Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Dzīvokļa saimniecei nezinot, īpašumā deklarējas sveša persona, izdeklarēšana sagādā tīrākās mokas!
Agnese, saņemot rēķinu par komunālajiem pakalpojumiem, ir sašutusi, jo summa ir augstāka nekā citkārt. Sievietei tas šķitis aizdomīgi līdz viņa noskaidroja, ka dzīvoklī ir iedeklarējusies kāda mistiska persona!

Saņemot decembra rēķinu, Agnese pamanīja, ka jāmaksā nevis par diviem cilvēkiem kā vienmēr, bet gan par trīs. Dzīvokļa saimniece jau iepriekš bija dzirdējusi stāstus, ka var deklarēties, kur vien grib, kaut pie Valsts prezidenta.
Rīdziniece uzreiz ņēma datoru un mājaslapā latvija.lv skatījās, vai tiešām tā varētu būt, ka viņas īpašumā ir iedeklarējusies vēl kāda persona? Tomēr aizdomas apstiprinājās, Agneses mājās it kā dzīvojot sveša sieviete.
Ieraudzīju, ka manā īpašumā ir deklarēta Svetlana ar ļoti interesantu uzvārdu – Dubok. Arī pēc personas koda nevar noteikt viņas vecumu, jo nav rakstīti visi skaitļi. Apskatījos pat “Facebook”, bet pēc vārda un uzvārda es tikai Kijevā atradu šādu personu. Iesniedzu iesniegumu Rīgas domē, bet tāpat jutos sarūgtināta, ka man jāmaksā rēķini par šo nezināmo sievieti.
Pagāja pāris dienas, kopš Agnese uzrakstīja iesniegumu savā pašvaldībā, līdz viņa pastkastītē saņēma vēstuli, kura bija adresēta Svetlanai. Ziņā bija vēstīts, ka negaidītajai sievietei nepieciešams vērsties Rīgas domē ar pierādījumiem, ka tik tiešām dzīvo Sarkandaugavas ielā.
Es taču iesniegumā uzrakstīju, ka nepazīstu šo sievieti, bet vēl vēstuli atsūta! Kāpēc man neviens nejautāja piekrišanu, kad viņa deklarējās manā īpašumā. Man liekas, ka tas ir pilnībā garām! Ja var divu minūšu laikā deklarēties, tad man vajadzētu būt iespējai divās minūtēs izdzīt viņu no šejienes ārā! Kur man garantija, ka pēc mēneša tatāru bars nedeklarējās vai čigānu tabors? Varbūt tie valsts vīri, kas to likumu ir izdomājuši, viņiem visiem ir privātmājas un nav tāda problēma, ka viņiem būtu jāmaksā komunālie maksājumi par kaut kādu mistisku personu?
Rīgas dome mēneša laikā izskata iesniegumu. Ņemot vērā, ka pašvaldības pieredzē ir situācijas, kad īpašuma saimnieks sniedz nepatiesu informāciju, uz īrnieka deklarēto adresi tiek nosūtīta vēstule, lai pārliecinātos par ziņas patiesumu.
Dzīvesvietas deklarēšanās likums nosaka, ka pierādīšanas pienākums principā gulstas uz dzīvesvietas deklarētāju. Tad, kad tiek saņemts šāds iesniegums par ziņu pārbaudi, iestāde aicina dzīvesvietas deklarētāju ierasties uz viņa deklarēto adresi un sniegt ziņas par savu deklarāciju. Ja cilvēks tur dzīvo, tad viņam ir jānāk ar dokumentiem, piemēram, īres līgumu.
Vidēji mēnesī Rīgas dome saņem desmit iesniegumu ar personas nepareizu dzīvesvietas norādīšanu. Par šādu maldināšanu var piemērot arī sodu.
Mēs paļaujamies uz personu godprātību, lietojot šo e-pakalpojumu. Turklāt e-pakalpojumā ir jāapstiprina ziņu patiesums, ir jāatzīmē ķeksītis, ka apliecinu informācijas patiesumu. Izdeklarēšanās gadījumā visi dati tiek kārtīgi pārbaudīti. Nereti gadās situācijas, kad ir civiltiesiskie strīdi. Sodus par šādiem gadījumiem var piešķirt pašvaldībai vai policija.
Šāds likums, kas tik vienkārši ļauj deklarēties pilnīgi jebkurā adresē, ir jau 19 gadu. Pagaidām nav plānots to mainīt. Tomēr Agnesei uzspīdēja veiksme, jo Svetlana savu adresi labprātīgi pati ir nomainījusi.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!