“Attieksme kā pret suņiem! Līdz asarām!” Vidzemes slimnīcas dzemdību nodaļā pieredzētais šokē jaunos vecākus

Ģimene šokēta par pieredzi Vidzemes slimnīcas Dzemdību un ginekoloģijas nodaļā. Dzemdībās bērnam salauž atslēgas kaulu, pēc bērniņa nākšanas pasaulē aprūpe katastrofāla, stāsta jaundzimušā vecāki.

2018. gada 21. martā 20:08

Limbažu pusē dzīvojošā pāra – Samantas un Jura – dēliņš Dilans pasaulē nāca 10. martā, vēlāk nekā prognozēts (27. februārī). Dzemdībās Vidzemes slimnīcā Valmierā klāt bija arī bērna tēvs Juris, kuram šīs bija trešās ģimenes dzemdības. Iepriekš nozīmīgajos brīžos atbalstījis iepriekšējo sievu. Dilana mātei Samantai šīs bija pirmās dzemdības, abi vecāki pieredzi slimnīcā Valmierā sauc par briesmīgu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Devāmies uz slimnīcu ar ārsta nosūtījumu, jo laiks bija pāri, bērns bija jau liels. Aizbraucām, sākās ģimenes dzemdības. Dzemdībās piedalījās ārste. Viņa dzemdībās sēdēja pie loga, skatījās ārā un “čatoja” telefonā. Kamēr viņa tur “čatoja”, vecmāte pieņēma bērniņu un vienā brīdī izteicās: “Kas tās par šķērēm? Nevar veikt iegriezumu!” Vēl izskanēja frāze: “Tā jau es kaut ko viņam, bērnam, tūlīt salauzīšu!” Nepagāja ilgs laiks, kad viņa tiešām bērnam salauza atslēgas kaulu. Bet ārste, kura bija turpat, turpināja “čatot”,” atminas dzemdību aculiecinieks, bērna tēvs Juris.

Ārsts: Arī medpersonāls uztraucās

Taujāts, vai šādā situācijā nebūtu jāiesaistās ārstei, kura atrodas turpat blakus, un kāpēc tā vietā viņa izvēlējās lūkoties telefonā, Vidzemes slimnīcas Dzemdību un ginekoloģijas nodaļas virsārsts Gints Lapiņš stāsta, ka “ārsts nav klāt visās dzemdībās. Ja ārsts ir bijis klāt, viņš ir izvērtējis, vai viņam ir nepieciešams iesaistīties. Mēs nezinām, ko ārsts darīja telefonā. Mums ir pieejama medicīniskā bibliotēka, kurā dažkārt skatāmies, ko darīt attiecīgās situācijās. Nevaru komentēt, vai ārsts ar kādu sarakstījies, vai skatījies kaut kādas vadlīnijas, ko attiecīgā situācijā būtu labāk izmantot.”

Komentējot vecmātes izteikumus par neasām šķērēm un bažām par bērna traumēšanu dzemdību laikā, kas mātei liek satraukties vēl vairāk, G. Lapiņš to skaidro ar stresu, ko piedzīvoja arī medpersonāls. “Varbūt stresa ietekmē bijusi kāda liekvārdība, par ko gribu atvainoties vecākiem,” turpina G. Lapiņš.

Eksperti: Varēja būt sliktāk

Eksperti stāsta, ka izlauzti atslēgas kauli nav norma dzemdībās, bet šāda trauma ir iespējama. Mierina: nav sliktākais dzemdību iznākums un paliekošām sekām nevajadzētu būt.

“Cēlonis tam ir mehānisks. Bērna plecu josla saskaras ar mātes iegurņa joslu, atvere ir pārāk šaura. Izlauzti atslēgas kauli ir vienā procentā gadījumu. To principā var konstatēt tikai pēc dzemdībām. Skaidrs, ka ir identificējami riski iepriekš, piemēram, liels augļa svars, mātei cukura diabēts, taču jāatzīst, ka šādi atslēgas kaula lūzumi notiek arī tad, kad nav šo riska faktoru. Vai to ir iespējams paredzēt – laikam tomēr nē,” stāsta Elizabete Pumpure, Rīgas Dzemdību nama ginekoloģe, dzemdību speciāliste.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ne vienmēr lielie bērni rada problēmas, bet, ja problēmas ir, var iesprūst pleci, var būt dzemdības darbības vājumi, pleca pinuma sastiepumi, augšdelma lūzumi. Tāpēc atslēgas kaula lūzums nav sliktākais iznākums, ja tā varētu teikt,” teic Inese Valdmane, kura pieņem dzemdības 30 gadus.

Vecāki uzskata, ka, lai netraumētu bērnu, būtu iespējams veikt ķeizargriezienu, tomēr speciālisti norāda, ka šāda ķirurģiska iejaukšanās var būt riskanta.

Bažas par aprūpi

Mazā Dilana vecāki neklusē arī par personāla attieksmi pēc dzemdībām.

“Samanta [bērna māte] naktī zvana, raud un saka, ka pienākusi aprūpes māsa, kurai pat nebija atpazīšanas zīme. Viņai Samanta lūdza palīdzību bērna pabarošanā, bet uz to māsa atbildējusi, ka tādas kā viņa dzemdē, bet nebaro bērnus. Vai nebūtu labāk atdot bērnu citai sievietei,” stāsta bērna tēvs Juris.

Samanta stāsta, ka, tā kā viņai Dilans ir pirmais bērns, nav tik zinoša, tāpēc lūgusi palīdzību.

“Tā attieksme ir kā pret suni! Pat mana suņa vetārsts ir iecietīgāks! Aprūpes māsa par to saņem algu! Un ne jau tikai par to, ka sēž un izsaka savu stulbo viedokli! Samanta man zvanīja vēlreiz, raudāja, jo medpersonāla pārstāve teica, ka “ja tu nebarosi bērnu, viņš var iemigt saldā miegā un nepiecelties”! Samantai atkal asaras kā pupas! Tāda attieksme? Viņa vienkārši vēlējās, lai palīdz ar barošanu!”

Vidzemes slimnīcas Dzemdību un ginekoloģijas nodaļas virsārsts Gints Lapiņš uzskata, ka medpersonāla un mātes komunikācija nav bijusi veiksmīga. Ārstniecības iestādē tikšot veikta pārbaude. Nupat medpersonāls piedalījies kursos, lai uzlabotu aprūpi, tāpēc slimnīcas pārstāvis cer, ka vairs nebūs šādu sūdzību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc nepatīkamās pieredzes Dilana tēvs ievietoja neglaimojošu atsauksmi Vidzemes slimnīcas Dzemdību nodaļas sociālā tīkla “Facebook” lapā, tomēr tā tika dzēsta. Tur sliktu atsauksmju nav, bet cita aina paveras sūdzību vietnē “Sūdzības.lv”. Tur  par slimnīcu, tostarp Dzemdību nodaļu, ievietoti vairāki desmiti sūdzību.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm