Dubļi, tumsa un izkārnījumi. Rīdziniece šokā par baiso pārtikas paku saņemšanas punktu

Rīdziniece Inta nesen devusies uz Slokas ielas 161. namu, kur atrodas Latvijas Sarkanais Krusts, lai saņemtu pārtikas paku savai trūcīgajai radiniecei. Sieviete attapusies pie aizslēgtām durvīm un palikusi neziņā, kur meklēt paku izdales vietu, tāpēc sazinājusies ar biedrības darbiniecēm pa telefonu. Inta aicināta doties uz izmēros milzīgās ēkas pagrabstāvu, uz kuru ceļu meklējusi ilgi. Skats, kas pavēries viņas acīm, beidzot atrodot noliktavu, sievieti pamatīgi šokējis.

Inta pēc tuvinieces pārtikas pakas devusies pirmo reizi. Viņa izmeklējusies ceļu uz pagrabstāvu un centusies uziet kādu norādi, kas aizvestu līdz noliktavai, taču nekā – nācies klīst pa pamatīgās, drūmās paskata būves teritoriju.

Brīdī, kad sieviete izdzirdējusi Latvijas Sarkanā Krusta (LSK) darbinieci saucam no tumsas, viņa sapratusi, ka atrodas īstajā vietā. Viņas acīm pavēries tumšs, dubļains pagraba tunelis, kura galā blāva gaismiņa. Visapkārt ēkas konstrukcijas nodrupušas, sašķobījušās un pēc skata – nedrošas.

Arī “Bez Tabu” ierašanās dienā uz zemes pie ieejas pagrabstāva ejā mētājas atkritumi un jāizvairās ne tikai no baložu izkārnījumiem, bet arī cilvēku, jo kā labierīcības nomaļo pažobeli kāds izmantojis vairākkārt.

Kādā izdrupušā balsta konstrukcijā, tā vien šķiet, kāds nupat ierīkojis sev mitekli, taču nevienu tur nesastopam. Sieviete pārliecināta, ka tādā vietā cilvēkiem uzturēties nevajadzētu.

Pamanījusi mūs tumšā un dubļainā pazemes tuneļa galā, LSK darbiniece pievērš sev uzmanību, mūs skaļi saucot: “Pakas ir šeit!” Saucieni rimstas, kad sieviete pārliecinājusies, ka esam sadzirdējuši.

Inta
šokēta par redzēto

“Tas nav tikai fiziski grūti sasniedzami, atrodami, aiznesami. Tas ir arī morāli ārkārtīgi pazemojoši. Tas vispār klaji norāda – jūs neesat cilvēki. Jo cilvēkiem tādos apstākļos nav ne jāstrādā, ne arī tiem cilvēkiem, kam ir jāiet pakaļ.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mērojam ceļu pa tumšo pazemes eju, līdz nokļūstam pie Latvijas Sarkanā Krusta. Gaišajās telpās sastaptās darbinieces atzīst, ka atvērt logu esot teju neiespējami – nāsīs cērtoties urīna smaka un pat diennakts gaišajā laikā mērot ceļu uz darbu esot neomulīgi.

Pa bedraino ceļu sitoties automašīnu apakšas. Bieži ejā ciemojoties narkomāni un citi garāmgājēji, kas šo vietu izmantojot par publisko tualeti.

Noliktavas darbiniece, kura izsniedz pakas trūcīgajiem un maznodrošinātajiem iedzīvotājiem, piekrīt, ka apmaldīties tumšajās pazemes ejās esot viegli.

Cilvēki bieži vien pakas meklējot ēkas augšējā stāvā vai blakus durvīs. Uz jautājumu, kādēļ nav izvietotas norādes, kā noliktavu atrast, darbiniece atbild, ka tāda vēl nesen esot bijusi, taču nozagta.

Latvijas Sarkanā Krusta ģenerālsekretārs Uldis Līkops atklāj, ka telpas īrē no pašvaldības, taču zemes īpašnieki esot vairāki. Telpu novietojumam gan esot arī plusi, ne tikai mīnusi, piemēram, iespēja būt tuvāk iedzīvotājiem un ērti piegādāt kravu ar automašīnu. Ģenerālsekretārs piekrīt, ka ēkai un teritorijai piemīt problēmas, piemēram, slikts piebraucamā ceļa stāvoklis, ko būtu vajadzējis atrisināt ātrāk, taču jau līdz šim esot izdarīts liels darbs vides uzlabošanā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Uldis Līkops
ģenerālsekretārs

“Jā, tur ir problēmas, jā, tur ir piebraucamais ceļš jāsalāpa, bet tās ir tādas ikdienišķas, cilvēcīgas lietas. Mēs šo telpu labiekārtošanu esam turpinājuši, mēs esam paplašinājuši mūsu teritorijas, vienlaikus, protams, arī gaismas uzstādot ārpusē vai kaut kādu daļu no… fasādē vismaz tos pavisam lielos melnumus aizkrāsojot, bet, protams, ka mēs tās ēkas fasādi visu sakārtot nevaram un tā arī nav mūsu funkcija.”

Teritorijas uzkopšanu un atkritumu izvešanu Slokas ielas namā nodrošina “Rīgas nami”. Apsaimniekošanas uzņēmumā uzsver – cīņa par kārtības un tīrības uzturēšanu tunelī esot apgrūtināta bezpajumtnieku dēļ.

Ivo Kiršblats
“Rīgas Nami” pārstāvis

“Pagājušajā gadā centāmies ierobežot iekļūšanu tunelī, uzlikām tur žogu, diemžēl tas tika salauzts un aiznests jau pēc pāris dienām. Tādus fundamentālus darbus kā piebraucamā ceļa remonts vai elektrības pieslēgums, minētajā adresē drīkst veikt tikai īpašnieks, konkrētajā gadījumā – Rīgas domes Īpašumu departaments. Ja tiks atrasts finansējums un saņemsim uzdevumu no departamenta, “Rīgas nami” ir gatavi nepieciešamos labiekārtošanas darbus veikt.”

Rīgas domē atzīst – par Slokas ielas 161. nama un apkārtnes skumjo stāvokli Īpašumu departaments esot informēts. Objekts esot iekļauts investīciju plānā un tiekot meklēts finansējums ēkas uzlabošanai.

Rīgas domes pārstāve Solvita Brence-Kauste skaidro, ka Īpašumu departaments esot ieplānojis arī Būvvaldē iesniegt projektu, taču situāciju apgrūtinot sarežģītas īpašumtiesības, jo tas esot dalītais īpašums – ēka pieder pašvaldībai, taču zeme piederot trim privātpersonām. Tiekot meklēts veids, kā izpirkt zemi no īpašniekiem, lai projektus iesniegt un realizēt būtu vieglāk.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tāpat LSK vadība aicināta aplūkot citus domes mājaslapā pieejamos nekustamos īpašumus, kuros būtu ērtāk un patīkamāk sniegt pakalpojumus.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm