tv3.lv

“Būdams pamperos, ‘štaukāja’ bumbu!” Pludmales volejbolists Točs iedvesmo bērnus kustībai

17. septembrī 11:24

Pludmales volejbolists Edgars Točs un viņa sieva Lauma māca saviem bērniem, ka kustība ir veselīgas dzīves stūrakmens. Būdams Eiropas Sporta nedēļas Latvijā vēstnesis, Edgars aicina pieaugušos rādīt priekšzīmi jaunajai paaudzei: piekopt veselīgu dzīvesveidu, tādējādi raisot bērnos vēlmi kustēties.

“Bez Tabu” komanda tikās ar Edgaru Toču un viņa sešus gadus veco dēlu Emīlu “O-Sands” pludmales volejbola iekštelpu hallē “Rimi Olimpiskajā centrā”. Mazais Emīls kameras priekšā apliecināja savas prasmes volejbolā, izdarot precīzas, pārliecinošas piespēles un spēcīgus bumbas raidījumus. Kā atklāja Edgars, dēls bieži ir kopā ar viņu treniņos. Kamēr Edgars gatavojas augstākā līmeņa sacensībām, Emīls pilnveidojas, bumbojot vientulībā vai ar kādu partneri. Emīls trenējas arī futbolā, kopā ar trīs gadus veco māsu un vecākiem nodarbojas ar aktīvo atpūtu, piemēram, dodas pārgājienos un izbraucienos ar velosipēdiem.

Edgars Točs
pludmales volejbolists, Eiropas Sporta nedēļas Latvijā vēstnesis

Būt ar bumbu – tā ir viņa ikdiena. Viņam neapnīk. Jebkura bumba – volejbola, basketbola, futbola. Viņam patīk būt aktīvam, jo arī es esmu aktīvs. Es nekad neko neesmu uzspiedis saviem bērniem. Viņiem ir brīva izvēle izlemt, ko darīt. Emīls trenējas futbolā, bet volejbolu viņš uzspēlē prieka pēc manos treniņos. Kad bija pavisam maziņš, mīļākā rotaļlieta bija bumba. Būdams pamperos, bumbu jau štaukāja.

Nevis uzspiežot, bet rādot piemēru, Edgars un Lauma Toči motivē un māca bērnus būt kustībā un piekopt veselīgu dzīvesveidu.

Edgars Točs
pludmales volejbolists, Eiropas Sporta nedēļas Latvijā vēstnesis

Ja vecāki būs aktīvi, arī bērns pavilksies līdzi, redzēs iespējas, ko var darīt. Bērni ir vecāku spogulis uz 99 procentiem.

Mazajam Emīlam ir savs “Instagram” konts (@emils.tocs), kurā publicētas ainas no mazā zēna aizraujošās dzīves, tai skaitā sportiskā talanta demonstrējumi, no kuriem var iedvesmoties arī citi bērni.

Liekais svars ir teju 60 procentiem eiropiešu, liecina Pasaules veselības organizācijas (PVO) šogad publicētais pētījums par aptaukošanos Eiropā.  PVO bērnu veselības novērošanas dati liecina – katram trešajam skolas vecuma bērnam ir palielināts svars vai jau aptaukošanās. 2020. gadā Latvijā veiktajā pētījumā par fizisko aktivitāti, uztura paradumiem un ķermeņa masas indeksu pirmsskolas vecuma bērniem secināts – lieka ķermeņa masa un aptaukošanās pirmsskolā ir 19,2% jeb katram piektajam bērnam. Turklāt nav izteiktas atšķirības dzimuma grupās – tendence novērojama gan zēniem, gan meitenēm.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Marta Kāpiņa
“Vingrosev.lv” trenere, fizioterapeita asistente

Galvenā problēma, ko pierāda dati, ir tas, ka ļoti daudz bērnu ir ar aptaukošanās pazīmēm. Otra tendence – daudz laika pavada pie tehnoloģiskajām ierīcēm. Daudzi bērni skatās ekrānos, noliecot galvu uz leju, līdz ar to veidojas stājas problēmas, kas vēlāk var ietekmēt dažādu slimību attīstību.

Būtiski ir kontrolēt bērna laika pavadīšanu ierīcēs un mudināt viņu pievērsties fiziskām aktivitātēm, uzsvēra fitnesa un veselības studijas “Vingrosev.lv” trenere, fizioterapeita asistente Marta Kāpiņa. Viņa arī piebilda, ka kustēties prieku bērnā jāpalīdz radīt vecākiem.

Marta Kāpiņa
“Vingrosev.lv” trenere, fizioterapeita asistente

Pētījumi saka, ka katrs varbūt desmitais jaunietis norāda, ka veic fiziskās aktivitātes kopā ar vecākiem. Manuprāt, tas ir diezgan bēdīgi, traģiski. Bērniem stundu dienā, pieaugušajiem – divarpus stundu nedēļā jānodarbojas ar aerobām aktivitātēm. Tās ir pastaigas, braukšana ar riteni, dejošana, jebkas, kas uzlādē un veicina kardio slodzi. Vēl iesakām bērnus vest uz treniņiem, kuros treneris spēj novērtēt, cik daudz fizisko aktivitāšu konkrētajā brīdī bērnam vajag. Bērnam iesakām doties uz treniņiem pie speciālistiem – treneriem vai fizioterapeitiem – līdz trim reizēm nedēļā. Pastaigās kopā ar vecākiem var doties brīvdienās.

Ar aicinājumu #piecelies un daudzveidīgu bezmaksas sporta pasākumu programmu visā Latvijā arī šogad notiek Eiropas Sporta nedēļa. Tās ietvaros būs pieejami sportiski un izglītojoši pasākumi, kas domāti ikvienam — neatkarīgi no vecuma vai fiziskās sagatavotības. Jau tradicionāli #BeActive nedēļas centrālais notikums būs pārgājiens, šoreiz – 24. septembrī Kurzemes pusē. Tajā lielus un mazus dalībniekus sagaida ne vien dažāda garuma distances, bet drosmīgākos – arī nakts trase. Gaidāmas arī Ģimeņu pludmales spēles, Orientēšanās nakts 20 pilsētās, #BeActive Zumba nakts, Sporta forums un citi pasākumi visā Latvijā. Vairāk par Eiropas Sporta nedēļas aizraujošajām norisēm uzzini šeit. 

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm