tv3.lv

"Ej, sūdzies visur! Man poh*j!” Tracis smalkā SPA: nelegāla nepilngadīgās nodarbināšana, cīņa par nopelnītajiem grašiem

Interneta vidi pāršalcis konflikts starp iecienītas un dārgas atpūtas iestādes – “Jonathan SPA Estate” – direktori un bijušo trauku mazgātāju, kura priekšniecībai pārmetusi viņas kā nepilngadīgas personas nelegālu nodarbināšanu. Konflikts izcēlies pēc tam, kad, pārtraucot nelegālās darba gaitas, darbiniece pieprasījusi priekšniecībai nopelnīto naudu. Uz pieprasījumu iestādes direktore reaģējusi ar rupjībām un izlikšanos, ka jaunā meitene nemaz nav strādājusi uzņēmumā, liecina bijušās darbinieces uzrādītās sarakstes ar “Jonathan SPA Estate”. “Bez Tabu” ticies ar abām konfliktā iesaistītajām pusēm.

2019. gada 7. novembrī 19:30

17 gadus vecā Santa darba gaitas ekskluzīvajā Amatciemā, netālu no Cēsīm, uzsāka šā gada 19. septembrī. “Bez Tabu” kameras priekšā jaunā meitene stājas, slēpjot seju, jo apzinās, ka spērusi muļķīgu soli: būdama vidusskolniece, pārtrauca mācības, lai “Jonathan SPA Estate” piepelnītos un vēlāk dotos uz Lielbritāniju, kā pati saka, piepildīt sapņus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Santa

Santa
nepilngadīgā, strādājusi par trauku mazgātāju

Ieraudzīju sludinājumu “ss.lv”, pieņēma darbā bez līguma, neko neparakstīju. Par līgumu pat nebija runas.

Santa stāsta, ka tikusi nodarbināta garākas stundas, nekā to attiecībā uz nepilngadīgām personām pieļauj likums.

Santa

Santa
nepilngadīgā, strādājusi par trauku mazgātāju

Pirmspēdējā dienā pirms aiziešanas strādāju 13 stundas, tā bija ilgākā darbdiena. Parasti strādāju no divām līdz septiņām stundām.

Liek punktu nelegālajām darba gaitām, sākas “trādirīdis”

“Jonathan SPA Estate” Santa strādāja no 17. septembra līdz 24. oktobrim. Santa stāsta, ka 24. oktobrī saslima, tāpēc iestādes direktorei Alīnai Rostovskai paziņoja, ka dodas mājās. Santa aizgāja uz neatgriešanos: vēlāk priekšniecei sarakstē paziņoja, ka pārtrauc darba gaitas. Šādu soli spēra, jo vairs nevēlējās strādāt nelegāli, turklāt darba apstākļi neesot bijuši no labākajiem, stāsta Santa.

Jaunā meitene uzrāda saraksti ar “Jonathan SPA Estate” direktori Rostovsku. Tajā viņa pieprasīja nopelnīto naudu, līdz tam samaksāta nauda par nostrādātajām piecām dienām septembrī, bet sagaidīja arī samaksu par 19 dienām oktobrī.

Santa

Santa
nepilngadīgā, strādājusi par trauku mazgātāju

Viņa mani rupji sūtīja trīs mājas tālāk. Viņa man teica, ka neviens darbinieks mani nav ne redzējis, ne dzirdējis.

Sarakstē pusaudze piekodināja: ja nesamaksās visu nopelnīto naudu, sūdzēsies uzraugošajās iestādēs par nelegālu nepilngadīgas personas nodarbināšanu. Savukārt priekšniece Alīna nodarbināšanu bez līguma sarakstē ar jauno meiteni centās izmantot savā labā.

Turpinājumā lasāmas dažas “Jonathan SPA Estate” direktores Alīnas atbildes Santai:

sarakstes fragmenti

sarakstes fragmenti

“Es nenesu nekādu juridisku un finansiālu atbildību. Ej nah*j ar saviem draudiem!”

“Neviens no darbiniekiem tevi nav redzējis un nepazīst.”

“Ej, sūdzies visur! Man poh*j!

Sarakstē ar priekšnieci bijusī darbiniece Santa iestādes direktorei Alīnai draudēja, ka par darba pieredzi “Jonathan SPA Estate” pastāstīs arī plašākai sabiedrībai sociālajos tīklos, uz ko “Jonathan SPA Estate” direktore Alīna arī atbildēja ar rupjībām.

sarakstes fragmenti

sarakstes fragmenti

“Ej nah*j! Liec, ko vēlies!”

“Atvaino, kas tu esi?”

“Mums štatā nav Santas. Ko jūs vēlaties?”

“Jonathan SPA Estate” direktore Alīna sarakstē draudēja ar sliktu rekomendāciju izsūtīšanu citiem, kas traucēšot jaunajai meitenei atrast citu darba vietu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pastāsta par darba pieredzi sociālajos tīklos

Domājot, ka nopelnītā nauda netiks izmaksāta, arī atriebjoties par priekšnieces rupjībām, Santa par darba pieredzi pastāstīja sociālajā tīklā “Facebook.com”, pievienojot sarakstes ekrānuzņēmumus. Santas ieraksts sociālajā tīklā izraisīja lielu ažiotāžu, vairums lietotāju nostājās jaunās meitenes pusē.

Strīds bija par 169 eiro, ko Santa pieprasīja par nostrādātajām 19 dienām. Jāatzīmē, ka tā ir pat mazāka naudas summa, nekā izmaksas par vienu nakti “Jonathan SPA Estate”. “Booking.com” vēsta, ka viena nakts divvietīgā standarta numurā tur maksā 180 eiro.

Pēc tam, kad Santa par darba pieredzi “Jonathan SPA Estate” pastāstīja citiem sociālā tīkla lietotājiem, priekšniecība apmaiņā pret ierakstu dzēšanu samaksāja bijušajai darbiniecei nopelnīto naudu, bet ar viņu sazinājās iestādes īpašniece, baltkrieviete Oksana Šapovalova.

Santa

Santa
nepilngadīgā, strādājusi par trauku mazgātāju

Viņa man sāka draudēt, ka, ja es neizņemšu ierakstu no “Facebook.com”, man būšot vēl lielākas problēmas, nekā pašam uzņēmumam. Taču es jau iepriekš ierakstu izdzēsu, kad atsūtīja naudu. Es padomāju: kāpēc man tas viss jācieš? Tāpēc ieliku atpakaļ.

Ko saka SPA vadītāja?

Ar “Bez Tabu” tiekas arī Alīna Rostovska, “Jonathan SPA Estate” direktore, ar kuru Santai bija vārdu apmaiņa sarakstē. Rostovska stāsta, ka Santa neesot bijusi no labākajām darbiniecēm.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Alīna Rostovska

Alīna Rostovska
“Jonathan SPA Estate” direktore

Darbu viņa darīja slikti, visi bija neapmierināti, tomēr visi pievēra acis, domājot, ka iemācīsies. Viņa nemācēja nomazgāt traukus, atstāja netīru virtuvi, grīdas.

Santa gan stāsta, ka, kamēr strādāja “Jonathan SPA Estate”, neesot uzklausījusi sūdzības par darba kvalitāti.

Komentējot rupjības, “Jonathan SPA Estate” direktore Rostovska stāsta, ka Santa paziņoja par aiziešanu no darba pirms nedēļas nogales, kad darba personālam bija ļoti daudz, tādējādi jaunā meitene esot pievīlusi kolektīvu. Veltītās rupjības uz Santas pieprasījumiem samaksāt nopelnīto naudu noraksta uz nogurumu. Rostovska stāsta, ka, sākoties jaunai darba nedēļai, viņa bijusi ar mieru izrunāties ar Santu un izmaksāt nopelnīto naudu.

Alīna Rostovska

Alīna Rostovska
“Jonathan SPA Estate” direktore

Pasakiet godīgi, jūs nekad neizmantojat tādus vārdus? Aizejot viņa mūs pievīla. Atbraucot mājās, biju nekāda. Man ir ģimene, arī bērns. Man sāk rakstīt meitene, kura slikti strādā, pievīla mūs visus. Prasīja kaut kādu naudu. Kādas algas mēs varam izmaksāt svētdienas vakarā? Par ko ir runa? Sāka tās visas aktivitātes, centās iebiedēt mani ar antireklāmu. Vārdu sakot, viņa mani “izkretinēja”. No kurienes viņa vispār ņēma, ka nesamaksās algu? Sākoties jaunai nedēļai, veiktu aprēķinu un visu samaksātu. Tas, ka pielēju eļļu ar saviem izteikumiem, tas ir cits jautājums.

Bijušajai darbiniecei stundas likme bija 2,80 eiro. Santas nostrādāto stundu skaits atšķīries dienu no dienas. Santa stāsta, ka par oktobrī nostrādātajām 19 dienām viņai samaksāja 169 eiro. Taujāta, vai darbinieki tiek pienācīgi novērtēti atalgojuma ziņā, “Jonathan SPA Estate” direktore Rostovska stāsta, ka lielākas algas uzņēmums nevarot maksāt trauku mazgātājai.

Alīna Rostovska

Alīna Rostovska
“Jonathan SPA Estate” direktore

Protams, darbinieks tiek novērtēts. Mēs nevaram maksāt lielas algas, jo mums ir ļoti lieli izdevumi. Cilvēki zina, uz kādiem noteikumiem parakstās. Izņemot algu, uzņēmumā ir arī citas iespējas, dažādi bonusi. Piemēram, bezmaksas nakšņošana, SPA apmeklējumi, masāžas.

Taisnojas par nepilngadīgas personas nodarbināšanu bez līguma, Valsts darba inspekcija krata ar pirkstu

Pusaudzes nodarbināšana bez līguma ir fakts, ko “Jonathan SPA Estate” direktore Rostovska nenoliedz, tomēr šādai nodarbināšanai piemeklējusi attaisnojumu.

Alīna Rostovska

Alīna Rostovska “
“Jonathan SPA Estate” direktore

Viņai nebija dokumentu. Lai viņu pieņemtu darbā, lai varētu parakstīt līgumu, man nepieciešami viņas dati, kuru man nebija. Man bija sagatavots līgums, bet nebija viņas datu. Viņai tika pieprasīti dati. Protams, tika teikts, ka būs darba līgums. Mana kļūda bija, ka es atļāvu strādāt bez viņas paraksta. Tā ir mana kļūda. Man viņas bija žēl. Domāju: ko tad es viņu atlaidīšu? Ne jau no labākās dzīves nāk strādāt.

Santa gan stāsta, ka par darba līgumu nebija ne runas.

Valsts darba inspekcijā (VDI) sola neatstāt Santas darba pieredzes stāstu bez ievērības. VDI uzsver, ka Santa bez līguma nedrīkstēja strādāt, neskatoties uz iestādes direktores taisnošanos par it kā jau tapušo līguma sagatavi.

Zaiga Strode

Zaiga Strode
VDI Darba tiesību nodaļas vadošā juriskonsulte

Nodarbināšana bez darba līguma nav pieļaujama. Nepilngadīgo nedrīkst nodarbināt vairāk par septiņām stundām dienā un 35 stundām nedēļā. Ja darbs notiek mācību laikā, kad skolā ir nodarbības, mācībās un darbā pavadītais laiks summējas, abās vietās kopā tas nedrīkst pārsniegt minētos laikus.

Tāpat ir arī citi ierobežojumi attiecībā uz nepilngadīgo nodarbināšanu.

VDI informē, ka iepriekš “Jonathan SPA Estate” konstatēti darba drošības pārkāpumi, bet tie pēc aizrādījumiem novērsti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm