tv3.lv

Firma zaudē uzvarētu iepirkumu un veļ vainu uz Elektronisko iepirkumu sistēmu

2021. gada 21. jūnijā 14:43

Elīna strādā dizaina servisa aģentūrā Rīgā. Viens no galvenajiem darba uzdevumiem ir izsludināto interesējošo iepirkumu izvērtēšana un pieteikumu iesniegšana. Tas viss notiek, izmantojot valsts izstrādāto Elektronisko iepirkumu sistēmu (EIS). Tomēr tieši sistēmas dēļ uzņēmums nupat zaudējis uzvarētu iepirkumu.

Elīna Jākobsone
SIA “OZOLS IR” projektu vadītāju

Mums atnāk pretī [ziņa], ka cena ir uzvarējusi, bet nav iesniegti visi piedāvājumi, tāpēc mēs zaudējām. Teicām, ka sūtījām, lūk, arī redzams tas. Atbildēja, ka viņi savā pusē neko tādu neredzot.

Uzņēmuma tehniskajā arsenālā esot tikai “Apple” ražotie datori. Interneta lietošanai tiekot izmantota attiecīgā programma – “Safari”. Jau pirms diviem gadiem Elīna sastapās ar problēmu, proti, iepirkumu sistēma neesot pārāk saderīga ar “Apple” izstrādāto interneta pārlūku, piemēram, nebija redzamas “pogas”, kas citās programmās ir redzamas.

Jautājums gan toreiz esot palicis bez atbildes, taču pēc kāda laika problēma pazudusi. Tiesa gan, nu atkal uzņēmums spiests sastapties ar tehniskām ķibelēm.

Elīna Jākobsone
SIA “OZOLS IR” projektu vadītāju

Mums bija pieprasīts iesniegt portfolio. Mūsu gadījumā tās ir bildes, video. Tātad nevar “svērt” maz. Neļauj pievienot, ja faila apjoms ir lielāks par 8 megabaitiem. Tādos gadījumos drīkst apstrādāt failus ar ftp protokolu, augšupielādējot failus serverī. Nav ne jausmas, kā to izdarīt. Tad atradu pamācību video, taču tikai – kā pievienot failus “Android” un “Windows” sistēmā. Viss…

Pirms nedaudz vairāk nekā 10 gadiem valsts pārņemtās sistēmas izveide ar Eiropas fondu atbalstu izmaksāja teju divus miljonus eiro. Taču vēl joprojām notiekot sistēmas uzlabojumi un kļūdu novēršana. Informācijas tehnoloģiju eksperts gan norāda, ka šādas tādas tehniskās nesaderības neesot nekas neparasts.

Kristaps Skutelis
informācijas tehnoloģiju eksperts

Tāda interesanta situācija, it sevišķi, ņemot vērā šīs lapas [EIS] specifiku. Tur būtu jāņem vērā, ka cilvēks, atnākot no kādas “Apple” ierīces, normāli nevar izmantot to lapu. Tas ir reāli tāds izstrādes un testēšanas jautājums, par ko būtu jārūpējas šai mājaslapai. Otra lieta, protams, neviens neliedz “Apple” ierīcēs uzstādīt citus pārlūkus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saskaņā ar internetā publicētajiem datiem, “Safari” ir otrs populārākais interneta pārlūks, taču Elīna uzskata, ka Elektroniskās iepirkumu sistēmas izstrādātāji to gluži vienkārši neņem vērā un pat neizveido tik nepieciešamos pamācību video.

Kristaps Skutelis
informācijas tehnoloģiju eksperts

Tas jau ir atkal akmens izstrādātāju vai lapas īpašnieku lauciņā. Protams, ka cilvēki izmanto šo lapu no dažādām ierīcēm un ierobežot to visu uz kaut kādām pamācībām, platformām, tas nav īsti korekti.

Elektronisko iepirkumu departamenta direktors Oļegs Fiļipovičs gan noraida pārmetumus, piebilstot, ka aptaujātie EIS lietotāji norāda, ka problēmas neesot. Tiesa gan, ar jaunākajiem pārlūku atjauninājumiem varot būt problēmas.

Aplūkojot EIS, nekur konkrēti nemaz nav norādīts, ka sistēma nav īpaši draudzīga, piemēram, “Safari” un vēl kādu citu interneta pārlūku vai arī tieši ar “Apple” izstrādātajiem produktiem. Līdz ar to EIS vajadzētu darboties korekti, taču – tā nav.

Oļegs Fiļipovičs
Elektronisko iepirkumu departamenta direktors

Es saku, mēs vēlreiz netestējam pret konkrētiem produktiem. Mēs testējam pret starptautisko W3C standartu. Tātad ir konsorciji, kas nosaka, kādam ir jāatbilst visiem pārlūkiem. Ja viss atbilst, tad visam ir jādarbojas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Elīna gan neuzticas, ka programmatūrā augšupielādētos datus saņēmējas pat var arī neieraudzīt, kas var atspēlēties konkursā, kā to jau piedzīvoja Elīnas pārstāvētais uzņēmums.

Iepirkumu sistēmas uzturētāji jau pēc sižeta montāžas atsūtīja vēstuli, norādot, ka Elīnai noteikti neesot bijusi piešķirta pareizā lietotāja loma un vēl citas it kā neizpildītas prasības. Tomēr sistēmu nemitīgi uzlabojot un pat gatavojas aptaujai, lai noskaidrotu, vai EIS lietotājus viss apmierina un – vai nepieciešams ko labot.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm