“Ja būtu nosituši?!” Rēzeknes Tehnikuma audzēkni brutāli dauza kursabiedrs, pārējie noskatās un filmē

Rēzeknes tehnikuma audzēknis brutāli izrēķinās ar savu vienaudzi, dauzot galvu ar dūrēm. Vairākas minūtes uz to no malas noskatās daudzi citi kursabiedri, uzkurina atmosfēru un filmē cilvēka klapēšanu savos telefonos. Par pusaudžu nežēlību un vienaldzību satraukta arī policija.

2018. gada 21. decembrī 18:00

Rēzeknes tehnikuma 1. kursa audzēkņi apliecinājuši, cik ļoti nežēlīga var būt mūsdienu jaunatne. Viss sācies ar studentu došanos smēķēt starpbrīdī. Puisis, kurš vēlas palikt anonīms, stāsta, ka kursabiedrs sācis par viņu ņirgāties – kratījis cigaretes pelnus uz drēbēm un galvas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Viņš sāka man “braukt” virsū un kratīt pelnus uz mani. Man tas, protams, ļoti nepatika. Es viņam aizrādīju un atgrūdu. Viņš mani aicināja “aiz stūra”,” stāsta pusaudzis.

Pēc konfliktsituācijas vēlāk, pēc stundām, abi devās kauties uz kādu namu iekšpagalmu, netālu no tehnikuma. Viņiem sekoja daudzi citi kursabiedri, puisis saskaitījis padsmit vienaudžu. Neviens par gaidāmo kautiņu neziņoja skolas vadībai un/vai pedagogiem.

Kautiņš ilga vairāk nekā divas minūtes, kurās “Bez Tabu” uzklausītais puisis nespēja izrādīt pretsparu kursabiedram, kurš viņu iepriekš apbārstīja ar pelniem. Jau pašā sākumā viņš saņēma vairākus spēcīgus sitienus pa galvu, kas viņu apdullināja.

Daudzie skatītāji – kursabiedri – vien noraudzījās no malas, kā ar vājāko brutāli izrēķinās daudz spēcīgākais pretinieks, kurš, starp citu, trenējas cīņas sportā, ko visi sanākušie zināja. Vājākais saņēma neskaitāmus sitienus galvas rajonā, tai skaitā pa deniņiem un pakausi. Sišana turpinājās tad, kad puisis neizrādīja nekādu pretestību, atrodoties uz ceļiem. Sita ļoti “netīri” arī no aizmugures.

Divarpus minūtes skatītāju bars vien iemūžināja notiekošo telefonos, neapturēja brutalitāti pēc pirmajiem bīstamajiem sitieniem, kad puisis nespēja vairs pretoties. Bars piebalsoja, sajūsminājās par sitieniem, dažs gan aizrādīja, ka nevajagot žņaugt, bet turpināja noskatīties klapēšanā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pirms kautiņa gan kāds jaunietis piedāvā nefilmēt notiekošo, bet kāds cits atcērt, ka to darīs un pasmejas.

Piekautā pusaudža māte piekrīt, ka arī viņas dēls nav bez vainas, jo piekritis kautiņam, tomēr uzskata, trakulības varēja beigties uzreiz, kad apkārtējie redzēja, ka puika nav pretinieks.

Piekautā pusaudža māte

“Kas būtu, ja viņu nosistu?! Redzēja jau, ka ar vienu sitienu pietiek! Viņš vairs neko nevarēja izdarīt! Tas otrs puika taču ir trenēts, viņam pašam bija jāsaprot! Tie, kuri tur skatījās no malas, arī uz ielas nevienam nepalīdzētu! Paietu garām vai uzfilmētu ar telefonu!”

Par to, ka šādas izdarības var beigties pat letāli, brīdina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Neiroloģijas un neiroķirurģijas nodaļas vadītājs Kārlis Bicāns. Viņš komentē sišanu pa deniņiem.

Kārlis Bicāns
RAKUS Neiroloģijas un neiroķirurģijas nodaļas vadītājs

“Cilvēka deniņkauls citreiz ir mazāk par milimetru biezs, kā papīrs. Šo kaulu var pārsist ar vienu sitienu. Šim kaulam cauri iet artērija. Tas var būt nāvīgs rezultāts divu, triju stundu laikā, ja nesniedz palīdzību. Tāpat cilvēks var gūt invaliditāti uz mūžu.”

Puisis stāsta, ka piekauts ar acīmredzamām traumām vēlāk devies atpakaļ uz tehnikumu pēc mantām, kur viņu esot redzējuši pieaugušie. Mantas savācis un devies tālāk savās gaitās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Zēna māte vienaldzībā vaino arī iestādes sargu un garderobes darbinieci, kuri, redzot traumēto pusaudzi, nav izsaukuši vecākus un ārstus.

Vēlāk vecāki dēlu nogādājuši Rēzeknes slimnīcā, kur konstatēts smadzeņu satricinājums un sejas kaula lūzums. RAKUS Neiroloģijas un neiroķirurģijas nodaļas vadītājs Bicāns pēc šādiem saņemtiem sitieniem pa galvu iesaka saukt dakterus, nevis klīst apkārt.

Kārlis Bicāns
RAKUS Neiroloģijas un neiroķirurģijas nodaļas vadītājs

“Sākotnēji ir tā saucamais gaišais periods, kad it kā nekas nesāp, nekas nav, bet var pēkšņi iekrist bezsamaņā. Ja nav sniegta palīdzība, var arī nomirt.”

“Bez Tabu” vēršas Rēzeknes Tehnikumā, kur vadība informē, ka apzināti gan kaušļi, gan skatītāji. No viņiem pieprasīti paskaidrojumi. Tāpat veiktas pārrunas ar vecākiem, sodīti ar stipendiju samazināšanu.

Iestādes vadība noraidījusi cietušā puiša mātes piedāvājumu rīkot kursa visu audzēkņu vecāku sapulci, kurā tiktu demonstrēts video. Lai gan vadība uzskata, ka video nav visiem jārāda, jo esot briesmīgs, cietušā vecāki uzskata, ka par to ir jārunā ar visiem, lai kas šāds neatkārtotos.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Komentējot pārmetumus par to, kāpēc pieaugušie skolā nepievērsa uzmanību zēnam, kurš pēc kautiņa tehnikumā atgriezās ar acīmredzamām traumām, vadība teic, ka video novērošanas kameru ierakstos esot redzams, kā puika ienāk ēkā pa sētas durvīm, tāpēc viņu neesot pamanījis apsargs. Tāpat garderobes darbiniece neesot pamanījusi traumas, jo zēns bijis aizsedzis seju ar kapuci.

Valsts policijā par notikušo ierosināta administratīvā lietvedība. Medicīniskās ekspertīzes rezultātā tikšot noskaidrota miesas nodarījumu pakāpe. Ja tie tiks atzīti par maznozīmīgiem, draud vien administratīvā atbildība. Ja traumas atzīs par vieglām, vidēji smagām vai smagām, draud kriminālatbildība.

“Nav svarīgi, vai cietusī puse piekrita kauties vai ne. Ja miesas bojājumi nodarīti, iestājas atbildība,” informē Valsts policijas (VP) Rēzeknes iecirkņa Kārtības policijas nodaļas priekšnieka vietnieks Aldis Saukāns.

Tāpat VP pārstāvis Saukāns ir kritisks par skatītājiem, kuri neiesaistījās, jau laikus nepārtrauca izrēķināšanos un neizsauca policiju. Saukāns atgādina, ka pie noteiktas noziedzīga nodarījuma kvalifikācijas šie vienaldzīgie aculiecinieki var tikt atzīti par līdzvainīgiem.

Aldis Saukāns
Valsts policijas pārstāvis

“Par to ir jārunā ģimenēs un skolās, jo diemžēl mūsu jaunatne drīzāk filmē avārijas, ugunsgrēkus, bet nesauc policiju. Arī šajā gadījumā notika līdzīgi: cilvēki filmēja, noskatījās, kā viens tiek piekauts, bet neviens laikus neizšķīra un neizsauca policiju.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Cietušā ģimene pieļauj, ka, visdrīzāk, puisis neturpinās mācības Rēzeknes Tehnikumā.

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm