“Darbā ieguldīts tūkstošiem stundu!” Babītes pašvaldība aptur entuziastu darbu parka izveidē

2021. gada 12. maijā 10:02

Entuziastu biedrība, ieguldot lielas pūles un talkā saucot brīvprātīgos palīgus, gadiem ilgi strādājusi pie publiska parka izveides Babītē, teritorijā, ko pašvaldība savulaik biedrībai uzticēja apsaimniekot uz 10 gadiem. Parks aizvien ir tapšanas procesā, bet pašvaldība nolēmusi lauzt līgumu ar biedrību, pārmetot tai nespēju pienācīgi apsaimniekot teritoriju. Parka ierīkotāji ir neizpratnē par šādu domnieku lēmumu, norādot, ka vietvara ilgstoši ignorējusi lūgumus palīdzēt parka izveidē un uzturēšanā. Uzsverot, ka teritorijas iekārtošanā ieguldītas tūkstošiem brīvprātīgo darba stundu un ievērojami biedrības pārstāvju un domubiedru finanšu ieguldījumi, materiālu vērtību ziedojumi, biedrība satraukta, vai parks turpinās savu dzīvi.

Pūpes parks nes Babītes apkaimes kādreizējo nosaukumu. Vieta, kurā top parks, agrāk bija degradēta teritorija Babītes centrā. To pirms 10 gadiem Babītes novada pašvaldība piešķīra bezatlīdzības lietošanā biedrībai “Pūpes parks”. Biedrības valdes loceklis Arturs Orlovskis, diplomēts ģeogrāfs un augu kolekcionārs, iedvesmojoties no redzētā citviet pasaulē, te vēlējās izveidot ko līdzīgu austrumu stila parkam. Orlovskis stāsta, ka, ja izdotos īstenot visu iecerēto, te pavērtos Latvijā vēl neredzēts parks.

Gadu gaitā parkā iestādīti kopumā ap 1000 augu taksonu, kas ir paša Orlovska gādāti, gan ziedoti. Tāpat parkā izvietoti saziedotie vides objekti, piemēram, tēlnieku no akmens veidoti darbi. Parka izveidē ieguldīti ap 70 tūkstošiem eiro, lēš Orlovskis, no kuriem 18 tūkstoši eiro piesaistīti no Eiropas Savienības fondiem, ar četriem tūkstošiem eiro iesaistījusies pašvaldība, savukārt pārējais ir biedrības aktīvistu ieguldījums un atbalstītāju saziedotie līdzekļi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Arturs Orlovskis
biedrības “Pūpes parks”valdes loceklis

Agrākos ģimenes dārziņus, kas te bija aizlaisti pilnīgā novārtā, pārvērtām parkā. Biedrība, entuziasti, arī vietējie pieslēdzās, rīkojām talkas, lai sakoptu teritoriju. Šeit ieguldīts cilvēku brīvprātīgais darbs, tūkstošiem stundu.

Līgums ar pašvaldību paredz, ka parks tiek veidots sabiedriskam labumam, pēc 10 apsaimniekošanas gadiem, kā paredz līgums, biedrībai parks ar visu iekārtoto jānodod pašvaldībai. Babītes novada pašvaldība nolēmusi lauzt līgumu priekšlaikus. Biedrība nespēj pienācīgi apsaimniekot teritoriju, iemeslu līguma laušanai min Babītes novada domes priekšsēdētājs Aivars Osītis.

Aivars Osītis
Babītes novada domes priekšsēdētājs

Mēs saprotam, kādu parku biedrība vēlējusies izveidot, bet tajā pašā laikā arī saprotam, ka reizēm vien ar vēlmi nepietiek. Mērķu sasniegšanai nepieciešams mežonīgi liels laika ieguldījums, tāpat arī finanšu ieguldījums. Gadu no gada šeit nekas nav mainījies: te netiek pļauta zāle, vienmēr bijuši atkritumi. Par šīm problēmām sūdzas vietējie iedzīvotāji.

Dienā, kad parkā viesojas “Bez Tabu”, teritorija zāle ir nopļauta un atkritumi nemētājas. Babītes novada domes priekšsēdis Osītis teic, ka pievilcīgais skats ir “teātris uz jūsu [“Bez Tabu”] atbraukšanu”. Vēlāk Babītes pašvaldības atsūtītajos fotoattēlos arī “Bez Tabu” pārliecinās par zāles nepļaušanu un atkritumu krāšanos parkā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Osītis norāda, ka parku kā vietu, kur lietot alkoholu, iecienījušas kompānijas, par ko arī sūdzas vietējie iedzīvotāji. Babītes novada domes priekšsēdētājs Osītis stāsta, ka par problēmām parka apsaimniekošanā vairākkārt atgādināts biedrībai, kas solījusies pienācīgāk gādāt par teritoriju. Biedrībai dotas vairākas “otrās iespējas”, tomēr būtiska situācijas uzlabošanās nebija novērojama, stāsta Osītis.

FOTO: pašvaldības fiksētās problēmas

Parka idejas autors Orlovskis uzsver, ka biedrības pārstāvji un palīgi iegulda brīvprātīgo darbu parka apsaimniekošanā iespēju robežās. Tā kā parks ir publiska teritorija, arī tā izveides laikā neliedz piekļuvi teritorijai un neprasa samaksu par atpūtu un pastaigām tajā. Orlovskis uzsver, ka teritorija pieder pašvaldībai, tāpēc uzskata, ka pašvaldībai būtu vairāk jāiesaistās kārtības uzturēšanā, apsaimniekošanā un jāpalīdz ar finansiālo atbalstu, jo ar entuziastu pūliņiem un paša ieguldījumiem nepietiek. Palīdzība lūgta vairākkārt, bet pašvaldība lūgumus nesaklausa, sūrojas Orlovskis.

Arturs Orlovskis
biedrības “Pūpes parks”valdes loceklis

Nav komunikācijas. Par to man ir lielākā cemme! Mokies, daries, bet palīdzība tiek noraidīta. Profesionālai apsaimniekošanai, apkopei nekāda lielā summa nebūtu nepieciešama, turklāt pašvaldība taču atbalsta citas nevalstiskās organizācijas. Tomēr tajā mums nepalīdz. Piemēram, tādas svarīgas lietas kā ūdensapgāde, elektrības pieslēgums. Par to jau pirms diviem gadiem esam saņēmuši tehniskos noteikumus, ber arī tā vēl šodien mums nav. Es nevaru šeit dabūt urbumu bez elektrības. Ar ko man to darbināt? Ar kāju?

Babītes novada domes priekšsēdētājs Aivars Osītis uzskata, ka par parka apsaimniekošanu atbildīga ir biedrība, ja reiz uzņēmusies uz sevi parka nastu, kas, viņaprāt, biedrībai ir par smagu. Osītis informē, ka pašvaldība savulaik atvēlējusi četrus tūkstošus eiro žoga, kas vietām jau esot sabojāts, izbūvei.

Aivars Osītis
Babītes novada domes priekšsēdētājs

Es nedomāju, ka šāds izpildījums ir tā cienīgs, lai tērētu sabiedrības līdzekļus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Biedrības valdes loceklis Orlovskis ir satraukts par parka nākotni pēc līguma laušanas. Tāpat viņš norāda, ka par ziedotajām vērtībām – augiem un vides objektiem – slēgti līgumi ar ziedotājiem, kas nosaka, ka sabiedriskajam labumam saziedotais aizvien pieder pašiem ziedotājiem, parkā saziedotais tiek vien eksponēts. Orlovski satrauc, kas notiks ar šīm vērtībām pēc tam, kad biedrībai būs jānoliek apsaimniekošanas pilnvaras.

Domes priekšsēdētājs Osītis mierina, ka parka izveide tiks turpināta, par ko atbildību nu jau uzņemsies pašvaldība.

Aivars Osītis
Babītes novada domes priekšsēdētājs

Pašvaldība ir apņēmības pilna turpināt iesākto darbu. Te būs parks. Te netaps autostāvvieta, daudzstāvu nams vai kas tamlīdzīgs. Mēs pieaicināsim ainavu arhitektu, izstrādāsim apstādījumu plānu un normālā kārtībā realizēsim projektu. Mēs aicināsim biedrību uz sarunām un vienosimies, kā saprātīgā termiņā augu ziedotāji savus lolojumus varētu izrakt un pārvietot, ja nav ar mieru tos te atstāt.

Osītis arī pauž, ka pašvaldība ir ar mieru turpināt sadarbību ar līdzšinējiem parka izveides aktīvistiem, lai rastu sabiedrībai tīkamu risinājumu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm