tv3.lv

Baisā antisanitārijā bez ūdens un elektrības: slimi seniori desmitgadēm izdzīvo tomātu siltumnīcā

6. jūlijā 19:59

Apdzīvotā vietā netālu no Pļaviņām briesmīgos apstākļos dzīvo slimību nomocītu senioru pāris. Viņi desmitgadēm ilgi antisanitāros apstākļos, bez ūdens un elektrības mitinās tomātu siltumnīcā.

Reaģējot uz iedzīvotāju trauksmes zvanu, “Bez Tabu” ieradās Rīteru ciemā Pļaviņu pusē, kur brikšņu ieskautā pussabrukušā būvē dzīvo senioru pāris. Iedzīvotāju stāstītais par sirmgalvju dzīves apstākļiem lika šausmināties, bet dzīvē redzētā aina ir vēl daudz skaudrāka.

“Bez Tabu” komandu miteklī uzņēma Andris, kurš, sāpju nomocīts, ir ļoti savārdzis, pārvietojas ar grūtībām. Telpā, kurā uzturas, gultā gulēja un pat nemanīja žurnālistu ierašanos viņa vēl vairāk novārgusī dzīvesbiedre. Visapkārt miteklī valda antisanitāri apstākļi smirdoņa, citā telpā uz grīdas bija prāva izkārnījumu kaudze. Taujāts, kā pacieš šādus aptākļus, Andris teica, ka “cilvēks pierod pie visa, vēlāk liekas, ka tā ir vislabākā vieta”. Andris pastāstīja vairāk par savām un dzīvesbiedres veselības kaitēm.

Andris
vairākas desmitgades dzīvo baisos apstākļos

Insults bija, paiet nevaru, redzi vienai acij zaudēju. Agrāk gāju ogas lasīt, pārdevu, uz Rīgu braucu, kad bija spēks. Viņas veselība… viņa ēd, tā normāli, tikai tas, ka knap paiet var, dzirde un redze švaka.

Seniori stāstīja, ka ārsts viņu veselības stāvokli nav pārbaudījis ļoti ilgi.

Andris teica, ka grausts agrāk celts kā tomātu siltumnīcā, To savām rokām uzcēlis pirms 42 gadiem. Tomātu siltumnīcā Andris dzīvojot jau 40 gadus. Agrāk kopā ar citu sievieti dzīvoja miteklī netālu esošajā daudzdzīvokļu namā.

Andris
vairākas desmitgades dzīvo baisos apstākļos

Vēlāk sāku viens pats dzīvot, daudz dzēru, agrāk “stroikā” strādāju.

Andris stāstīja, ka jau sen attiecības ar alkoholu ir ieturētas: iedzerot, nevis piedzeroties. Viņš arī klāstīja, ka savulaik būda aizdegusies pēc tam, kad eļļas lampai uzkrita dvielis, bet kopumā uzpasējot, lai nenotiktu nelaime. Tiesa, abi seniori smēķē turpat telpās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Seniori stāstīja, ka viņiem ir niecīgas pensijas, no kurām maksā apkaimes iedzīvotājiem par malkas un pārtikas sagādāšanu. Līdzcilvēki palīdzot arī bez atlīdzības.

Foto: “Bez Tabu”

“Bez Tabu” uzrunāja ciema iedzīvotāju, kura ir noraizējusies par senioru pāra dzīves apstākļiem un veselību.

apkaimes iedzīvotāja, satraucas par senioriem

Viņam [Andrim] nebija pases. Viņš nevarēja saņemt pensiju. Vispār nevarēja. Biju satikusi pastnieci, kura teica, ka tagad beidzot nokārotojis dokumentus, saņem pensiju. Tātad tas ir nokārtots. Diezgan skaudri. Mums ir gateris. Pieved viņam malku. Pats to sazāģē. Tā jau palīdz cilvēki, tiešām palīdz. Ar apģērbu arī palīdz, šķirojam drēbes, ko atdodam viņam. Skaudra dzīve. Sieviete guļ uz gultas un diezgan neadekvāta. Cilvēki. Ziemā mēs viņus pieskatām.

Vietējie iedzīvotāji sarunā ar žurnālistu norādīja, ka sociālie darbinieki zina par senioru skaudrajiem dzīves apstākļiem un veselības stāvokli, un pauda bažas, vai atbildīgie par atbalsta sniegšanu palīdz viņiem pietiekamā apmērā. Sociālajā dienestā norādīja, ka vizītēs būdā pie sirmgalvjiem darbinieki dodas regulāri.

Edvarts Pāvulēns
Aizkraukles novada Sociālā dienesta vadītājs

Lai pārliecinātos, ka cilvēki ir dzīvi, braucot pie viņiem diezgan regulāri. Piedāvājam sociālo palīdzību, piemēram, pabalstus, pakalpojumus, bet no visiem pakalpojumiem, kā piemēram, došanos uz sociālās aprūpes centru, aprūpes mājās, pārcelties uz citu vietu viņi ar savu parakstu atsakās. Esam rezervējuši vietas sociālās aprūpes centrā, bet ticamība, ka viņi piekritīs, ir neliela.

Sociālie darbinieki raidījumu informēja, ka turpinās skaidrojošo darbu, lai pārliecinātu seniorus, ka piekrist palīdzībai ir viņu interesēs.

Andris sarunā ar “Bez Tabu” norādīja, ka rudenī, iespējams, piekritīs pārvākties uz dzīvi citviet.

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm