavas pediatri roku palaišanā

Jelgavas iedzīvotāja apgalvo, ka ģimenes ārste-pediatre vizītes laikā iesitusi viņas astoņus gadus vecajai meitai. Ārste šo rīcību sauc par “reflektoru organisma reakciju” pret bērna nemierīgumu.

2019. gada 4. martā 8:35

Jelgavnieces Jolantas meita sūdzējās par spēcīgām sāpēm ausī, māte viņu aizveda pie ģimenes ārstes un pediatres vienā personā Veltas Baumanes. Jolanta stāsta, ka astoņus gadus vecā meita esot ļoti bailīga, vēl pirms ārsta apmeklējuma bijusi ļoti satraukusies. Pēc šīs pēdējās vizītes pie ārstes viņas bailes plešas plašumā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Bērna mamma: Teica, ka “iemauks”; draudus īstenoja – iesita, lai savaldītu

Jolanta

Jolanta
vaino ārstu rokas pacelšanā pret bērnu

Ieradāmies pie ārstes. Jau uzgaidāmajā telpā meitiņa bija ļoti nobijusies, tas turpinājās arī ārstes kabinetā, kur viņa raudāja. Ārste teica meitai: “Tu taču esi pieaugusi! Kā tu šādi uzvedies?! Ārste gribēja pārbaudīt ausi, māsiņa turēja galvu, bet bērns galvu atrāva. Tad viņa [ārste] iesita meitai pa muguru. Ar roku iesita pa plecu. Ar plaukstu iesita, bet sitiens bija diezgan spēcīgs. Es pēc tam bērnam prasīju, vai sāpēja. Viņa teica, ka sāpēja. Es prasīju, ar kādām tiesībām iesita manam bērnam?! Viņa atbildēja, ka nostrādāja reflekss.

Jolanta gan uzskata, ka daktere apzināti iesitusi meitai, lai savaldītu viņas uztraukto uzvedību, turklāt, kā stāsta meitenes māte, ārste brīdi iepriekš draudējusi meitai.

Jolanta

Jolanta
vaino ārstu rokas pacelšanā pret bērnu

Es paņēmu meitu, mēs gājām ārā, bet tad es atkal iegāju kabinetā un “uzsprāgu”! Es to nevarēju pieņemt! Kā pediatrs var iesist bērnam. Par to, ka viņam sāp auss?! Viņa iepriekš [meitai] draudēja, sakot “es tev tūlīt iemaukšu”! Tieši šādiem vārdiem viņa teica sākumā.

Ģimenes ārste-pediatre sitienu sauc par “reflektoru organisma reakciju”, noraida pārmetumus par apzinātu rokas pacelšanu

Kad “Bez Tabu” ierodas Veltas Baumanes darba vietā, ārste uzreiz saprot, kāpēc žurnālisti ieradušies. Viņa noraida pārmetumus par sišanu bērnam.

Velta Baumane

Velta Baumane
pediatre, ģimenes ārste

Tas nebija nedz sitiens, nedz dunka. Tā ir reflektora organisma reakcija.

Ārste Baumane uzskatāmi demonstrē auss pārbaudi: speciāla iekārta tiek ielikta pacienta ausī; noliecoties tuvu ausij, daktere skatās iekārtā, lai ieraudzītu, kas varētu saskatīt kaites cēloni.

Velta Baumane

Velta Baumane
pediatre, ģimenes ārste

Kad tikko pieliecos pie pašas auss, viņa strauji atmeta galvu, pēc tam sita ar roku uz priekšu. Man nostrādāja reflekss – trāpīju ar roku pa viņas plecu. Es biju šokā, ka man bija tāds reflektors. Tas noteikti nebija apzināti.

Ārste Baumane noliedz, ka iepriekš būtu mazajai pacientei draudējusi “iemaukt” par nesavaldību.

Ārste uzskata, ka šādas bailes astoņus gadus vecai meitenei nav normālas

Pediatre un ģimenes ārste Velta Baumane uzskata, ka šādas bailes no ārsta un uzvedība astoņus gadus vecam bērnam nepiedien.

Velta Baumane

Velta Baumane
pediatre, ģimenes ārste

Bērns var būt satraucies, bet ne līdz tādai pakāpei: raustās un sper ar kājām dakterim, sit ar roku. Pieredze rāda, ka bērni tā neuzvedas.

Meitenes mamma Jolanta saka, ka daktere Baumane “necentās bērnu nomierināt, parunāt, paskaidrot, ko bāž ausī, ko darīs.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pediatre Baumane gan saka, ka sākotnēji centusies mierināt pacienti, bet “bērns raustīja piedurknes un raudāja bez pārtraukuma.”

Eksperti atgādina: vecākiem bērns jāsagatavo vizītei, ārstam jābūt mazā pacienta sabiedrotajam

Meitenes māte Jolanta iesniegusi sūdzību Veselības inspekcijā, kas vētīs ārstniecības procesu, bet ar sūdzībām par komunikāciju un iespējamo rokas pacelšanu iesaka vērsties Latvijas Ārstu biedrības Ētikas komisijā.

Veselības inspekcijā atgādina vecākiem, ka viņu pienākums ir sagatavot bērnu vizītei pie ārsta, savukārt ārstiem (šajā gadījumā – pediatram) jābūt pacienta sabiedrotajam.

Andris Zīverts

Andris Zīverts
Veselības inspekcijas Veselības aprūpes kvalitātes kontroles nodaļas vadītājs

Komunikācijas slieksnis katram pacientam ir atšķirīgs. Katram mazajam pacientam nepieciešama sava pieeja, kas bieži prasa piepūli un pacietību. Ārstu mācību kursu ietvaros un programmās ir iekļauts, kā strādāt, īpatnības, kā komunicēt. Cits jautājums: vai tas vienmēr tiek ievērots?

Kā sagatavot bērnu vizītei pie ārsta? Kāda ir ārsta atbildība vizītes laikā? Uz šiem jautājumiem zemāk pievienotajā video atbild eksperte-zobārste.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm