tv3.lv

“Cits zārks, svešas drēbes!” Atraitne pēc bērēm piedzīvo šoku; apbedītājs piedāvā izrakt zārku

“Bez Tabu” skatītāja no Rīgas vēršas raidījumā ar lūgumu interviju filmēt no mugurpuses. Kopš vīra nāves aizritējušas tikai dažas nedēļas. Bēdas un skumjas vēl joprojām nolasāmas sejā. Un ar smeldzi sirdī rīdziniece atminas pirmo vizīti apbedīšanas firmā.

Atbraucām. Atvedām mantas – uzvalku celofāna iepakojumā. Kad vīrs to nopirka, uzvilka tikai vienreiz – kāzās. Tātad uzvalks, šlipse, citā maisiņā bija apakšējās daļas. Pēc tam mūs aizveda apskatīties, kādu zārku pasūtīsim. Teicu, ka jums jau pašiem labāk zināms, piedāvājiet kaut ko. Parādīja rudā krāsā, bet teica, ka to vairāk sievietēm ņem. Piebilda, ka ir arī citi toņi – parādīsim, izvēlēsieties un veiksim apvilkšanu. Kopā ar dēlu apsēdāmies pie galda, izvēlējāmies brūno toni. Viss, ko vajag. Aizpildīja visus dokumentus. Rēķinā mums vajadzēja nedaudz piemaksāt. Kopā ar vīra divām pensijām piemaksājām 125 eiro.

Zārks, nelaiķa apkopšana un sagatavošana guldīšanai zārkā, nesēji un racēji kopumā izmaksā aptuveni 1500 eiro. Vēlāk atklājas, ka atsevišķi aploksnītē jāieliek arī 60 eiro ziedojums mācītājam un vēl 70 eiro kapsētas darbiniekam. Par spīti mulsumam, atraitne to izdara un gatavojas bēru procesijai. Tiesa gan, bēru dienā piedzīvoti jauni pārdzīvojumi.

“Sākas bēres. Piebrauca automašīna, izceļ zārku… bet tas ir tādā [rāda uz mikrofonu] krāsā, rudā,” turpina atraitne. Jautājot, vai tāds, ko apbedīšanas firmā rādīja, kā sievietēm paredzētu, skatītāja atbild apstiprinoši.

Kapličā gan visi tuvinieki par zārka citādo krāsu esot paklusējuši, taču tad sekoja nākamā nebūšana.

Pārklājs bija līdz šādam augstumam, ka tikai pleci rēgojās. Krekls un šlipse. Es paglaudīju plecu, jūtu, ka nav īstais materiāls un nav īstā krāsa. Bet man prātā pat neienāca doma, stāvēju domās pie sevis. Atvadījos. Tad dēls, tad meita. Pēc ceremonijas, kuras laikā visi visu paturēja pie sevis, neko neteica, kad jau apraka, aizbrauca, dēls jautāja, no kurienes tēvam tāda žakete.

Sēru māktie radinieki piedzīvo šoku – ģimenes galva guldīts citā zārkā un svešās drēbēs. Atraitne ar pretenzijām vēršas apbedīšanas firmā, kas drīz vien piedāvā ekshumāciju jeb līķa izrakšanu.

Latvijas Apbedītāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Edmunds Štreihfelds uzsver, ka apbedīšanas biznesā kļūdas ir nepiedodamas, proti, visam ir jābūt tieši tā, kā to vēlējušies piederīgie vai konkrētie cilvēki, kuri plāno bēres. Štreihfelda vairāk nekā 30 gadu pieredzē esot bijuši tikai divi gadījumi, kad bērēs kaut kas nogājis greizi. Neatkarīgi no sarežģījumiem apbedītājam ir pienākums brīdināt par izmaiņām bēru procesijā, tās saskaņojot ar klientu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Fotogrāfiju vai video no bērēm rīdziniecei nav, līdz ar to dzelžainu pierādījumu apbedītāja kļūdām arī nav. Neatrokot kapu, pašreiz ir tikai radinieku sacītais un apbedītāja nostāja.

SIA “Atvadas” gan nenoliedz faktu, ka zārka auduma krāsojumā patiešām pieļauta kļūda. Tieši tāpēc uzņēmums piedāvājis atraitnei atmaksāt naudu par zārku. Runājot par nelaiķa apģērbu, firmas saimnieks liek galvu ķīlā, ka mirušais ietērpts drēbēs, ko apbedīšanas kompānijai nodevusi atraitne. Lai to pierādītu un arī aizstāvētu SIA “Atvadas” reputāciju, apbedīšanas firma piedāvājusi uzrakt kapu.

Ekshumāciju atraitne pat negrasoties apsvērt, tikmēr kompensāciju par nepareizo zārku rīdziniece neesot gatava pieņemt.

Mūsu mērķis ir viens, lai cilvēki, kuri saskarsies ar bērēm, pārbaudītu visu no galvas līdz kājām, kā mirušais guļ zārkā, kā apģērbts zemāk. Kapsētas un bēres – tas ir viens liels bizness. Un cilvēki to zina. Tomēr bēdu brīdī citus nevajag pataisīt par idiotiem. To nudien nevajag. Lūk, viss!

Patērētāju tiesību aizsardzības centra komentārs:

Žurnālists
Medijos pavadīti vairāk nekā 14 gadi. Uzskata, ka katrs stāsts un problēma ir iespēja sabiedrībai atgādināt par dažādām dzīves situācijām, kas var skart jebkuru no mums. Strādājot, rod iespēju ne tikai risināt problēmas, bet arī pamācīt citus labākai ikdienai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm