Saturs turpinās pēc reklāmas

“Direktore personīgi ar mums izrēķinās!” Atstādinātie Rīgas Krievu teātra aktieri pārliecināti par “raganu medībām” kolektīvā

Pašā Vecrīgas sirdī atrodas Rīgas Krievu teātris. Un nu jau divi teātra bijušie aktieri iesaistīti jaunā lomā. Tiesa gan, nevis kādā izrādē uz skatuves, bet gan realitātē un uz pašu ādas.

6. janvārī 10:58
Jevgēnijs Korņevs

Mana situācija ir tāda, ka esmu atstādināts aktieris, turklāt mani atstādināja ne tikai no izrādēm, man fiziski ir liegta iekļūšana teātrī.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Pirms tam teju 20 gadus nostrādājis Rīgas Krievu teātrī, Korņevs kopš 2020. gada rudens tiesājas ar teātra vadību, uzskatot, ka no darba atbrīvots pretlikumīgi. Lēmums, viņaprāt, esot balstīts tikai un vienīgi uz vienas personas – aktrises un teātra direktores Danas Bjorkas – iegribām.

Jevgēnijs Korņevs
aktieris

Mani vaino, lai cik briesmīgi vai smieklīgi arī tas neskanētu, psihoemocionālā nestabilitātē. Mani vaino, ka ”aprauju” izrādes, ka draudu saviem kolēģiem. Proti, šobrīd mani pataisa par kaut kādu Hanibālu Lekteru, maniaku. Nevis vienkārši nepatīku, es vēl vairāk jums pateikšu – Dana Bjorka personīgi ar mani izrēķinās.

Arī nu jau bijušais skatuves kolēģis Daņils Solovjovs uzsver, ka gan Korņeva, gan arī paša atlaišanas lieta esot safabricētas, lai apmierinātu tikai un vienīgi direktores intereses. “Manas lietas notikumu hronoloģija ir tāda, ka 2018. gadā, kad Dana Bjorka kļuva par direktori, man uzreiz teātrī sākās problēmas. Teātrī strādāju kopš 2010. gada, līdz tam šādu problēmu nebija,” skaidro aktieris.

No Darba likuma viedokļa darba devējs darba uzteikuma gadījumā ir strikti ierobežots, jo uzteikuma iemesliem jābūt saskaņā ar likumā noteikto, to uzsver Valsts darba inspekcijas (VDI) vadošā juriskonsulte Laura Akmentiņa. Biežākais pamatojums esot, kad darbinieks bez būtiska iemesla pārkāpj darba līgumā noteikto kārtību un nosacījumus.

Daņils Solovjovs
aktieris

Saprotiet, tas tā varētu notikt, ja tas būtu viņas privātais teātris. Viņa tur varētu būt gan mākslinieciskā vadītāja, gan direktors, viņai visi aplaudētu, viņa spēlētu galvenās lomas. Tas tad būtu par viņas privāto naudu. Bet šis teātris ir par nodokļu maksātāju līdzekļiem, par valsts naudu.

VSIA “Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris” ir Latvijas valsts kapitālsabiedrība. Līdz ar to teātra uzturēšanai tiek izmantoti arī valsts budžeta līdzekļi. Rīgas Krievu teātra valdē ir tikai viens cilvēks – Dana Bjorka. Par spīti tam, ka teātrim ir savs jurists, lai aizstāvētu iestādes un vienlaicīgi arī savas intereses, esot piesaistīts zvērinātu advokātu birojs “Eversheds Sutherland Bitāns”. Cik iztērēts, šobrīd nav zināms, jo iestādes naudas pārskatu par iepriekšējo gadu var iesniegt līdz maija sākumam.

Dace Vizule
Kultūras ministrijas pārstāve

Faktiski personālpolitika un jautājumi, kas izriet no darba tiesiskajām attiecībām, ir kapitālsabiedrības valdes locekļa, nevis Kultūras ministrijas (KM) kā valsts kapitāla daļu turētāja kompetencē. Par jūsu minēto situāciju – KM jau 2020.gada rudenī saņēma no “Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra” informāciju par izveidojušos konfliktsituāciju starp aktieri Jevgēniju Korņevu un kapitālsabiedrības valdi, kā rezultātā J.Korņevs ir iesniedzis prasību tiesā pret kapitālsabiedrību. Šo informāciju pieņēmām zināšanai, kā arī sniedzām teātrim atbildi, ka saskaņā ar Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumu kapitālsabiedrības valdes loceklis pieņem lēmumus kapitālsabiedrības darbības jautājumos, tajā skaitā darba tiesisko attiecību un personālpolitikas jautājumos. Savukārt no darba tiesiskajām attiecībām izrietošie strīdi ir risināmi civiltiesiskā kārtībā. Vienlaikus KM aicināja kapitālsabiedrību izvērtēt iespējamos konfliktsituācijas cēloņus un sekas, lai mazinātu šādu apstākļu kopumu veidošanos nākotnē, savukārt prasības celšanu tiesā par darba tiesisko attiecību pārtraukšanu izvēlēties tikai kā galējo situācijas risinājumu.

Kameras priekšā komentēt abus tiesvedības procesus Rīgas Krievu teātra direktore Dana Bjorka nevēlas, lūdzot atsūtīt jautājumus, uz kuriem tiks sniegtas rakstiskas atbildes. Direktore gan uzsver, ka atlaistie aktieri nodarbojoties ar nomelnošanas kampaņām.

Dana Bjorka
Rīgas Krievu teātra direktore

Abu aktieru sniegtā informācija publiskajā telpā neatbilst faktiskiem apstākļiem. Aktieri nav atlaisti. Viens no kungiem ir atstādināts no darba pienākumu veikšanas ar atalgojuma saglabāšanu līdz tiesas galējam lēmumam. Savukārt otrs kungs šobrīd apstrīd 2018. gadā abpusēji parakstītu vienošanos par terminētu darba līgumu, kuras termiņš ir beidzies. Abos gadījumos otras puses argumenti ir balstīti uz emocijām, uz apzinātu faktu sagrozīšanu un interpretāciju ar vēlmi emocionāli ietekmēt tiesas procesu. No savas puses teātris ietur korektu, juridiski un cilvēciski pamatotu pozīciju, aizstāvot teātra un kopējās kolektīva intereses, rūpējoties par kopējo teātra darbību. [..] Jāatkārtojas, ka aktieri apzināti sniedz nepatiesu informāciju publiskajā telpā. Kungu mēģinājumi grozīt faktus un apsūdzēt teātra vadību personiskajā ieinteresētībā ir nekorekti un aplami. [..] Teātris no savas puses maksimāli nāca pretī abiem aktieriem, taču tas netika novērtēts no viņu puses. Izskatās, ka mums ir atšķirīga izpratne ne tikai par profesionālo, bet arī vispārcilvēcisko ētiku.

“Tāpēc jau ir tas tiesas process, kur šajā konkrētajā gadījumā tiesa izsver, kuram tad ir taisnība, vai darbinieks kaut kādu kļūdu pieļāva, tāpēc līdz ar to darba devējam bija pamats uzteikt,” piebilst VDI pārstāve.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Tikmēr Korņevs norāda, ka “varētu vēl vairāk pastāstīt, bet to nedrīkst, jo rit tiesvedība”. Uzsāktās tiesvedības Korņevs uzskata par farsu.

Abi aktieri ir pārliecināti par savām pozīcijām un cer jau pēc tiesvedības pilnvērtīgi atgriezties uz Rīgas Krievu teātra skatuves. Ja tiesa tā lems, Bjorka esot gatava atjaunot abas sadarbības.

Oļegs Visockis
Medijos pavadīti vairāk nekā 14 gadi. Uzskata, ka katrs stāsts un problēma ir iespēja sabiedrībai atgādināt par dažādām dzīves situācijām, kas var skart jebkuru no mums. Strādājot, rod iespēju ne tikai risināt problēmas, bet arī pamācīt citus labākai ikdienai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas