Iedzīvotāji nikni: noformēt pasi vai ID karti Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē līdzinās neiespējamai misijai

Pagājušas jau divas nedēļas, kopš rīdziniece Sintija nepagurusi cenšas attālināti iestāties rindā, lai Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē noformētu jauno ID karti, kas no 1. maija obligāta visiem Latvijas pilsoņiem. Taču, dari, ko darīdams, saņemt pakalpojumu ir kā neiespējamā misija, jo centieni iestāties rindā attālināti, pierakstīties apmeklējumam tuvāko mēnešu laikā, pieteikties zvana laikā un ieņemt rindu klātienē panākumiem nevainagojas. 

Sintija stāsta, ka katru dienu divu nedēļu garumā cenšas iestāties attālināti rindā uz ID kartes noformēšanu ar QTicket aplikācijas palīdzību, taču bez panākumiem. Viņa zvanījusi uz nodaļu, lai pieteiktos, taču tā arī nav sagaidījusi, kad kāds darbinieks paceļ klausuli. Tāpat Sintija vairākkārt centusies pierakstīties ID kartes noformēšanai pārvaldes mājaslapā, taču brīvu pieraksta laiku līdz marta beigām nav. Tieši tikpat bezcerīga situācija arī mūsu tikšanās dienā – 31. marts, līdz kuram atvērts pieraksts, jau pilnībā aizņemts un brīvu vietu nav. Rīdzinieces pēdējā cerība – doties uz tuvāko nodaļu un tikt pie kārtas numuriņa, lai gaidītu rindā klātienē.

Sintija
vēlas tikt pie ID kartes

“Saprotu nu jau, ka tas ir vienīgais variants. Bet vairāki draugi ir sabiedējuši, ka jāstāv būs piecas stundas.”

Kopā ar Sintiju dodamies uz viņai tuvāko Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes 2. nodaļu – Krišjāņa Valdemāra ielā. Pulkstenis ir 10. rītā un nedaudz atviegloti nopūšamies, ieraugot, ka klientu rinda pie ieejas durvīm nav. Daudz skumjāka aina paveras nodaļas iekštelpās. Te kā siļķes mucā saspiedušies savu kārtu gaida desmitiem iedzīvotāju. Sintija dodas pēc sava kārtas numuriņa, taču visas cerības izkūp gaisā kā nebijušas – iestāties rindā nav iespējams. Numuriņus laipni dala tikai tiem, kas atnākuši saņemt jau iepriekš izgatavotu dokumentu. Nākas doties prom tukšām rokām. Sieviete pēc nodaļas apmeklējuma pārliecināta – sistēma nav sakārtota.

Gluži tāpat kā Sintija, arī citi iedzīvotāji nepaguruši cenšas nomainīt vai saņemt jaunus personapliecinošus dokumentus un gatavi stāvēt rindā pie Pilsonības un migrāciju lietas pārvaldes nodaļām pat sešos no rīta. Savu sašutumu iedzīvotāji aktīvi pauž sociālajos medijos. Piemēram, kāds iedzīvotājs interneta vidē pauž savu novērojumu: “Katru rītu, dienu no dienas, redzu šo pazemības pilno skatu pie PMLP Rīgas 2. nodaļas! Saule, lietus vai sniegputenis, cilvēki stāv garum garā rindā, lai tikai tiktu noformēt jauno ID karti vai pasi. Cilvēki mīļie, visa šī situācija Jūs patiešām nepazemo!?”

Intervijai ar raidījumu “Bez Tabu” atbildīgais iekšlietu ministrs Māris Kučinskis laiku tā arī neatrada. Viņa vietā sarunai tiek deleģēts ministra padomnieks Andrejs Vaivars. Viņš skaidro: iemeslu gāzt pārvaldes vadību par nespēju situāciju risināt ministrijā neredzot, jo problēma radusies ne pārāk veiksmīgu politisku lēmumu, kā arī darba roku trūkuma dēļ. A. Vaivars atklāj, ka šobrīd izsludināts konkurss uz aptuveni 40 vakancēm Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē. Tiekot prognozēts, ka marta beigās vai aprīļa sākumā darbinieki uzsāks savas darba gaitas un klientu apkalpošanas kapacitāte augšot.

Tāpat politiķu sarunu galdā likta ideja – atcelt nepieciešamību ID karti obligāti saņemt līdz pirmajam maijam, tādā veidā mazinot rindu problēmu. Gala lēmums par plānu maiņu gan vēl neesot pieņemts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Andrejs Vaivars
iekšlietu ministra padomnieks

Ideja šobrīd ir noteikt, ka, jā, ID kartes obligātums – tas paliek spēkā. Jebkuram iedzīvotājam, kas sasniedz 15 gadu vecumu, ir jābūt personapliecinošam dokumentam. Bet, ja jums jau ir derīgs dokuments, derīgs dokuments jums ir pase, tad tas nenozīmē, ka jums tomēr būtu… nenozīmēs, ka jums ir jāstāv rindā un tagad par katru varīti jāsaņem arī šī ID karte. Tajā brīdī, kad jums beigsies pases derīguma termiņš, jums jebkurā gadījumā vajadzēs personapliecinošu dokumentu, jūs dosieties uz PMLP un saņemsiet uzreiz abus divus dokumentus.

Lai spētu apkalpot vairāk klientu, Pilsonības un migrācijas pārvalde paziņojusi, ka no 30. janvāra pagarināts darba laiks trīs galvaspilsētas nodaļās.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm