tv3.lv

“Esam ezīši miglā!” Dubeņu iedzīvotājus smacē ar dedzinātu salmu dūmu miglu

2020. gada 3. martā 19:10

Kodīga smaka un piedūmojums apkures sezonā regulāri terorizē Grobiņas novada Dubeņu ciema iedzīvotājus. Pie vainas ir katlu māja, kurā dedzina salmus. Iedzīvotāji sauc sevi par ezīšiem miglā.

Ja kādam šķiet, ka ezītis miglā ir vien pasakas tēls, Grobiņas novada Dubeņu ciema iedzīvotāji aicina ierasties Dubeņos, kur var pārliecināties, ka arī viņi ir “ezīši miglā”. Iedzīvotāji sūrojas, ka apkures sezonā ciemu regulāri piedūmo kodīgi salmu dedzināšanas rezultātā radušies dūmi. Piedūmojuma avots ir vietējā katlu māja, kas, dedzinot salmus, apsilda mitekļus.

Velta
Dubeņu iedzīvotāja

Šie katlu mājas katli sākuši darboties no 2008. gada. To skursteņi neatbilst augstumam. Dūmi, kad vējš pūš uz šo pusi, klāj visu ciemu.

Kad Dubeņos viesojas “Bez Tabu” komanda, dūmaka ir pavisam neliela, bet jūtama degušu salmu smirdoņa. Mēdzot būt dienas, kad piedūmojums klāj lielu daļu ciema, ko iedzīvotāji apliecina, demonstrējot video, kas uzņemts šā gada februārī.

Velta
Dubeņu iedzīvotāja

Esam ezīši miglā. Brīžiem ir diezgan spēcīgi. Visas drēbes, kas žāvējas uz balkoniem, sasūcas ar dūmiem. Smaka, logus atvērt nevar. Tas nelabvēlīgi ietekmē arī veselību.

Sintija
Dubeņu iedzīvotāja

Paelpot vispār brīžiem nevar. Par pastaigām citkārt vispār var aizmirst.

“Bez Tabu” novēro, ka Dubeņos pastaigas iecienījuši vecāki ar bērniem.

Olga
Dubeņu iedzīvotāja

Tur tālāk ir mežs, kurā vairāk staigājam. Pat tur ir tie dūmi. Tā, ka nav ko elpot. Dūmi plešas visā ciemā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Gunta
Dubeņu iedzīvotāja

Diez kas nav, teikšu godīgi. Man māja tepat [netālu no katlu mājas]. Kad uz mūsu pusi ir vējš, nav patīkami. Pat suns sētā dažreiz prasās iekšā, jo vienkārši nav ko elpot.

“Bez Tabu” apseko Dubeņu katlu mājas teritoriju. Netālu no apkures katliem kaudzē nomesti izdegušie salmi, kas pamatīgi dūmo. Iedzīvotāji ir neizpratnē, kāpēc tos darbinieki neapdzēš. Kā stāsta iedzīvotāji, tā tie, izņemti no krāsns, kūpot regulāri, dodot savu artavu piedūmojumam.

Pirms tika izbūvētas esošās apkures iekārtas, tika lietoti augstāki skursteņi, kas iedzīvotājiem šķiet saprātīgāks risinājums.

Par apkures iekārtām atbildīgajā pašvaldības uzņēmumā “Grobiņas namserviss” stāsta, ka salmu kā kurināmā izmantošana esot reti sastopama. “Grobiņas namservisa” valdes loceklei Evitai Pūķei zināma tikai viena apdzīvota vieta Zemgalē, kur dzīvojamās mājas tiek apkurinātas ar salmiem. Lai gan salmi ir smakojošāki un kūpošāki, jo īpaši, ja dedzina mitrus, šādu kurināmo pašvaldība 2008. gadā izvēlējusies, jo salmus varēja iepirkt ļoti lēti.

Evita Pūķe
SIA “Grobiņas namserviss” valdes locekle

Sākotnēji bija pieejami un lētāki. Ar katru gadu šīs izmaksas auga. Dažādu iemeslu dēļ. Salmus iepērk no zemniekiem. Lietojamo salmu dažkārt ir mazāk, jo mēdz būt mitri laikapstākļi, tiek lietota tehnika, degviela. Par piedūmojumu ir runāts ar iedzīvotājiem. Citreiz esam atrisinājuši šo lietu. Es domāju, ka arī šoreiz tā būs. Mēs varam kurināt arī ar malku, cieto kurināmo. Tad būs mazāks piedūmojums.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šodien salmu dedzinātavas kā apkures iekārtas neizvēlētos, jau tiek domāts par jaunu iekārtas ar cita veida kurināmo izveidi.

Evita Pūķe
SIA “Grobiņas namserviss” valdes locekle

Šogad vai nākamgad ir plānots, jo šiem katliem jau vairāk nekā 10 gadu. Protams, tehniski nolietojušies, vajadzīgi uzlabojumi gan katliem, gan dūmenim. Par to tiek domāts.”

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm