tv3.lv

Daugavpiliete “uzdāvina” norēķinu kartes datus, krāpnieki no Rumānijas nozog teju 2,5 tūkstošus eiro

Kibernoziedzniekiem kā uz paplātes pasniedzot norēķinu kartes datus, no daugavpilietes nozagti gandrīz 2,5 tūkstoši eiro.

Daugavpiliete Inga, bankas “Luminor” kliente, “Google” meklēja internetbanku. Atverot pirmo piedāvāto mājaslapu, viņai it kā drošības nolūkā lūdza ievadīt visus norēķinu kartes datus. Izrādījās, Inga apmeklēja viltus internetbanku, ko bija izveidojuši krāpnieki. Vēlāk no daugavpilietes konta, izveidojot virtuālo karti ierīcē, bankomātā Rumānijā tika izņemti gandrīz divarpus tūkstoši eiro.

Aktivizējoties finanšu krāpniekiem, “Luminor” aicina klientus rūpīgi pārbaudīt izmantotās internetbankas adresi un uzmanīties no viltus mājaslapām, kas vizuāli līdzinās īstajai internetbankas vietnei. “Luminor” atgādina, ka drošākais veids, kā atvērt internetbanku, ir bankas mājaslapā vai pieslēdzoties mobilajai lietotnei.

Anrijs Šmits
“Luminor” krāpšanas novēršanas speciālists

Pēdējā mēneša laikā palielinājies krāpnieku uzbrukumu skaits, veidojot viltus “Luminor” internetbankas mājaslapas “Google” meklētājā. Tā ir noformēta kā reklāma un parādās lietotājam meklēšanas rezultātu augšgalā. Sekojot reklāmas saitei, lietotājs nonāk mājaslapā, kas līdzinās “Luminor” internetbankai. Tajā ievadot savu personīgo informāciju, krāpnieks nokļūst pie klientu datiem, kas nepieciešami naudas izkrāpšanai. Aktīvi sekojam līdzi situācijai, un līdz šim brīdim mums ir izdevies bloķēt jau teju 30 viltus tīmekļa vietnes. Sadarbībā ar Valsts policiju rūpīgi izmeklējam katru gadījumu, lai apturētu krāpnieciskus maksājumus.

“Luminor” iesaka nemeklēt internetbankas adresi dažādos interneta meklētājos, bet lietot pakalpojumu tikai caur bankas mājaslapu vai mobilo lietotni. Viltus mājaslapas vizuāli līdzinās īstajai internetbankai, tāpēc klientiem jābūt vērīgiem, īpaši, ja tiek pieprasīta informācija, kas parasti nav nepieciešama, lai saņemtu internetbankas pakalpojumus, piemēram, par maksājumu karšu drošības vai PIN kodiem, SMS kodiem. Banka nekad neprasīs klientiem izpaust savus personiskos datus. Tāpat jāuzmanās, ja parādās netipiski kļūdu paziņojumi vai strādā tikai tās pogas, kas saistītas ar datu ievadi.

Anrijs Šmits
“Luminor” krāpšanas novēršanas speciālists

Ja klients interneta tīmekļa vietnē pamana ko aizdomīgu, nekavējoties jāpārtrauc darbība un jāziņo bankai un Valsts policijai. Jo laicīgāka būs rīcība, jo lielāka iespēja novērst vai atklāt krāpniecību. Nelikumīgas darbības ar karti var palīdzēt atklāt arī SMS ziņojumu pieslēgšana par veiktajiem darījumiem.

Dažādās starptautiskās krāpniecību shēmās interneta vidē Latvijā kopš 2017. gada cietuši vismaz 1500 cilvēki, kuriem izkrāpti vairāk nekā 14,5 miljoni eiro. Jau dažus gadus viena no populārākajām krāpniecības shēmām ir viltus telefona zvani, krāpniekiem izliekoties par banku darbiniekiem. Pēdējā laikā krāpnieki izvilina datus viltus internetbankās un sūta krāpnieciskas saites. Tāpat jau vairākus gadus aktuālas ir krāpšanas, kurās iedzīvotājus iesaista dažādās viltus investīciju platformās. Noticot solījumiem par lielu peļņu, neapdomīgi iegulda līdzekļus un pat aizņemas “ātros” kredītus vai aizlienē naudu no radiem un draugiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ja ir izkrāpta nauda, par to sākotnēji jāinformē sava banka, pēc kā jāvēršas ar iesniegumu Valsts policijā vai jānosūta iesniegums policijai elektroniski portālā “Latvija.lv” vai, apstiprinātu ar elektronisko parakstu, uz e-pasta adresi “[email protected]”. Savukārt riska informāciju par aizdomīgiem gadījumiem interneta vidē iespējams nosūtīt policijai mobilajā lietotnē “Mana drošība.” Par aizdomīgām saitēm un pikšķerēšanas vietnēm “Cert.lv” aicina ziņot, rakstot uz “[email protected]”, lai saites pēc iespējas ātrāk varētu bloķēt.

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm