“Bez naudas varu nomirt, gaidu algu!” Nodarbinot invalīdus, policists, iespējams, izkrāpis ES naudu; darbinieki paliek bešā

2020. gada 6. janvārī 19:10

Iekšējās drošības birojā (IDB) uzsākts kriminālprocess par iespējamu Eiropas Savienības fonda projekta finansējuma izkrāpšanu lielā apmērā, nodarbinot personas ar invaliditāti. Aizdomās tur trīs personas, tostarp Valsts policijas amatpersonu, kura ir uzņēmuma priekšgalā. Lai gan darbinieki – personas ar invaliditāti – darījuši savu darbu godam, saistībā ar nepatikšanām viņiem nav izmaksātas algas.

Rīdzinieks Georgijs ir persona ar invaliditāti, smaga slimība viņu pārsteidza, tuvojoties vecumdienām. Nevēloties izkrist no sabiedriskās aprites, uzlaboja latviešu valodas zināšanas, apguva datorprasmes un pērnā gada jūlijā atrada darbu biedrībā “Maznodrošināto personu apvienība”. Uzņēmumā algas darbiniekiem maksā, piesaistot Eiropas Savienības fonda projekta “Subsidētās darba vietas bezdarbniekiem” līdzfinansējumu, ko izdala Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA). Taujāts, ar ko nodarbojas biedrībā, vīrietis stāsta, ka darbs esot ar datoru, bet priekšniecība neinteresējoties par nodarbināto darba gaitām.

Georgijs nav saņēmis algu par pēdējiem diviem mēnešiem. Kā stāsta vīrietis, problēmas ar algu izmaksu darbiniekiem sākušās pēc tam, kad biedrības telpās kratīšanu veica tiesībsargājošās iestādes pārstāvji. Georgijs stāsta, ka kratīšanā tika izņemta aparatūra un dokumentācija, kā arī tikušas aizturētas trīs personas: Valsts policijas amatpersonas, NVA darbinieks un privātpersona. Georgijs stāsta, ka arī viņu un citus darbiniekus tiesībsargājošās iestādes pārstāvji izsaukuši liecināt; sapratis, ka runa ir par Eiropas Savienības naudas izkrāpšanu, ko, iespējams, darījusi uzņēmuma priekšniecība.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Uzņēmums, iespējams, krāpjas; invalīdi paliek bez algas

Georgs stāsta, ka pēc trauksmainajiem novembra notikumiem uzņēmuma konti esot bloķēti (tā vismaz stāstījusi priekšniecība), tāpēc algu viņam un citiem nemaksā. Vīrietis gan turpina doties uz darbavietu, jo cer, ka algu izmaksās. Viņš sūdzas, ka nauda nepieciešama izdzīvošanai.

Georgijs
cilvēks ar invaliditāti nav saņēmis godīgi nopelnīto naudu

Es tikai šādu darbu varu darīt. Man ir nopietnas problēmas ar sirdi. Smaga situācija. Vienubrīd spiediens var būt 100, bet uzreiz pēc kāda laika 200. Sirds arī ir daudz lielāka nekā citiem. Ir arī cukura diabēts. Ar invaliditātes pabalstu nepietiek visam. Nauda man ir viss. Bez naudas varu nomirt! 200 eiro katru mēnesi tērēju zālēm. Ja nebūs naudas, tas ir nāvessods! Tāpēc gaidu algu.

Par ES naudas izkrāpšanu  tur aizdomās policistu un NVA darbinieku

Biedrības birojs atrodas Vecrīgā, Pils ielas 14. namā. Biedrības vadītāja ir kāda Jūlija Kārkliņa, bet, kā stāsta Georgijs, patiesais priekšnieks, “lietu kārtotājs” esot viņas vīrs – Arnis Kārkliņš, Valsts policijas Rīgas Ķengaraga iecirkņa vecākais inspektors. Arņa Kārkliņa valsts amatpersonas deklarācijā gan nav ne vārda par to, ka viņš būtu saistīts ar konkrēto biedrību. Kā uzskata darbinieki, viņš apzināti slēpj šo saistību. Arī pats birojs tiek slēpts no nevēlamām acīm, jo ēkā, kur ir vairākas iestādes un kas neslēpjas, nav nevienas norādes par biedrību “Maznodrošināto personu apvienība”.

To, ka Arnis Kārkliņš ir saistīts ar uzņēmumu, apliecina fakts, ka kriminālprocesu par iespējamu Eiropas Savienības fonda projekta finansējuma izkrāpšanu lielā apmērā, nodarbinot personas ar invaliditāti, uzsācis IDB – iestāde, kas uzrauga Valsts policijas darbinieku godaprātu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Iekšējās drošības birojs

IDB ir uzsākts kriminālprocess par iespējamu Eiropas Savienības fonda projekta “Subsidētās darba vietas bezdarbniekiem” finansējuma izkrāpšanu lielā apmērā, nodarbinot personas ar invaliditāti. Iekšējās drošības biroja rīcībā esošie fakti dod pamatu uzskatīt, ka personas ar invaliditāti nodarbinātas, lai veiktu līdzekļu izkrāpšanu. Iekšējās drošības birojs izmeklē visu iesaistīto personu – Valsts policijas amatpersonas, Nodarbinātības valsts aģentūras darbinieka un privātpersonas – iespējamo dalību noziedzīga nodarījuma izdarīšanā. Izmeklēšanas interesēs plašāku informāciju šobrīd nesniedzam.

“Bez Tabu” sazinājās arī ar NVA. Tur gan arī nekomentē, kā iespējamā Eiropas naudas izkrāpšanā iesaistīts NVA darbinieks.

Agnese Gelžina
Nodarbinātības valsts aģentūras pārstāve

Mums ir darba devēju izvēles komisija. Darba devēji iesniedz pieteikumu, kurā norāda, kādās profesijās vēlas veidot subsidētās darba vietas. Sadarbības līgumā ir noteikumi, kuri darba devējam jāizpilda, lai varētu saņemt [Eiropas Savienības] dotāciju. Ir izveidojusies situācija, ka NVA ir informācija, kas liecina par piešķirtā finansējuma neatbilstošu izmantošanu. Tad NVA aptur finansējumu. Mēs informējam arī konkrētos bezdarbniekus, ka ir izveidojusies tāda situācija. Viņiem ir jāzina par to, ka no NVA darba devējs finansējumu nesaņems līdz brīdim, kad tiks noskaidrota situācija.

Valsts policijas Ķengaraga iecirknī “Bez Tabu” noskaidro, ka Arnis Kārkliņš ir atstādināts no dienesta pienākumu pildīšanas uz izmeklēšanas laiku. “Bez Tabu” ierodas pie dzīvesvietas, kur, kā norāda vairāki avoti, dzīvo Arnis Kārkliņš. Tur dzīvojošais vīrietis gan pēc vairākkārtējiem lūgumiem neatver durvis un noliedz, ka viņš ir meklētā persona. Vēlāk ar “Bez Tabu” sazinās Georgijs, kurš stāsta, ka, uzzinot par raidījuma iesaisti, priekšnieks cenšoties viņu atbrīvot no darba un draudot savās nepatikšanās ievilkt arī Georgiju. “Viņš man teica, ka, ja turpināšu šo visu, no liecinieka kļūšu par aizdomās turamo,” teic Georgijs.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm