tv3.lv

Covid‑19: “Pie skapīšiem un dušās plecu pie pleca!” Uztraucas par drošību lielā uzņēmumā Daugavpilī

2020. gada 20. aprīlī 19:20

Daudzie Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīcas (DLRR) darbinieki ir pakļauti saslimšanas ar Covid-19 riskam, jo uzņēmumā netiek ievēroti drošības pasākumi, darba devējs nav parūpējies par darbinieku drošību, ziņo rūpnīcas darbinieka dzīvesbiedre. DLRR ir viens no lielākajiem darba devējiem Latvijas otrajā lielākajā pilsētā, kā arī ir lielākais uzņēmums Baltijas valstīs, kas nodrošina dzelzceļa ritošā sastāva modernizāciju, aprīkojuma remontu un rezerves daļu ražošanu.

Covid-19 pandēmijas laikā “Bez Tabu” redakcijā vērsās rūpnīcas darbinieka sieva, kura lūdza saglabāt slepenībā viņas un vīra identitātes, lai vēršanās pie žurnālistiem negatīvi neatsauktos uz vīra darba gaitām. Sieviete stāsta par drošības pasākumu iespējamo neievērošanu, beidzoties darbiniekiem daudzskaitlīgākajai maiņai pulksten 16.00, pēc kuras strādājošie cieši pulcējoties dušas telpās.

DLRR darbinieka sieva

Dušās mazgājas 150 cilvēku. Līdzās viens otram, vienlaicīgi. Pulksten 16.00 katru dienu. Vienlaicīgi ir kontaktā viens ar otru, līdz ar to var notikt koronavīrusa transmisija. Ja veikalā ievērojam divu metru distanci, tur [dušas telpās] skapīši ir krietni tuvāk viens no otra. Viņi [darbinieki] ģērbtuvēs stāv plecu pie pleca un dodas mazgāties. Tas nepatīk nedz viņam [vīram], nedz viņa kolēģiem.

Sieviete “Bez Tabu” atsūtīja fotoattēlus, kuros iemūžināta dušas priekštelpa, kurā viens otram blakus izvietoti skapīši. Attēlos gan nav iemūžināti cilvēki, bet tajos redzams telpās atstātās darbinieku mantas: apģērbs un mazgāšanās piederumi. Tie izvietoti tuvu viens otram.

DLRR darbinieka sieva

Viņi taču ierodas darbā no ielas, sazin no kurienes. Rūpnīca, kur daudzi strādājošie ir ar zemu sociālās atbildības līmeni, jo nav citu darba roku. Varēja tos 140 cilvēkus sadalīt kaut vai trijās grupās, sabīdīt darba laiku, tādējādi dušās ierastos grupas ar mazāku cilvēku skaitu. Pēc katras grupas varētu visu dezinficēt.

Sieviete uzsver, ka viņas vīrs, DLRR darbinieks, iepriekš esot izslimojis citu smagu slimību, tāpēc, raizējoties par savu veselību, esot lūdzis priekšniecībai ļaut strādāt citā maiņā, kurā stādā mazāk darbinieku. Viņa lūgums esot uzklausīts, tomēr satraucas arī par kolēģu drošību.

Tērpusies individuālajos aizsarglīdzekļos, “Bez Tabu” komanda devās DLRR virzienā, tomēr tālāk par sargposteni netika. Teritorijas sargs informēja, ka saistībā ar Covid-19 infekcijas izplatību teritorijā nepiederošas personas nedrīkstot atrasties. Pie DLRR administrācijas ēkas durvīm izvietots paziņojums, kas vēsta, ka administrācijas saziņa ar klientiem un sadarbības partneriem pandēmijas laikā notiek attālināti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Bez Tabu”, ievērojot drošības pasākumus, sagaidīja iznākam no rūpnīcas darbinieku skaita ziņā bagātākās maiņas strādniekus pulksten 16.00. Raidījums pārliecinājās, ka uzņēmumā vienlaikus strādā daudz darbinieku, vairums pāri pusmūžam. Daudzi gan izvairījās runāt ar žurnālistiem par drošības pasākumiem uzņēmumā. Uzklausīto sacītais atšķiras: kamēr vieni saka, ka dušas telpās drūzmēšanās pēc maiņas nenotiek, jo darba devējs maiņas beidzējus esot instruējis doties mazgāties grupās viena pēc otras, tādējādi gādājot, lai dušas telpās vienlaikus neatrastos liels skaits cilvēku, tikmēr citi darbinieki stāsta, ka dušās vienlaikus esot daudz cilvēku. Kā stāsta uzklausītie darbinieki, uzņēmumā esot vairāki cehi ar atšķirīgu darbinieku skaitu, tāpēc, kā noprotams no strādājošo stāstītā, drošības pasākumu ievērošanas iespējas arī atšķiras no ceha uz cehu. Taujāti par drošības pasākumiem darba vidē, par to gan strādnieki stāsta vienu un to pašu: divu metru distance tiekot ievērota, tāpat esot pieejami dezinfekcijas līdzekļi.

Uzņēmums vairās detalizēti informēt par darba organizāciju Covid-19 pandēmijas laikā

“Bez Tabu” telefoniski sazinājās ar DLRR Personāla daļas pārstāvi, kura informēja: “Visās dušās ir dezinficējošie līdzekļi. Neviens nespiež spiesties citam virsū. Katram jāpadomā ar galvu. Tiek plānots, protams. Neiet vienā barā, iet grupās ik pēc kāda laika. Tas ir speciāli izplānots. Ir arī dezinficējošie līdzekļi, apkopējas tur visu mazgā, dezinficē. Viens otram klāt nespiežas, es domāju. Mēs to zinām.”

Telefonsarunā “Bez Tabu” lūdza DLLR pārstāvei organizēt video sarunu tiešsaistē ar kādu vadošu uzņēmuma amatpersonu. DLRR pārstāve telefonsarunā pauda pārliecību, ka šāda sarunu izdosies organizēt. Raidījums nosūtīja vairākus jautājumus, lūdzot informēt par DLRR darba organizāciju ārkārtējās situācijas apstākļos; tāpat “Bez Tabu” lūdza informēt par uzņēmumā noteiktajiem drošības pasākumiem, darbinieku skaitu uzņēmumā un katrā cehā, dušas telpas izmēriem un mazgāšanās procesa organizēšanu. Tomēr vēlāk DLRR atsūtīja e-pasta vēstuli krievu valodā, kurā atteicās komentēt ko sīkāk.

Foto: EKRĀNUZŅĒMUMS

Darba drošības uzraugu komentārs

“Bez Tabu” lūdza komentāru par darba vides uzraudzību atbildīgajai Valsts darba inspekcijai.

Mārtiņš Šaškevičs
VDI Darba aizsardzības nodaļas vecākais eksperts

Ņemot vērā minēto, VDI ieskatā, darbavietās vispirms ir jānovērtē inficēšanās risks ar Covid-19 un jāveic pasākumi šī riska mazināšanai līdz ārkārtas situācijas beigām. Tie varētu būt organizatoriskie pasākumi, lai ierobežotu darbinieku pulcēšanos, organizējot dušas apmeklējumus mazākās darbinieku grupās, kā arī regulāri veicot dušas telpu un koplietošanas telpu dezinfekciju. Attiecīgi darbinieki par to jāinformē, jāizvieto dušas telpu ārpusē nepieciešamie uzraksti, brīdinājumi utml. Darba devējam sadarbībā ar darba aizsardzības speciālistu šī brīža ārkārtējā situācijā būtu jāveic arī citi pasākumi, lai samazinātu lielāka skaita darbinieku vienlaicīgu atrašanos vienā telpā, kā arī jāapsver atbilstošu individuālo aizsardzības līdzekļu nodrošināšana nodarbinātajiem, lai samazinātu Covid-19 vīrusa izplatīšanās risku. VDI līdz šim nav saņēmusi darbinieku sūdzības no Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīcas, kā arī VDI sniedz konsultatīvo atbalstu atbilstošu darba aizsardzības pasākumu organizēšanā uzņēmumos Covid-19 riska mazināšanai. Tāpat VDI aicina uzņēmumus ievērot visus drošības pasākumus, kurus nosaka SPKC.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm