tv3.lv

Sirds sāp! Mūsu dabas pērle Gaujas nacionālais parks kļuvis par naudas slaucamo vietu!

Gaujas Nacionālā parka teritorijā notiek apjomīga un pretlikumīga koku izciršana, pārliecināti ir iedzīvotāji. Dabas draugi uzskata, ka mežu izciršanai aizsargājamā dabas teritorijā izsniegtas formālas atļaujas, nekonstatējot dabas vērtības un aizsargājamos kokus dabā.

2017. gada 26. janvārī 19:46

Par dabas izpostīšanu uztraucas Nataša un Bents, Latvijas un Dānijas pilsoņu laulāta savienība, kura Gaujas Nacionālā parka teritorijā dzīvo gadiem ilgi, jo iegādājušies šeit māju. Viņi ievērojuši, ka kaimiņam piederošā teritorijā tiek izcirstas priedes, kuru vecums nav sasniedzis 100 gadu slieksni, kas ir likumā noteiktais vecums, no kura priedes ir cērtamas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Mēs izpētījām celmus. Izrādās, kokiem ir aptuveni 80 gadu. Neviens te nav vecāks. Zvanījām mežzinim, lai ziņotu par pretlikumīgo ciršanu. Viņš teica, lai iedodu klausuli cirtējiem. Viņiem viņš prasīja, vai ir ciršanas atļauja. Strādnieki atbildēja, ka ir. Tāpēc neiebilstot atļāva turpināt. Viss, tā bija visa saruna. Mūs neviens neuzklausīja, neapturēja to visu,” stāsta iedzīvotāja Nataša.

Savukārt Dānijas pilsonis Bents Bez Tabu komandai uzrāda pierādījumus, ko guvis, ieurbjot koku stumbrā – tie pierāda, ka koki ir ne vecāki par 80 gadiem. Lai glābtu dabu, pāris iegādājies no kaimiņa mežu, kurā tika uzsākta ciršana.

Tomēr nu kaimiņš uzsākšot mežizstrādi citā sava īpašuma apvidū, kur arī veikti mērījumi, tāpēc Bents ir pārliecināts – arī šeit tie nepārsniedz 80 gadu slieksni.

Sašutis Dānijas pilsonis, kurš cenšas glābt Latvijas dabu

Visi mazgā rokas nevainībā! Atļaujas ir izsniegtas uz 107 gadus veciem kokiem. Bet, lūk, pierādījumi. Neviens šeit mērījumus dzīvē nav veicis. Tas viss ir formāli. Šis ir Gaujas Nacionālais parks, aizsargājama teritorija, bet es neredzu, ko te aizsargā!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Valsts meža dienesta pārstāvis Māris Sestulis gan norāda, ka konkrētajā vietā ir dažāda vecuma koki un kailcirte ir pieļaujama: “Te ir pārsvarā 107 gadus veca priede. Arī jaunāka priede un apse. Pārsvarā šeit ir cērtams mežs. Kailcirtē var nocirst visus kokus, atstājot dažus ekoloģiskos kokus.”

Foto: ekrānuzņēmums

Izrādās, lai gan Gaujas Nacionālā teritorija, tomēr tā ir ainavu zona, nevis strikts dabas liegums, līdz ar to atļauta ne vien mežu izciršana, bet arī karjeru izveide, ko šeit netrūkst.

Rolands Auziņš, Dabas aizsardzības pārvaldes Vidzemes reģionālās administrācijas direktors

Gaujas Nacionālā parka teritorijā ir dažādas zonas. Dabas rezervāta zonā mēs nevarētu iet iekšā, arī saimnieciskā darbība ir aizliegta. Visbeidzot – neitrālajā zonā ir pieļaujama saimnieciskā darbība. Zonās iedala, pamatojoties uz vērtībām, kas šajā vietā atrodas. Konkrētajā vietā ir ainavu zona.

Lai gan aizsargājamā teritorija Amatas novada Drabešu pagastā akcentēta ar ainavisku nozīmi. Tomēr tas neliedz īpašniekiem izcirst lielas meža platības. Bez Tabu aplūko vairākas kailcirtes, kurās dabas draugi saskatījuši vairākus pārkāpumus: koku izciršanu nogāzēs, kuru slīpums, iespējams, aizliedz mežizstrādi, izciršanu pārāk tuvu upes krastam un citus.

Valsts meža dienesta pārstāvis M. Sestulis nenoliedz, ka mežu īpašnieki nereti grēko, un par to atbild likuma noteiktajā kārtībā, savukārt Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvis R. Auziņš ir pārliecināts, ka saimnieciskās darbības aizliegšana aizsargājamā teritorijā būtu apsveicama, tomēr norāda, ka likumdošana mežizstrādei ir gana draudzīga.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm