Ārstu kukuļošanas bums! Uzturēšanās atļaujas tīkotāji lūko izlocīties no latviešu valodas eksāmena

“Bez Tabu” elektroniskā pasta kastītē ar vienas dienas starpību no divām savstarpēji nesaistītām medicīnas iestādēm iesūtītas vēstules no darbiniekiem, kuri ziņo par ārstu kukuļošanas gadījumiem.

medicīnas iestāde Nr. 1

Mani satrauc situācija medicīnas iestādēs un valstī kopumā. Es strādāju medicīnas iestādē, un šobrīd pārāk bieži sastopos ar pilngadīgiem, krievvalodīgiem pacientiem, kuriem akūti ir nepieciešams atbrīvojums no valsts valodas eksāmena. Šie pacienti steidzami un uzstājīgi vēlas “nopirkt” šo atbrīvojumu, piedāvājot kukuļus. Spilgtākais stāsts – vīrietis ar palielinātu prostatu vēlas iegūt atbrīvojumu no valsts valodas eksāmena… Mani satrauc, cik mūsu ārsti ir godprātīgi un kurš pārbaudīs šo atbrīvojumu taisnīgumu?

Arī otras medicīnas iestādes darbinieks atklāj, ka “pēdējās nedēļās lielā skaitā pie medicīnas darbiniekiem vēršas krievu tautības cilvēki ar lūgumu viņus atbrīvot no valsts valodas pārbaudījuma”.

Sazinoties ar informatoriem, noskaidrojam, ka vismaz četri pacienti dienā mēģina nopirkt ārsta-rehabilitologa sagatavotu atzinumu. Pacienti bez liekas kautrēšanās dod aploksnes ar naudu. Kukuļa apmēru “Bez Tabu” informatori nezina. Neesot arī absolūtas pārliecības, ka ārsti tos nav pieņēmuši.

Iemesls, kāpēc pēkšņi uzplaiksnījis šāds atzinumu pirkšanas piedāvājumu bums, izrādās, saistīts ar latviešu valodu. Proti, 24. septembrī stājās spēkā izmaiņas Imigrācijas likumā. Lai pagarinātu uzturēšanās atļauju Latvijā, ir jānokārto valsts valodas eksāmens. Tiesa gan, ja ir ārsta-rehabilitologa sniegts atzinums, tad iespējams atbrīvoties no šīs pārbaudes.

Valsts izglītības satura centrs (VISC) gan norāda, ka valodas pārbaudījums neesot sarežģīts, bet, protams, arī ne primitīvs. Centram ir saistība ar ārstu izsniegtajiem atzinumiem, ciktāl tas skar personas, kuras ir daļēji attaisnotas no eksāmenu kārtošanas. Un līdz šim neesot bijušas problēmas vai aizdomas par fiktīviem dokumentiem.

Latvijas Ārstu rehabilitologu asociācija neesot saņēmusi signālus par pacientu centieniem piekukuļot ārstus nepieciešamā atzinuma saņemšanai. Tiesa gan asociācijas vadītāja Anda Nulle uzsver, ka ārstu-rehabilitologu noslodze, saistībā ar šādu atzinumu sagatavošanu ir būtiski palielinājusies.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Arī VISC norāda, ka kopš Imigrācijas likuma grozījumiem pieteikumu skaits valsts valodas eksāmena kārtošanai gandrīz četrkāršojies. Par personām, kuras ir pilnībā atbrīvotas no eksāmena kārtošanas, VISC neko nezinot, jo šajos gadījumos uzturēšanās atļaujas tīkotāji uzreiz dodas uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi (PMLP).

PMLP pieredze liecina, ka arī pirms Imigrācijas likuma grozījumiem tomēr konstatēti gadījumi, kad uzrādītie atzinumi izsniegti nepamatoti. Ja pēc vēršanās Veselību inspekcijā apstiprinās aizdomas par dokumentu viltošanu, uzturēšanās atļaujas pagarināšana konkrētajai personai tiek atteikta. Un nākamā procedūra – deportācija. Savukārt ārsts, kurš iesaistījies dokumenta viltošanā var pat atvadīties no licences.

Veselības inspekcija

Veselības inspekcija pēc PMLP lūguma izvērtē fizikālās un rehabilitācijas ārstniecības personu izsniegto medicīnisko atzinumu pamatotību, pārbaudot vai pacienta medicīniskajā kartē uzrādītā ārstniecības vēsture un ieraksti pamato konkrēti noteiktās diagnozes vai funkcionēšanas ierobežojumu objektivitāti. Pēdējo trīs gadu laikā inspekcija vidēji mēnesī saņem 1 pieprasījumu no PMLP par fizikālās un rehabilitācijas ārstniecības personu izsniegto medicīniskā atzinuma pamatotības izvērtējumu. 2020. gadā inspekcija konstatēja neobjektīvu pamatojumu diagnozei vai funkcionēšanas ierobežojumiem 3 izsniegtajos medicīniskajos atzinumos. Pagājušajā un šajā gadā tādi nav konstatēti.

Atbilstoši Ārstniecības likuma 84. pantam par medicīnisko atzinumu sniegšanas pārkāpumiem piemēro brīdinājumu vai naudas sodu fiziskajai personai līdz simt naudas soda vienībām, atņemot tiesības nodarboties ar ārstniecību uz laiku no sešiem mēnešiem līdz diviem gadiem vai bez tā, bet juridiskai personai – no piecdesmit līdz piecsimt piecdesmit naudas soda vienībām.

Žurnālists
Medijos pavadīti vairāk nekā 14 gadi. Uzskata, ka katrs stāsts un problēma ir iespēja sabiedrībai atgādināt par dažādām dzīves situācijām, kas var skart jebkuru no mums. Strādājot, rod iespēju ne tikai risināt problēmas, bet arī pamācīt citus labākai ikdienai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm