tv3.lv

“Izgrauza datorā caurumu!” Rīdzinieks stāsta par neticamu atgadījumu ar aptiekā nopirkto termometru!

Ar “Bez Tabu” sazinājās rīdzinieks Mārtiņš, kurš vēlas informēt citus par aptiekās nopērkamo termometru sastāvu. Dēls mērījis temperatūru, un termometrs saplīsis uz portatīvā datora korpusa. Datora virsma notīrīta, taču pēc neilga laika uz tās parādījies tumšs pleķis. Izrādās, ka termometrā esošais šķidrums spēj “izēst” pamatīgu caurumu alumīnijā. 

2019. gada 27. martā 19:45

“Saslima dēls, viņš mērija temperatūru, un termometrs izkrita no rokas un saplīsa uz datora,” stāstu iesāk Mārtiņš. No sākuma datora virsmu notīrījis ar sausu salveti, bet daļa sudraba krāsas šķidruma vēl palikusi. Tad salveti samitrinājis, un ar ziepju palīdzību dators notīrīts, taču pēc īsa brīža uz virsmas parādījies neliels pleķis, no sākuma domājuši, ka korpuss nejauši saskrāpēts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mārtiņš
brīdina par termometru

Pēc dažām minūtēm caurums jau bija daudz lielāks, un es sapratu, ka tā ir kaut kāda ķīmiska reakcija, sajaucu sodu ar ūdeni un mēģināju notīrīt, bet tas nepalīdzēja. Ar katru minūti tas pleķis palika arvien lielāks, kamēr tas vienkārši izdrupa.

Dators steigšus nogādāts “Apple” ierīču servisā, taču detaļa turpinājusi drupt. Servisa darbinieki atzīst, ka tādu gadījumu līdz šim nav redzējuši. Mārtiņš, saņemot salaboto ierīci un apskatot iespaidīgo caurumu bojātajā korpusā, smej, ka termometrs izmaksājis vairāk nekā 200 eiro.

Mārtiņš

Es domāju, kas tas varētu būt par briesmīgu šķidrumu, ja tas ir tik agresīvs pret metālu, kas notiktu, ja tas iepilētu acī vai uz kādas citas ķermeņa daļas?

Zinātnes vārdā tiek ziedots arī otrs iegādātais termometrs, tā saturs izsmērēts uz alumīnija lineāla un nomazgāts. Notiek tieši tas pats, kas pirmajā reizē. Mārtiņš norāda, ka termometra instrukcijā rakstīts, ka tādā gadījumā vietu, kuru skāris šķidrais metāls, jāmazgā ar kalcija hidroksīda un tīrradņa sēra maisījumu. “Tas ir jocīgi, varbūt tādu pastu var iedot līdzi, pārdodot termometru,” prāto Mārtiņš.

Uz iepakojuma norādīts, ka termometrs ražots Holandē, un tā izplatītājs ir SIA “Olko”. Uzņēmuma adresē “Bez Tabu” satiek darbinieku, kurš norāda, ka prece atbilst visām Eiropas Savienības drošības prasībām, un, visticamāk, tāda situācija varētu atgadīties ar jebkuru citu termometru. Daļēji piekrīt ķīmijas profesors Andris Actiņš, jo tā varētu notikt ar termometriem, kuru sastāvā ir ķīmiskais elements gallijs.

Andris Actiņš
LU Ķīmijas fakultātes profesors

Es, protams, ar kaut ko tādu sastopos pirmo reizi, bet izskaidrojams tas ir. Gallijs aktivizē alumīniju, līdz ar to alumīnijs kļūst tik reaģētspējīgs, ka tas reaģē ar ūdeni, reaģē ar gaisa skābekli, un pat ar galliju aktivēts alumīnijs var tikt izmantots, lai izdalītos ūdeņradis, respektīvi, iemet tādu alumīniju ūdenī, un tas burbuļo.

“Youtube” var atrast līdzīgus eksperimentus ar galliju un alumīnija skārdeni. Ūdens noteikti veicina ķīmisko elementu mijiedarbību, bet arī bez tā palīdzības gallijs, visticamāk, būtu “sagrauzis” datoru, jo mitrums ir arī gaisā. Diemžēl instrukcijā ieteicamais veids, kā procesu apstādināt, nav ne ērts, ne īsti pieejams katram termometru lietotājam.

Andris Actiņš
LU Ķīmijas fakultātes profesors

Droši vien, ka kaut kāds pamatojums tam ir, bet ikdienā mums kalcija hidroksīda nevienam mājās nav, tie ir dzēstie kaļķi, ko kādreiz izmantoja celtniecībā, un tīrradņa sēru arī neviens neglabā mājās. Ko šādā situācijā darīt? Jāmēģina kaut kā citādāk savākt, bet es to nevaru tagad pateikt, tad man vajag eksperimentēt.

Atklājas, ka termometra sastāvā ir gallijs, alva un indijs, kas cilvēkam neesot bīstami, un, nokļūstot uz ādas, nekam sliktam nevajadzētu notikt, tiesa gan, uz jautājumu, ko tad, ja šķidrums nokļūst acīs, pagaidām atbildes nav. Tāpat ieteicams neriskēt un termometru turēt pēc iespējas tālāk no alumīnija.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm