tv3.lv

“Ja vien nebūtu pacēlis klausuli…” Krāpnieki izputina Edgaru; zaudēti vismaz 30 000 eiro

Ja vien nebūtu pacēlis klausuli. Aptuveni šādi savu pašreizējo dzīvi raksturo Edgars, kurš septembra sākumā saņēma zvanu no kādas dāmas. Uzsāktā saruna drīz vien būtiski iedragāja vīrieša finansiālo stāvokli.

Edgars

Stādījās priekšā kā starptautiskais drošības dienests, ka es esmu nelegāli nodarbojies ar kriptovalūtas darījumiem un ka tūlīt ar mani sazināsies nākamais speciālists. Nākamais zvans, vīrietis. Viss notiek krievu valodā, protams…

Par spīti tam, ka Edgars ar kriptovalūtu ir uz jūs, mistiskā drošības dienesta pārstāvis runājis pārliecinoši, turklāt uzrādījis arī šķietami ticamu Latvijas bankā izveidotā konta izdruku. Lai novērstu šaubas, ka Edgars iesaistīts nelegālā 90 000 eiro darījumā, nezināmajai personai jādod attālināta piekļuve portatīvajam datoram, vēlāk – arī viedierīcei. Vārds pa vārdam, un latvietis jau “WhatsApp” sarakstē nosūta arī savas identifikācijas kartes abu pušu attēlus, tādējādi dodot absolūti pilnu rīcības brīvību ar personas datiem.

“Lai pārliecinātos, ka es neesmu tos darījumus veicis, jo es domāju, ka tas ir drošības dienests, jāattaisa “Revolut” bankā konts. Viņi lūdza visus manus līdzekļus ieskaitīt šajā kontā, un vēl paņēmu trīs ātros kredītus,” uzskaita cietušais.

Pēkšņi mistiskā persona lūdz Edgaru aizdoties līdz tuvākajam bankomātam, lai izņemtu 900 eiro skaidrā naudā. Iemeslus, kāpēc tas jādara, Edgars neatceras. Taču tieši prombūtnes laikā nupat izveidotais “Revolut” konts tika iztukšots. Paralēli tam bankā paņemts vēl patēriņa kredīts. Kopējā zaudētā summa – vismaz 30 000 eiro.

“Bez Tabu” uzrunājusi arī skatītāja Gundega, kuru identiski kā Edgaru krāpnieki akurāt cenšas uzsēdināt uz kriptovalūtas āķa. “Zvans bija no ārzemju numura. Teica, ka zvana no “finanšu regulatora”. Man teica, ka ar maniem datiem veiktas krāpnieciskas darbības ar kriptovalūtu un ka nepieciešams “slēgt maciņu”. Jāieslēdz dators utt. Citādi, ja es atsakos, man būs jāmaksā 20% nodoklis valstij no 90 000 eiro,” atminas skatītāja.

Gundega uz šā āķa neuzķeras, taču turpina sarunu, turklāt ierakstot vairāk nekā 10 minūšu dialogu.

Valsts policija uzsver, ka – nedz Valsts policijas, nedz arī kāds cits no operatīvajiem dienestiem, nedz arī valsts iestāžu, nedz arī banku darbinieki nekad nezvanīs, lai noskaidrotu piekļuves banku kontiem vai kādu citu tamlīdzīgu sensitīvu informāciju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ja tomēr tiek saņemts šāds zvans, tad tas nozīmē tikai vienu – krāpšanas mēģinājumu.

Edgars uzskata, ka policijai uzreiz pēc iesnieguma saņemšanas bija jārīkojas momentāni, uz karstām pēdām atrodot krāpniekus. Valsts policija gan uzsver, ka krāpnieki, kuri galvenokārt darbojas organizētā grupā, nemaz neatrodas Latvijā vai Eiropas Savienībā, bet gan trešajās valstīs. Līdz ar to šādu krāpnieku grupējumu notveršana ir ne tikai sarežģīta, bet pat jāveic, sadarbojoties ar citu valstu tiesībsargājošajām institūcijām.

Jāpiebilst, ka vērienīgā operācijā šovasar Latvijā tika aizturēts šāds apjomīgs krāpnieku grupējums.

Likumsargi vēl uzsver, ka cietušajiem nekādā gadījumā nevajadzētu turpināt saziņu ar krāpniekiem. Nereti pat tiek saņemti zvani it kā no cita dienesta, kas palīdzēšot atgūt iepriekš izkrāptos finanšu līdzekļus, taču gala rezultātā tiekot izkrāptas jaunas summas.

Šī ir īstā reize tomēr atcerēties, ka esat Latvijas Republikas pilsonis, un Latvijā oficiālā valoda ir latviešu valoda. Līdz ar to jau sarunas sākumā var droši atbildēt, ka svešvalodās vispār nerunājat.

Psihoterapeites Ināras Vārpas komentārs:

Žurnālists
Medijos pavadīti vairāk nekā 14 gadi. Uzskata, ka katrs stāsts un problēma ir iespēja sabiedrībai atgādināt par dažādām dzīves situācijām, kas var skart jebkuru no mums. Strādājot, rod iespēju ne tikai risināt problēmas, bet arī pamācīt citus labākai ikdienai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm