Autovadītājs šokā: uz soda kvīts aploksnes publiskai apskatei izlikts viņa personas kods

15. novembrī 21:29

Septembra beigās rīdzinieks Aleksejs piestājis “EuroPark” autostāvvietā Skolas ielā, lai izlaistu pasažieri. Pēc aptuveni nedēļas pastkastītē atradis sods kvīti par neapmaksātu stāvvietu. Tas, ko viņš ieraudzījis uz aploksnes, viņu pamatīgi sadusmojis: burtiski publiskai apskatei caur aploksnes adresāta lodziņu redzams viņa personas kods. 

Aleksejs atzīst, ka 25 eiro sods par uzkavēšanos “EuroPark” stāvvietā Rīgā bijis pamatots, lai gan atradies stāvvietā vien piecas minūtes, lai izlaistu pasažieri, pašam pat neizkāpjot no automašīnas. Viņš pamanījis, ka uz aploksnes ar soda kvīti caur caurspīdīgo adresāta lodziņu redzami viņa dati – ne tikai vārds, uzvārds un adrese, bet arī tik sensitīva informācija kā personas kods. Viņš stāsta, ka vēstule aploksnē bijusi ievietota nedaudz šķībi, taču personas kods varējis būt labi redzams ne tikai pastniekam, bet ikvienam, kura redzeslokā aploksne nonākusi. Viņaprāt, tāda datu neaizsargātība nav pieļaujama un sūtītājam datus vajadzējis paslēpt vai aizkrāsot.

Aleksejs noraizējies, ka kāds, kurš turējis rokās viņa aploksni un redzējis viņa personas kodu, varētu izmantot šo informāciju ļaunprātīgi. Vīrietis neizpratnē, kā uzņēmums SIA “EuroPark Latvia” uzzinājis viņa datus un kādēļ tie burtiski izlikti publiskai apskatei uz aploksnes.

Aleksejs
pieredzējis autovadītājs

“Es piezvanīju EuroParkam un uzprasīju: “No kurienes jūs dabūjāt manu personas kodu?” Viņi teica: “no CSDD”. Vispār mani dati, ja viņi ir CSDD datubāzē, lai viņi paliek tur. Ja tas ir tiesu izpildītājs, policija, tas ir skaidrs, ka viņiem jādabū, tas ir skaidrs, bet tas ir privātkantoris. Tāds jautājums – vai tas ir vispār likumīgi, ka jebkurš privātkantoris var saņemt tavus personas datus?

Ceļu satiksmes drošības direkcijas pārstāvis Mārtiņš Mālmeisters mierina – kurš katrs Transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistram piekļūt nevar. Likumā noteikts, ka šoferu dati redzami, piemēram, tiesībaizsardzības iestādēm, kredītedvējiem, zvērinātiem advokātiem un juristiem.

Mārtiņš Mālmeisters
A/S Ceļu satiksmes drošības direkcijas pārstāvis

“EuroPark” vai citiem tādiem stāvvietu operatoriem nav tiešas piekļuves CSDD Transportlīdzekļu reģistram, taču, kā jau es minēju, tad attiecīgie stāvvietu operatori vēršas pie juristiem un advokātiem, būtībā algo šos te pakalpojumus, lai šo informāciju sagatavo un nosūta attiecīgo sodu vai apmaksas pieprasījumu attiecīgajiem transportlīdzekļu vadītājiem.”

SIA “EuroPark Latvia” no intervijas ar “Bez Tabu” atteicās, taču rakstiski apstiprināja, ka personas datus no Transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistra uzņēmums iegūst ar zvērināta advokāta palīdzību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

SIA “EuroPark Latvia”

“Iebraucot ar ceļa un informatīvajām zīmēm apzīmētā, SIA “EuroPark Latvia” apsaimniekotā autostāvvietā, transportlīdzekļa lietotājs noslēdz līgumu ar EuroPark par autostāvvietas lietošanu. Ja automašīna autostāvvietā novietota, neievērojot autostāvvietas lietošanas noteikumus, automašīnas īpašnieka vai turētāja identificēšanai ir likumīgs pamats, kā to nosaka likums un ir atzinusi Augstākā tiesa [..].”

Datu valsts inspekcijas vadītāja Jekaterina Macuka skaidro, ka šajā gadījumā kompānijai ir līgums ar cilvēku, kurš nav to izpildījis, jo nav samaksājis, tāpēc kompānijai ir tiesības vērsties pret šo cilvēku pie piedziņas kompānijas vai tiesā. Kompānijai iespējams to izdarīt vai nu pašai, vai ar advokāta palīdzību. Savukārt, Latvijas Republikas Advokatūras likumā esot norādīts, ka advokātam ir tiesības saņemt visu informāciju, lai sniegtu palīdzību savam klientam. J. Macuka skaidro, ka transportlīdzekļa vadītāja personas kods vēstulē jānorāda tādēļ, lai saņēmējs būtu pārliecināts, ka soda kvīts adresēta tieši viņam, nevis kādam vārda brālim.

Pie vēstules dizaina uzņēmumam gan vajadzētu piestrādāt, piemēram, personas kodu norādīt tekstā, lai tas nebūtu redzams pa aploksnes adresāta lodziņu. SIA “EuroPark Latvia” rakstiski apstiprina, ka pašreiz veic detalizētu iekšējo pārbaudi par šo gadījumu, kuras sākotnējie rezultāti liecinot, ka ir notikusi tehniska kļūda vēstuļu iepakošanas procesā, kas ietekmējusi tikai šo konkrēto vēstuli. Uzņēmums atvainojas Gursatova kungam par sagādātajām neērtībām.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm