tv3.lv

“Nedod Dievs, “ātros” vajadzēs!” Pašvaldības neizdarība Aglonas puses iedzīvotājam liedz vienīgo ceļu līdz mājām

2021. gada 7. decembrī 19:10

Preiļu novada Aglonas pagastā ģimene izmisumā, jo liegta piekļuve vienīgajam ceļam līdz īpašumam. Lai gan ceļš, kas sākas kaimiņa īpašumā un stiepjas līdz šo iedzīvotāju mājām, kartēs bijis jau sen, pašvaldība, mērot īpašumu robežas pagājušā gadsimta 90. gados, tam nenoteica servitūta statusu. Tādējādi ģimenes kaimiņi nolēmuši liegt šķērsot savu īpašumu.

Raidījuma “Bez Tabu” redakcijā vērsās Jānis, kurš ar ģimeni no pilsētas uz “Mantinieku” saimniecību Aglonas pagastā pārcēlās pirms vairākiem gadiem. Agrāk pieaugušie ģimenes locekļi uz darbu un bērni uz skolu devās pa vienīgo ceļu, kas šķērso kaimiņa īpašumu. Īpašumiem piebraucamais izved iedzīvotājus uz ceļa Aglona-Jaunaglona. Ilgu laiku lietot piebraucamo ceļu, šķērsojot kaimiņa īpašumu, nebija problēmu, tomēr kādu dienu kaimiņi lieguši piekļuvi, norādot, ka ceļam nav servitūta statusa, raidījumam stāstīja Jānis.

Jānis
cīnās par ceļu

Šogad viss! Aiztaisīja, ceļa vairs nav. Es vaicāju – kā nav? Nav. Prasīju pagastā, kur man rāda kartēs, ka ceļš ir tikai viņu īpašumā, bet tā [mana posma] nav. Ceļam ir jābūt! Mājai vairāk nekā 100 gadu, bet ceļa nav! Kā tā var būt?!

Kaimiņiem ietiepjoties, nu Jāņa ģimene, lai dotos ikdienas gaitās, līdz citam lielceļam brauc garāku nogriezni pa bezceļu: pāri pļavai, šķērsojot citu kaimiņu īpašumus. Par laimi, šie citi kaimiņi ir atsaucīgāki un pagaidām ļauj šķērsot viņu īpašumus, tomēr, kā uzsver Aglonas puses iedzīvotājs, tas nav risinājums, jo pļavā, ko šķērso, nav ceļa. Nākas braukt pa biezām kupenām, slapjdraņķī – slidināties dubļos, tādējādi laužot automašīnu. Braukšanu visai ekstremālos apstākļos Jānis iemūžinājis video, ko demonstrēja “Bez Tabu” komandai.

“Bez Tabu” komandai neizdevās satikt Jāņa kaimiņus, kuri lieguši piekļuvi ceļam.

Jānis uzrādīja 1992. gadā tapušu Aglonas pagasta zemes ierīcības projekta plānu, kurā ceļš līdz īpašumam iezīmēts. Tomēr pagājušā gadsimta beigās, kā noskaidrojis Jānis, pašvaldība, pārmērot īpašumus un piešķirot zemes īpašumā saimniekiem, nebija noteikusi ceļam servitūta statusu.

Jānis
cīnās par ceļu

Vecajās kartēs redzams, ka ceļš ir. Vēlākajā plānojumā ceļa vairs nav. Pazuda. Viss. Teica, ka mērnieks tā nomērīja. Mērnieks, manuprāt, piesaistīts pagastam. Teicu, ka tas kaut kā jārisina. Teica, ka neko nezina. Esot jāvēršas tiesā. Tiesā tas nenotiek tik ātri. Tur neviens nesteidzas. Ceļu man vajag jau šodien! Kā es tagad braucu, tā nav braukšana! Pie mums dzīvo arī mamma, pensionāre, otrās grupas invalīds. Nedod Dievs, “ātros” vajadzēs. “Ātrie” nevar atbraukt šurp.

Preiļu novada Aglonas pagasta zemes lietu speciālists Ainārs Streļčs raidījumam norādīja, ka neizdarībā vainojami kādreizējie pašvaldības ierēdņi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ainārs Streļčs
Preiļu novada Aglonas pagasta zemes lietu speciālists

Ja pašvaldības lēmumā iztrūka apgrūtinājuma, piemēram, servitūts, kā šajā gadījumā, tas netika norādīts. Lēmumos, kas attiecas uz blakus piegulošajām zemēm, ir dažādi: vienā ir norādīts šis apgrūtinājums, otrā nav. Tāpēc tāda situācija izveidojās. Tagad pašvaldība to nevar atrisināt, pieņemot domes lēmumu. Ar domes lēmumu nevaram noteikt apgrūtinājumu. Atliek divi varianti: vai nu kaimiņi savstarpēji vienojas, kas, kā saprotu, nav iespējams, vai jādodas uz tiesu. Savulaik pašvaldībai vajadzēja norādīt apgrūtinājumu. Tajos gados zemi piešķīra daudziem, katrā sēdē bija 30-40 šādi jautājumi. Vienkārši palaida garām. Šis nav vienīgais gadījums.

“Bez Tabu” lūdza komentēt situāciju arī zvērinātam advokātam Robertam Eglītim, kurš arī ieteica strīdu risināt tiesas ceļā. Izvērstāks advokāta skaidrojums video, kas pievienots zemāk.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm