tv3.lv

Garupē nojauc 20 gadus vecu tiltu, liedzot iedzīvotājiem un tūristiem nokļūt līdz jūras krastam

Bēdas skārušas netālu no jūras krasta dzīvojošos Garupes ļaudis. Vietējiem iedzīvotājiem nu nākas mainīt teju 20 gadu laikā ierasto maršrutu uz jūru. Izrādās, Garupē nojaukts stratēģiski svarīgs objekts – tilts.

2019. gada 20. martā 14:20

“Es pēdējo reizi tur gāju decembrī, tad tiltiņš vēl bija. Ja reiz janvārī to nojauca, tad tā arī ir. Bet, protams, šis tiltiņš ir ērts. Ja tiem iedzīvotājiem, kur arī mēs dzīvojam, mēs ejam pāri galvenajam dambim, tad tās puses iedzīvotājiem un atpūtniekiem, un tie sabrauc pat no Lietuvas, Baltkrievijas, Krievijas, vasarā, protams, tad šis tiltiņš ir ļoti ērts,” stāsta vietējais iedzīvotājs Genādijs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Meklējot satelītattēlā atzīmēto punktu, izbrienam cauri nelielai taciņai un soļojam gar privātmāju žogiem. Tad seko neliels kāpiens uz augšu un arī uz leju, līdz beidzot pēc vēl dažiem soļiem sasniedzam norādīto galamērķi.

Līdzšinējā Langas upes šķērsošanas vieta ir nolīdzināta līdz ar zemi. Vēl marta sākumā upi klāja ledus, tādējādi iešana pa to ir vienīgais veids, kā nokļūt pretējā krastā. Mēģinām iejusties gājēju ādā un nosveramies par labu riskam. Lēni un uzmanīgi cenšamies aizkļūt maksimāli tālāk. Krasta tuvumā, kur upes straume ir lielāka, ledus ir pavisam plāns un pārliecināmies, ka Langas upe ir arī visai dziļa.

Ja ziemā vēl ir iespēja izmantot ledus ceļu, tad cits jautājums ir par tuvojošos pavasari un vasaru.

Langas upes krastā sastaptais Jānis ar pārnēsājamo radio un četrkājaino draugu Baksi gar Langas upi staigā teju katru dienu un mēro ceļu arī līdz jūras krastam. Viņš norāda, ka tiltiņu skāris laika zobs, tas sabruka. Priežu mežu ieskautā teritorija Garupē esot ļoti iecienīta, it sevišķi – vasarās, tāpēc tiltiņi ir vairāk nekā nepieciešami. Jānis arī cer, ka tilts tiks atjaunots, jo savulaik tieši iedzīvotāji esot ieguldījuši savu laiku un enerģiju, lai uzturētu pāreju darba kārtībā.

Izrādās, tieši iedzīvotāju pašdarbība kļūst par iemeslu, kāpēc Garupes tuvumā esošās teritorijas apsaimniekotājs VAS “Latvijas valsts meži” (LVM) nolemj likvidēt koka pāreju pār Langas upi. Uzņēmuma pārstāvis Vilmārs Katkovskis gan uzsver, ka šī nebūt nav vienīgā vieta, kā šķērsot Langas upi, proti, tuvumā ir vēl divi tiltiņi. To apliecina arī upes krastā sastaptais vietējais iedzīvotājs Jānis. Tiesa gan, par tām zinot retais.

LVM sadarbībā ar Carnikavas novada pašvaldību tomēr plāno labiekārtot starp jūru un Langas upi esošo teritoriju, kas esot ar ļoti stingriem dabas aizsardzības aprobežojumiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Šobrīd ir tas tieši brīdis, kad arī mēs aicinām, vēl maijā būs publiskā apspriešana, un iedzīvotāji arī var piedalīties un teikt, kas viņiem dabas parkā ir vajadzīgs. Jo tikai tas, kas tiks iestrādāts dabas aizsardzības plānā, tikai to drīkst būvēt. Nu, jūs taču pats saprotat, ka svešā pagalmā neko būvēt nevar. Dabas parks tātad nav pašvaldības zeme, un mēs arī nevaram tur būvēt, kas mums ienāk prātā,” norāda Carnikavas novada pašvaldības pārstāve Ināra Stalidzāne.

Pašvaldība aicina nestāvēt malā un izteikt savas idejas, tostarp arī par kādreizējā tiltiņa atjaunošanu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm