tv3.lv

”Cena palielinājusies dubultā!” Strauji pieaug maksa par padomju mantojuma pieņemšanu

“Bez Tabu” filmēšanas grupa ar Sanitu tiekas galvaspilsētas dārziņos, kur kopā ar mammu saimnieko. Pirms pāris gadiem nolemts atbrīvoties no padomju laika bīstamā mantojuma – azbesta šīfera.

Šāda veida atkritumus nepieņem visās izgāztuvēs, jo azbesta šīferis uzskatāms par bīstamo atkritumu. Sazinoties ar atkritumu apsaimniekotāju ”BAO”, Sanitu automātiskais atbildētājs informējis par izmaksām. Sieviete ir atbildīga Latvijas iedzīvotāja un nevēlas šīferi nogādāt mežā, kaut tas būtu daudz lētāk.

Sanita
vēlas atbrīvoties no azbesta šīfera

Mēs nomainījām jumtu, bija šīfera garāža. Šīferis te stāv, gribam no tā likumīgi atbrīvoties. Zinām, ka tas ir par maksu, krājām naudu. Automātiskajā atbildētājā sacīja, ka jāmaksā 190 eiro + PVN par vienu paleti. Man sanāk trīs paletes, diezgan liela summa. Sakrājām naudu, zvanīju vēlreiz. Joprojām automātiskais atbildētājs nosauca to pašu summu. Sūtīju e-pastu uzņēmumam.

Uzņēmuma darbinieces atsūtītā atbilde Sanitu šokējusi. Ja iepriekš bija jārēķinās ar vairāk nekā 600 eiro lielu rēķinu, tad tagad nu jāsakrāj vismaz pusotru tūkstoti.

Sanita
vēlas atbrīvoties no azbesta šīfera

Nekur nenorādīja, ka cena palielinājusies. Trīs reizes sazinājāmies e-pastā, nevienu reizi man neatvainojās, ka gadījies tāds misēklis. Vienkārši paziņoja, ka cena augusi. Es nevēlos šīferi norakt savā dārzā, lai pēc tam ēstu dillītes ar azbesta izdalījumiem.

Bīstamo atkritumu apsaimniekotāja ”BAO” pārstāvis norāda, ka nu pēc Sanitas vēstulēm informācija automātiskajā atbildētājā nomainīta.

Normunds Reiniks
”BAO” pārdošanas direktors

Cena izmainījusies saistībā ar atkritumu noglabāšanas tarifu palielināšanos poligonos. Kā mēs visi zinām, arī energoresursi kāpuši pēdējā laikā. Četru mēnešu laikā pie mums nogādātas 15 tonnas azbesta atkritumu. Mēs to savācam, nogādājam uz bīstamo atkritumu noglabāšanas poligonu vai sadzīves atkritumu poligoniem, kuriem ir atļaujas apsaimniekot azbestu. Tur tas tiek noglabāts šūnās. Mēs veicam savākšanu no uzņēmumiem, sagatavošanu un nogādāšanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šobrīd valstī nav noteikta atbalsta programma, lai stimulētu drošā veidā atbrīvoties no azbesta šīfera. Valsts apsaimniekotā bīstamo atkritumu poligonā Zebrenē no šīfera var atbrīvoties daudz lētāk – vien 200 eiro par tonnu, neieskaitot PVN. Šie bīstamie atkritumi gan obligāti jāievieto īpašos maisos.

Lilija Dukaļska
Valsts vides dienesta Atkritumu aprites departamenta direktore

Azbestu saturoši būvmateriāli ir Latvijā bijuši izmantoti gan jumta pārklājumam, gan siltuma izolācijai. Tāpat ir bijis laiks, kad tos izmantoja bremžu sastāvdaļās. Tie visi ir bīstamie atkritumi, jo, ieelpojot azbesta putekļus, tā daļiņas nonāk plaušās, kur uzkrājas. Tādējādi var radīt vēzi. Cilvēki ļoti bieži būvniecības atkritumus, tajā skaitā azbesta šīferi, mēdz izbērt kādās bedrēs. Braucot pāri, veidojas putekļi, kurus ir risks ieelpot.

Latvijā nav pieejama precīza informācija par azbesta šīfera daudzumu mājsaimniecībās.

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm