tv3.lv

“Baidos! Kā lai pasargā bērnus?” Grausts “monstrs” apdraud daugavpiliešus, degradē vidi; domnieki bezspēcīgi

2021. gada 15. februārī 19:10

Daugavpiliešus satrauc milzu grausts Siguldas ielā, kas, atrodoties līdzās daudzdzīvokļu mājām, gadiem ilgi pamests novārtā, vilina uz bīstamām izklaidēm bērnus un jauniešus. Pašvaldībā skaidro, ka šo, tāpat kā citus graustus, īpašniekiem nav rocības nedz sakārtot, nedz nojaukt, un arī vietvarai nav līdzekļu nojaukšanai, kaut to pašvaldībai atļauts darīt, ja ēka ilgstoši pamesta novārtā.

Raidījumā “Bez Tabu” vērsās daugavpiliete Mairita, kuru visai nesen, bērnībā, pašu vilinājis konkrētais grausts, tomēr nu, kad pašai aug atvases, bažījas, ka, dzīvojot apkaimē, tas ir potenciāls drauds viņas un citiem bērniem.

Mairita
daugavpiliete

Pie pašām mājām ir grausts, kas gadiem ne vien netiek ekspluatēts, bet arī apkopts un norobežots. Baidos! Bērnībā mēs paši apmeklējām šīs ēkas telpas, un jau tad šī ēka nebija sakoptā stāvoklī. Kā lai pasargā bērnus tagad, kad tā ir vēl drausmīgākā stāvoklī?

Siguldas ielas apkaimē uzklausītie uzrunātie iedzīvotāji raidījuma komandai stāstīja, ka graustā blēņojas dažādu vecumu bērni un jaunieši, kā arī tajā iecienījuši uzturēties bezpajumtnieki, kuri nereti sildīšanās nolūkā graustā dedzina tur samestos atkritumus, tādējādi dažkārt izraisot ugunsgrēkus.

Jeļena un Andrejs
daugavpilieši

Skats drausmīgs! Te regulāri ierodas ugunsdzēsēji, policija. Te pat cilvēkus nesuši ārā. Tur laikam dzīvo “bomži”. Īpaši vasarās skraida bērni. Gan pavisam mazi, gan lielāki. Tur taču bīstami! Policija viņus dzenā, bet viņiem vienalga, turpina skraidīt!

Valērijs
daugavpilietis

Šī ēka bojā skatu! Turklāt tajā bērni skraida! Tur ķieģeļi krīt visu laiku! Temperatūras svārstību dēļ māja lēnām brūk. “Bomži” tur dzīvo. Bijuši ugunsgrēki, trīs reizes ieradās ugunsdzēsēji. Viņi tur sildās pie ugunskuriem. Aizdegās atkritumi.

Pašvaldības cīņa ar vējdzirnavām

Milzu graustu, kas reiz bija mēbeļu ražotne, “treknajos gados” par samērā zemu cenu iegādājās privātpersona, kas ēkā vēlējās iedvest dzīvību, tomēr rocība izrādījās par mazu, “Bez Tabu” informēja Daugavpils pilsētas domes Pilsētplānošanas un būvniecības departamenta vadītāja Santa Pupiņa. Raidījums ar pašvaldības starpniecību vēlējās sazināties ar grausta saimnieku, tomēr viņš nevēlējās komunicēt ar “Bez Tabu”. Pupiņa arī informēja, ka grausta saimniekam neesot arī rocības ēku uzturēt kārtībā vai nojaukt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Santa Pupiņa
Daugavpils pilsētas domes Pilsētplānošanas un būvniecības departamenta vadītāja

Tā kā īpašums netiek uzturēts, piemērojam paaugstināto nodokli, periodiski piemērojam administratīvos sodus. Saimnieks sadarbojas ar pašvaldību. Ir ļoti liels nodokļa parāds, vairāki desmiti tūkstoši eiro. Parādu pamazām sedz, sagatavots samaksas grafiks, bet, runājot par nojaukšanu, ja nav kādu papildu līdzekļu, tik lielu ēku privātpersona nevar atļauties nojaukt. Turklāt šis nodokļa parāds un administratīvie sodi par nekopto īpašumu vēl vairāk pasliktina situāciju, tāpēc naudas nojaukšanai īpašniekam nav.

Pašvaldības pārstāve Pupiņa informēja, ka teorētiski pašvaldība ir tiesīga nojaukt nekopto graustu par saviem līdzekļiem, tomēr arī šis risinājums pagaidām neesot realizējams.

Santa Pupiņa
Daugavpils pilsētas domes Pilsētplānošanas un būvniecības departamenta vadītāja

Var veikt piespiedu nojaukšanu par pašvaldības līdzekļiem, vēlāk piedzenot izmaksas no īpašnieka. Tomēr jāsaprot, ka nojaukšanas izmaksas ir ļoti lielas. Pašvaldība ir jau domājusi nojaukt šo ēku, ir gatavojusi lēmumprojektu, bet nekur tālāk nav tikusi, jo budžetā nav tik daudz līdzekļu šim mērķim. Īpašnieks arī nespēs atlīdzināt pašvaldībai nojaukšanas izmaksas. Vienīgais, ko pašvaldība dara: par saviem līdzekļiem, cik spēj, aiztaisa durvju un logu ailes, lai neiekļūtu bērni un bezpajumtnieki. Tas ir vienīgais, ko šobrīd pašvaldība var izdarīt.

Daugavpils pašvaldības policijā raidījumu informēja, ka graustu apsekošana iekļauta kārtībsargu patrulēšanas maršrutā.

Andris Dunskis
Daugavpils pašvaldības policijas pārstāvis

Policijas ikdienas patrulēšanas maršrutos ir iekļautas šīs pamestās ēkas. Ir sadarbība ar Sociālo dienestu. Sociālo darbinieku rīcībā ir informācija par iespējamām bezpajumtnieku pulcēšanās vietām. Tiek rīkoti kopīgi pasākumi (reidi), tiek apzinātas šīs vietas. Pilsētā ir arī sociālās palīdzības nakts patversmes, kur personas var gūt palīdzību. Komunicējot ar skolām, jauniešiem profilaktiski īstenojam pārrunas par drošu atrašanos ielā. Stāstām par to, ka ir bīstami doties tādās ēkās, meklēt tur izklaides.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm