Ballītēs piedzeras un krīt Daugavā! Kā novērst traģēdijas Andrejostā?

2022. gada 5. decembrī 20:20

Andrejostas kvartālā Rīgā, kur ir vairākas izklaides vietas, notikušas daudzas nelaimes – vairumā gadījumu, esot alkohola reibumā, cilvēki attopas Daugavā. Gadu gaitā no ūdens izcelti vairāki noslīkušie. Andrejostā ilgstoši lielos nogriežņos gar stāvo krastu nav norobežojuma, kas atturētu cilvēkus no nejaušas vai jaušas nokļūšanas ūdenī.

Nesen “Bez Tabu” stāstīja par traģēdijām, kas ar biedējošu regularitāti notiek Liepājā, Tirdzniecības kanāla apkaimē, kur ir vairākas izklaides vietas. Šoziem dažu dienu laikā kanālā šajā apkaimē iekrituši un noslīkuši divi cilvēki. Arī iepriekš šeit notikušas vairākas traģēdijas. Liepājnieki uzskata, ka atbildīgajiem par teritorijas apsaimniekošanu būtu jānorobežo kanālmala. Papildu drošības risinājumi var glābt dzīvības, pārliecināti ir vēju pilsētas iedzīvotāji. Vairāk par situāciju kanālmalā Liepājā uzzini šeit.

Andrejostas izklaides kvartāls Rīgā ir viena no populārākajām uzdzīves vietām galvaspilsētā. Te ir naktsklubs, vairāki bāri, restorāni un kafejnīcas. Līdzīgi kā Liepājā, arī šajā apkaimē gar stāvo krastu vairākās vietās prāvos nogriežņos nav norobežojuma gar Daugavu. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD) informēja, ka pēdējo divu gadu laikā Daugavas ūdeņos šajā apkaimē attapušies septiņi cilvēki. Dažiem izdevies izkļūt no ūdens pašiem, vairākus glābuši dienesti, bet viens cilvēks šajā apkaimē noslīcis. Kā vēsta ziņu arhīvs internetā, arī senāk VUGD glābējiem un citu dienestu darbiniekiem nācis glābt ūdenī nonākušos, bet vairāku cilvēku dzīvību nav izdevies izglābt.

Ilze Dāme-Birziņa
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāve

Ļoti daudzi negadījumi varēja nenotikt, ja cilvēki būtu rīkojušies atbildīgi. Cilvēki rīkojas pārdroši, atrodoties ūdens tuvumā. Ļoti daudzi negadījumi notiek alkohola reibumā.

Andrejostā sastapts makšķernieks stāstīja raidījumam, ka redzējis jauniešus, kuri “kunga prātā” devušies peldēties šajā apkaimē. Stāvās kraujas malā nolikti ziedi un sveces, pieminot kādu noslīkušo.

Daugavai tuvāko, vairākus metru plato joslu, kur ir ūdens transporta piestātnes, apkaimē apsaimnieko Rīgas brīvostas pārvalde (RBP).

Mārtiņš Ziemanis
Rīgas brīvostas pārvaldnieka vietnieks

Ir ļoti svarīgi nodrošināt drošību, bet tā ir ostas infrastruktūra, piestātnes. Piestātnes daļu, pēc mūsu domām, būtu jāsaglabā publiski pieejamu, jo tā ir ostas infrastruktūra. Atsevišķos gadījumos tur var pietauvot kuģus. Tāpat piestātnes iekļautas arī civilās aizsardzības plānā, tāpēc tās nevar norobežot.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Piestātnes daļā, kas no kraujas malas ir vairāku metru platumā un ko nevarot iežogot, izbūvētas koši dzeltenas apmales, kas brīdina par bīstamību. Lai atvieglotu izkļūšanu no ūdens, RBP uz stāvās kordona sienas piestiprinājusi luminiscējošas kāpnes.

Dziļāk sauszemē esošās teritorijas, kurās atrodas izklaides vietas un liels, no bīstamības nenorobežots automašīnu stāvlaukums, ir privātīpašumi.

Mārtiņš Ziemanis
Rīgas brīvostas pārvaldnieka vietnieks

Šīs privātās teritorijas vajadzētu norobežot. No savas puses esam ļoti aktīvi aptaujājuši kafejnīcas, nosūtot tām vēstules. Esam prasījuši nodrošināt drošības prasības, izstrādāt plānu. To mēs varējām izdarīt no savas puses.

“Bez Tabu” pārliecinājās, ka vairākas Andrejostas kvartālā esošās izklaides iestādes ir norobežojušas savas teritorijas, tomēr, domājams, ar to nepietiek, jo, iznākot no drošajām teritorijām, ūdens tuvumā var nokļūt vietās, kas nav norobežotas. Iespējams, visefektīvākais risinājums būtu izbūvēt žogu gar Daugavu visā izklaides apkaimes garumā, vien atsevišķās vietās ierīkojot vārtus, tādējādi nodrošinot tauvas joslas pieejamību.

Rīgas vicemēre Linda Ozola norādīja, ka pirms dažiem mēnešiem, vasarā, pašvaldības pārstāvji tikās ar izklaides iestāžu saimniekiem, lai pārrunātu citu problēmu – skaļo trokšņošanu apkaimē, – kas traucē rīdziniekiem, bet visi esot arī aizsākuši diskusiju par to, kā parūpēties par atpūtnieku drošību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Linda Ozola
Rīgas vicemēre

Vasarā vienojāmies, ka uzņēmēji nāks klajā ar iniciatīvām par to, kādi drošības norobežojumi varētu būt. Vienojāmies, ka pašvaldība būs atvērta un pretimnākoša izskatīt un saskaņot ieteikumus. Man ir svarīgi, lai norobežojumi tur tiktu uzstādīti līdz nākamajai siltajai sezonai.

Galvaspilsētas vicemēre Ozola norādīja, ka visām pusēm būs jānopūlas, lai rastu labāko risinājumu, kas uzlabos drošību apkaimē, vienlaikus respektējot tiesības piekļūt krastam gan kuģiem, gan gājējiem, kuri vēlas pastaigāties pa tauvas joslu. Tāpat ar neglītiem žogiem nedrīkstot sabojāt piekrastes ainavu.

Lai gan konkrētā apkaime uzskatāma par riska teritoriju, jo izklaides ūdens tuvumā pavada alkohola lietošana, VUGD atgādināja, ka primāri glābj nevis norobežojumi, kurus tāpat visur gar piekrasti izbūvēt nav iespējams, bet gan veselais saprāts.

Ilze Dāme-Birziņa
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāve

Norobežojumi, zīmes, plakāti varētu uzlabot drošību, bet jāatceras, ka katrs pats ir atbildīgs par savu rīcību.

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm