“Ja strādājot nenogāzies, esi laimīgs! Parādā algu, atlaiž, kā grib, nodokļus par mums nemaksā!” Talsu kafejnīcas bijušie darbinieki pret priekšniecību

Garas darba stundas, kuras nekorekti uzskaita un par kurām pienācīgi nesamaksā, nelegāla nodarbināšana, nodokļu nemaksāšana – šo un citu pārmet Talsu ēstuves priekšniecībai bijušie darbinieki.

2018. gada 7. novembrī 8:50

Kristiāna Talsu pusdienu restorānā “Taste” nostrādāja četrus mēnešus. Sieviete pieņemta darbā kā pavāra palīdze.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Pildīju visus pienākumus, kas saistīti ar pavāra palīga amatu un ne tikai. Bija viena pavārīte, bet viņa aizgāja prom, tad bija tā, ka iedeva papīru, pēc tā arī pašai bija jāgatavo ēdiens. Darbinieki mainījās ļoti bieži. Vairāki arī nesaņēma visu nopelnīto,” stāsta Kristiāna.

Tāpat Kristiāna stāsta, ka strādājusi garas darba stundas, bet tās priekšniecība neesot uzskaitījusi.

Kristiāna
Bijusī ēstuves darbiniece

“Līgumā minēts, ka algu izmaksā katra mēneša sestajā datumā. Sākot jau ar pašu pirmo mēnesi, tajā datumā neizmaksāja algu. 15. datumā var pieprasīt avansu. Personīgi es to neprasīju, bet zinu, ka daudzi, kuri prasīja, saņēma atteikumu. Teica, lai gaida algas dienu. Algas tika ieskaitītas pēc viņu [priekšniecības] vēlēšanās, vēlākos datumos. Kad it kā mājās izrēķinu, ka vajadzētu būt konkrētai summai, bet īstenībā samaksā mazāk. Bija tāda sajūta, ka ieskaita tik, cik paši izdomā. Kad prasu, kāpēc tāds atalgojums, priekšniecība atbild, ka nu tāds tas atalgojums ir, piesaucot, ka ir bērni, jāmaksā nodokļi. Nodomāju – nu labi. Kad bija runa par darba laiku, virsstundām, teica, ka par virsstundām un svētku dienām nemaksās.”

Kristiāna darba attiecības ar iestādes “Taste” īpašnieci SIA “Scoop” pierāda ar darba līgumu. Sieviete stāsta, ka, kad saslimusi un saņēmusi “zilo lapu”, cerējusi, ka par slimošanas periodu arī samaksās, tomēr, kā noskaidrojusi Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA), darba devējs neesot par viņu maksājis nodokļus ne centa.

Kristiāna
Bijusī ēstuves darbiniece

“Kad uzzināju, ka par mani nav maksāti nodokļi, biju šokā. VSAA man iedeva par to izziņu, teica, ka varu droši iet pie darba devēja un jautāt, kāpēc tā. Par slimošanu neesmu saņēmusi naudu līdz pat šodienai. Kad es viņam prasīju, kāpēc par mani netiek maksāti nodokļi, viņš atzina, ka ir tāda lieta. Teica, lai es nebļaustos skaļi, jo visiem tas neesot jādzird. Pats pateikšot visiem, kuriem jāzina. Vai pateica arī citiem, par kuriem nemaksā nodokļus, nezinu.”

Kristiāna darba devējam likusi galdā atlūgumu, kuru, kā stāsta sieviete, viņš neesot pieņēmis, esot centies pierunāt, lai Kristiāna paraksta viņa sagatavotos dokumentus, ko sieviete atteikusies darīt. Kristiāna stāsta, ka, vēršoties pie darba devēja, viņš sākotnēji esot teicis, ka aprēķinās, cik palicis parādā par neizmaksātajām algām un slimošanu, tomēr sieviete aizvien gaida parāda atmaksu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Tā ir mana nauda! Man tā ir vajadzīga! Viņš man uz to atildēja: “Ko tu gribi? Gribi, lai eju ņemt kredītu “Mogo”?” par skaidrošanos ar priekšniecību stāsta Kristiāna.

Kristiāna apgalvo, ka darba devējs aizvien viņu nav atbrīvojis no amata (nav pieņēmis iesniegumu), aizvien gaida pienākošos darba algu, slimības pabalstu, atvaļinājuma kompensāciju. Tāpat sieviete pieprasa atdot ar darba attiecībām saistītos dokumentus, kurus darba devējs neesot atdevis. Par to sieviete vērsusies Valsts policijā.

Arī cita bijusī darbiniece Dagnija stāsta, ka strādājusi pārlieku garas darba stundas. “Darbs līdz krišanai! Bija tā: ja pie izlietnes nenogāzīsies pēc visām tām stundām, tad ir labi. Vienubrīd man kļuva pat slikti ar veselību, paņēmu slimības lapu, jo sāpēja mugura,” stāsta Dagnija.

Pēc slimošanas informējusi priekšniecību, ka var atgriezties darbā, bet Dagnija bijusi nepatīkami pārsteigta, dzirdot darba devēja atbildi.

Dagnija
Bijusī darbiniece

“Atbilde bija tāda: “Tu sen jau esi atlaista!” Es jautāju, ar kuru datumu esmu atlaista. To man nemācēja pateikt. Pamatojums bija tāds, ka esmu viņu “piečakarējusi” ar to, ka esmu aizgājusi uz “zilās lapas”. Teica, ka principa pēc man nesamaksās.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Dagnijas gadījumā, lai gan sievietei ir darba līgums ar uzņēmumu, tas nav reģistrēts, līdz ar to Dagnija apgalvo, ka nodarbināta nelegāli.

Kristiāna par iestādes “Taste” īpašnieci SIA “Scoop” ziņojusi Valsts darba inspekcijai (VDI) un Valsts ieņēmumu dienestam (VID). VID apņemas veikt pārbaudi uzņēmumā, savukārt VDI atbildē sievietei informē, ka uzņēmums nesadarbojas ar institūciju, nesniedz paskaidrojumus un dokumentāciju.

Kristiāna teic, ka esot daudz darbinieču, kuras esot neapmierinātas ar “Taste” vadības izdarībām, tāpēc aicina arī pārējos darbiniekus vērsties uzraugošajās iestādēs.

Ciemos pie priekšniecības

SIA “Scoop” reģistrēta šā gada sākumā. Īsā laika periodā uzkrājusi vairāk nekā divarpus tūkstošu eiro nodokļu parādu.

“Bez Tabu” komandai ierodoties Talsu kafejnīcā “Taste”, priekšnieks Ģirts Bērziņš uzreiz noprot, kāpēc žurnālisti ieradušies. Bērziņš gan uzreiz saka, ka par visu – pastrādāto, slimības lapām, neizmantotajiem atvaļinājumiem – esot samaksāts.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Bērziņš arī piebilst, ka vērsies pret bijušajām darbiniecēm Valsts policijā, jo uzskata, ka ir apmelots sociālo tīklu sūdzību ierakstos, kas publicēti vēl pirms “Bez Tabu” iesaistīšanās.

Tāpat priekšnieks stāsta, ka, lai gan sākotnēji uzņēmums kavējies VDI sniegt paskaidrojumus un dokumentāciju, nesen esot iesniedzis visu nepieciešamo informāciju.

“Kamēr institūcijas nebūs sniegušas oficiālu atzinumu, ko esam vai neesam [darījuši], tikmēr nekomentēšu.”

Lūgts komentēt faktu, ka par darbiniekiem netiek maksāti nodokļi, kā rezultātā viņi nevar saņemt samaksu par slimošanas periodu, Bērziņš atbild: “Es šos faktus nenoliedzu. Ir nodokļu parāds. Nodokļi netiek izdalīti atsevišķi. Nodokļu parāds ir nodokļu parāds, ar to jātiek galā.”

Nodokļu nemaksāšanu noraksta uz “grūto ieskriešanos”

Kad žurnālists piebilst, ka, nemaksājot par darbiniekiem sociālās iemaksas, darba devējs liedz darbiniekam tiesības saņemt atalgojumu par slimošanas periodu, Bērziņš taisnojas, ka nodokļu nemaksāšana saistīta ar grūto biznesa ieskriešanos.

Ģirts Bērziņš
Pusdienu restorāna priekšnieks

“Nav smuki. Nav smuka situācija. To, ka ir parāds, nenoliedzu, tomēr tas nav ļaunprātīgas nemaksāšanas rezultāts. Mēs nesen atvērāmies, taustījāmies, kamēr sapratām, ko cilvēki ēdīs, ko neēdīs. Sākumā cietām lielus zaudējumus.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Nelegālu darbinieku nodarbināšanu un to, kā uzņēmumā tiek uzskaitītas nostrādātās stundas, Bērziņš nekomentē.

Ģirts Bērziņš
Pusdienu restorāna priekšnieks

“Tie ir jautājumi, uz kuriem noteikti atbildēs kompetentās iestādes pēc tam, kad būs veiktas pārbaudes. Tad varēsim runāt daudz konkrētāk. Šobrīd nelēkšu vilcienam pa priekšu.”

VDI Ventspils reģiona priekšnieks Artis Stūris stāsta, ka konkrētais uzņēmums jau iepriekš sodīts par nelegālu nodarbināšanu. VDI pārstāvis aicina ziņot par pārkāpumiem, kaut vai anonīmi.

Artis Stūris
VDI Ventspils reģiona priekšnieks

“Bija anonīma informācija par nelegālu nodarbinātību. Tiešām konstatējām, ka ir nelegāla nodarbinātība. Lietvedība izbeigta, jo pierādīts, ka [persona] nodarbināta bez rakstveida līguma. Ir uzlikts sods, tas ir nomaksāts. Pašreiz lietvedībā ir vēl viens iesniegums par darba samaksas izmaksu. Viņš [uzņēmums] sadarbojas, bet, kā lai pasaka, ne tādā tempā, kā mēs to vēlētos. Mēs aicinām vērsties visus darbiniekus, kuri zina par pārkāpumiem, ziņot VDI. Aicinām sniegt detalizētu informāciju, tad centīsimies palīdzēt.”

“Bez Tabu” uzklausītās darbinieces ziņo arī par sanitāro normu pārkāpumiem iestādes virtuvē. Uzrāda saraksti ar Ģirta Bērziņa sievu Ivetu Bērziņu (uzņēmuma valdes locekle), kurā darbiniece taujā priekšniecei, kas darāms ar vakardienas salātiem. Uz to priekšniece atbild: “Nokās un liec klāt svaigajiem.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ģirts Bērziņš nekomentē konkrēto saraksti, bet saka, ka Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārbaudēs būtiski sanitāro normu pārkāpumi neesot konstatēti. Bijušās darbinieces teic, ka PVD saskaņojot pārbaudes, tāpēc uzņēmuma priekšniecībai esot laiks sagatavoties.

“Bez Tabu” Ģirtam Bērziņam lūdz sarunāt interviju ar kādu pašreizējo darbinieku, lai apvaicātos, vai viņš apmierināts ar darba apstākļiem, darba apmaksu un citām lietām. Bērziņš iepazīstina žurnālistus ar it kā ierindas darbinieci vārdā Iveta, kura apgalvo, ka “apmierina pilnīgi viss”. Tiesa, vēlāk noskaidrojas, ka Iveta nav ierindas darbiniece, bet gan Ģirta sieva Iveta Bērziņa, uzņēmuma vadītāja.

Kad “Bez Tabu” atkārtoti lūdz sarunu ar ierindas darbinieku, žurnālisti saņem atbildi, ka neviens cits nevēloties paust viedokli.

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm