Baldoniete apmaksā tuvinieces apbedīšanu, taču 1000 eiro lielo pabalstu izmaksā kādam citam

Baldonietei Līgai 2022. gada 22. marts pienāca ar sēru vēsti. Mūžībā bija devusies viņas vecmāmiņas māsa. Sieviete uzņēmusies bēru organizēšanu un pieteikusies apbedīšanas pabalstam, taču pamatīgs bijis izbrīnīs, saņemot no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras atteikumu to piešķirt. Izrādījies, ka tas piešķirts jau kādam citam.

Līga bijusi vienīgā, kura ģimenē uzņēmusies nokārtot visas formalitātes pēc vecmāmiņas māsas Dainas aiziešanas mūžībā, kā arī organizējusi bēres un segusi visas ar tām saistītās izmaksas. Viņa pieteikusies apbedīšanas pabalstam īsi pirms bērēm un atceras, ka, saņemot atteikumu, bijusi neizpratnē, taču nav metusi plinti krūmos, bet gan vērsusies Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) atkārtoti.

Līga
parūpējusies par tuvinieces apbedīšanu

“Sīkāka paskaidrojuma nebija – kam ir piešķirts, kāpēc piešķirts. Tad es rakstīju apdrošināšanas ieteikumu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras vadītājai, uz ko saņēmu atbildi, ka, jā, arī šis te lēmums ir noraidīts, jo ir piešķirts jau par mirušo personu un izmaksā vienu reizi.”

Tā kā pabalsts domāts aizgājēja apbedīšanas izmaksu segšanai, Līga uzskata, ka VSAA izkaisījusi valsts naudu vējā, jo vienīgi viņa apmaksājusi bēru izdevumus vairāk nekā 1000 eiro apmērā, ne kāds cits. Sieviete nolēmusi cīnīties par taisnību tiesā, taču arī tur lēmums bijis viņai nelabvēlīgs. Viņa skaidro, ka pēc lūguma tiesā pierādīt, kā VSAA noteicis pabalsta saņēmēja radniecību ar aizgājēju, kāda ir pieteikumu izvērtēšanas procedūra, Līga saņēmusi atbildi, ka nekādi papildu dokumenti valsts iestādes darbiniekiem nav jāizvērtē.

Tiesvedības laikā gan patiesība nākusi gaismā – pabalstam uzreiz pēc sēru vēsts saņemšanas pieteikusies Līgas māsa. Baldoniete atceras – lai arī māsa bērēs ieradusies, neesot ne pušplēsta vārda bildusi par pieteikšanos pabalstam un līdz šai baltai dienai ne centa nav piedāvājusi tuvinieces apbedīšanas izmaksu segšanai. Kā pabalsta piesavināšanos vērtē pati tā saņēmēja, tā arī raidījumam “Bez Tabu” pēc vairākkārtējiem centieniem sazināties neizdodas noskaidrot. Jautājam Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, kā tiek pieņemts lēmums: kuram piešķirt apbedīšanas pabalstu, kuram ne? VSAA Pensiju metodiskās vadības daļas vadītāja Egita Garā skaidro, ka, piesakoties pabalstam, miršanas apliecība jāiesniedz vien gadījumos, ja persona mirusi ārpus Latvijas. Uz jautājumu, vai pabalstu saņem tas cilvēks, kurš pirmais pieteicies pabalstam, no E. Garās tiek saņemta apstiprinoša atbilde.

Egita Garā
VSAA Pensiju metodiskās vadības daļas vadītāja

“Ņemot vērā, ka tiek uzskatīts, ka piesakās tas, kas uzņēmies ir šo te apbedīšanu, mēs arī izmaksājam. Nevērtējot, viņš tiešām veic šīs darbības vai ne. Teiksim tā – valsts nekontrolē, vai šis pabalsts ir izmantots konkrētajam mērķim.”

VSAA noliedz, ka pabalsta piešķiršanas procedūrā būtu kāda nepilnība un aicina Līgu risināt problēmu civiltiesiskā ceļā, vēršoties pret savu māsu tiesā. Pretējās domās ir jurists, Rīgas Stradiņa universitātes Juridiskās fakultātes docētājs Juris Radzevičs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Juris Radzevičs
jurists, RSU juridiskās fakultātes docētājs

“Šeit ir tāda situācija, ka šim te cilvēkam šis regulējums īstenībā ir netaisnīgs. Tā persona, kura to veica, šo atbalstu nesaņēma. Un vēl nepareizāk, manuprāt, ir norādīt, ka pēc tam šīs personas savā starpā var tiesāties. Tātad tomēr ir jāatzīst, ka šeit ir nepilnības, tanī pašā laikā it kā, lai personas rada jaunas tiesvedības un tiesājas, tādā veidā apgrūtinot īstenībā publisko pārvaldi.”

Juris Radzevičs iesaka precizēt pabalsta piešķiršanas kārtību, nosakot par pienākumu VSAA pārliecināties par mērķi un nolūku, ar kādu persona pabalstam pieteikusies. Viņš aicina Līgu lēmumu ar steigu pārsūdzēt, kā arī vērsties Labklājības ministrijā ar rosinājumu mainīt līdzšinējo pabalstu piešķiršanas kārtību.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm