tv3.lv

“Iekšpagalmus labotu, nevis “sūda” soliņus taisītu!” Jēkabpils ar soliņu par 15 000 atkal pārsteidz. Vai “īpašais dizains” nočiepts?

2020. gada 9. septembrī 19:10

Jēkabpilī tapis īpaša dizaina soliņš, kura izmaksas – 15 tūkstoši eiro – raisa neizpratni daļai jēkabpiliešu. Pilsētas iedzīvotājiem spilgtā atmiņā ir citi vērienīgie pašvaldības tēriņi, piemēram, pirms dažiem gadiem tapusī sabiedriskā tualete par 85 tūkstošiem eiro, ko tautā sauc par “zelta tualeti”. Līdz ar soliņa uzstādīšanu jēkabpilieši jau atkal vaicā, vai domnieki nav pārlieku izšķērdīgi, vai naudu nevarēja iztērēt lietderīgāk? Tāpat iedzīvotāji soliņa īpašajā dizainā saskata līdzību ar cita dizainera veidojumu, kas vedina domāt, ka pašvaldības pārstāvji nočiepuši ideju.

Šā gada augusta beigās Jēkabpilī blakus jaunajai velotrasei un netālu no topošā skeitparka novietoja soliņu, kas pašvaldībai izmaksāja 14 999,58 eiro. Tas veidots skaitļa “350” formā. Kā aprakstīts pašvaldības mājaslapā, “par godu Jēkabpils pilsētas dibināšanas 350. gadadienai šovasar pilsētā uzstādīts jauns vides objekts – dizaina soliņš ”350”. [..] Soliņam izstrādāts moderns un funkcionāls dizains – vienlaikus tas ir gan vides objekts, gan  atpūtas vieta aktīvajiem sporta zonas izmantotājiem un garāmgājējiem. Aplūkojot to no augšas – tas veido skaitli ”350”.”

Foto: Jēkabpils pašvaldība

Apkaimē, kur izvietots īpašais soliņš, jau iepriekš uzstādīti vairāki citi soliņi. Soliņa izmaksas raisījušas diskusijas sociālajā tīklā “Facebook”. Turpinājumā citēti dažu lietotāju viedokļi.

komentārs iekš “Facebook”

Jēkabpils tālu netiks, ja metīs kaut kādiem soliņiem 15 tūkstošus! Jūs ko, nopietni?!

komentārs “Facebook”

Vēlos sakārtotu iekšpagalmu, nevis soliņus!

komentārs “Facebook”

Jūs to soliņu vietā iekšpagalmu ceļus sataisītu, nevis “sūda” soliņus taisītu!

komentārs “Facebook”

Vai tiešām Jēkabpilī neko skaistu nevar uztaisīt par minimālam naudiņām, nevis kaut kādus brīnumus par tūkstošiem?

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Arī vairums “Bez Tabu” uzklausīto jēkabpiliešu kritizēja pašvaldību, uzskatot, ka vietvara ir pārlieku izšķērdīga. Jēkabpiliešiem spilgtā atmiņā ir pašvaldības tēriņi (85 tūkstoši eiro) par sabiedrisko tualeti Kena parkā. Par šo mazmājiņu, kas tautā nodēvēta par “zelta tualeti”, “Bez Tabu” stāstīja pirms dažiem gadiem. Vairāk lasi šeit.

Nauda iztērēta lietderīgi, iedzīvotājiem soliņš ir nepieciešams, uzskata pašvaldība

Jēkabpils Pilsētvides departamenta direktors Raits Sirmovičs uzskata, ka pilsētai un tās iedzīvotājiem šāds soliņš ir nepieciešams.

Raits Sirmovičs
Jēkabpils Pilsētvides departamenta direktors

Šis soliņš paredzēts izmantošanai jauniešiem. Tā kā veidojas jauniešu atpūtas komplekss, šis soliņš ir netradicionāla izskata. Tā ir vieta, kur jaunieši var pulcēties, apspriesties un kopā “patusēt”. Manuprāt, summa ir adekvāta. Šāda veida soliņš jauniešiem, mūsuprāt, ir nepieciešams. Arī mūsu mākslinieks ir gados jauns cilvēks.

Sirmovičs norādīja, ka 15 tūkstoši eiro iztērēti ne vien par soliņu, bet arī par teritorijas labiekārtošanu. Ja pat par šādu un līdzīgu objektu izvietošanu nav nepieciešama sabiedriskā apspriešana, taujāts, vai tomēr pašvaldībai pirms vietvaras maka atvēršanas nevajadzētu apzināt iedzīvotāju viedokli par šāda soliņa nepieciešamību, piemēram, sociālajos tīklos, Sirmovičs teic, ka “prasīt [viedokli] var par visu, bet, galu galā, šos jautājumus lemj pašvaldības deputāti, kuri izskata budžetu, piešķir līdzekļus.”

Vai pašvaldība nočiepa svešu ideju?

Raits Sirmovičs informēja, ka soliņa dizaina autors ir pašvaldības vecākais ainavu arhitekts, tomēr acīgi iedzīvotāji saskatījuši aizdomīgu līdzību ar citas vides dizaineres – Ligitas Breģes – darbu, ko viņa nodēvējusi par pilsētvides modulāro mēbeļu sistēmu MeetMe!. Savu garadarbu Breģe publiskai apskatei izvietoja vasaras vidū izstādē Kuldīgas Mākslas namā. Ar fotoattēliem no izstādes viņa dalījusies arī sociālajā tīklā “Facebook”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vakar Kuldīgas Mākslas namā tika atklāta izstāde “Tēlniecība. Objekts”, kurā starp daudziem Latvijas māksliniekiem…

Posted by br.ook interior architecture on Saturday, July 18, 2020

“Bez Tabu” sazinājās ar dizaineri Breģi, kurai vaicāja, vai arī viņai ir aizdomas, ka Jēkabpils pašvaldība ideju nočiepusi.

Ligita Breģe
vides dizainere

Labdien! Jā, man jau vairāki cilvēki šo Jēkabpils soliņu ir sūtījuši. Līdzība, protams, ir diezgan liela, bet legāli īsti jau neko nevar darīt. Domāju, šeit vairāk būtu jārunā par savstarpējām profesionālajām ētikas normām un darba kultūru. Nav noslēpums, ka dizaina nozarē bieži viens no otra iespaidojas, bet projekta rezultātam tomēr būtu jābūt ar savu radošo pienesumu, lai jaunais risinājums būtu ar autora pievienoto vērtību. MeetMe! modulārā pilsētvides mēbeļu sistēma tika radīta 2012. gadā maģistra darba ietvaros Latvijas Mākslas akadēmijā. Ar to ieguvu 1. vietu jauno dizaineru konkursā Maskavā, tas ticis izstādīts tādās starptautiskās dizaina izstādēs kā Stockholm Furniture and Light Fair/Greenhouse, SaloneSatellite Milānā u.c.. Šobrīd tas apskatāms arī izstādē Kuldīgā. Man nav nekas pret to, ka cilvēki iespaidojas no mana darba, bet jautājums – kāpēc tas tiek darīts? Vai tiek pētīti un meklēti risinājumi, lai iedzīvotājiem būtu mūsdienīgi labiekārtota pilsētvide ar jaunām tikšanās vietām? Vai tas tiek darīts virspusēji, ”noskatoties” formu, lai uztaisītu pilsētai dekorāciju un apgūtu kādus līdzekļus?

Soliņu Jēkabpilī izgatavoja SIA ”MK Dizains”. Laukuma labiekārtošanu un soliņa uzstādīšanu veica SIA ”Jēkabpils pakalpojumi”.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm