Jau šogad daļai Latvijas iedzīvotāju pieaugs zemes nodoklis! Uzzini, vai arī tev!

Pie raidījuma Bez Tabu vērsās rīdziniece, kurai tā saucamais zemes nodoklis pēkšņi tika palielināts par 271 eiro!

2017. gada 22. februārī 19:09

Irēna tēva celtajā namā Mežaparkā dzīvo kopš bērnības. Ēku par iespaidīgu nosaukt nevar, taču 1900 kvadrātmetru lielā zemīte ap namu, ko tēvam piešķīra padomju laikos, nu ir iemesls, lai saķertu galvu. Šogad zemes kadastrālā vērtība, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, pieaugusi par nepilniem 30 tūkstošiem eiro.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Irēna, neizpratnē par zemes nodokļa pieaugumu

Zvanīju uz Zemes dienestu un prasīju, kāpēc tā? Viņi teica, ka māja ir kultūrvēsturiskā rajonā, esot pirmskara apbūve, bet tā nav. Mājas pirmā zemesgrāmata izsniegta 1958. gada 28. novembrī.

Zemes nodokļa palielinājums ir tiešā mērā saistāms ar kadastrālās vērtības palielinājumu. Tā sauktais apbūves zemi ietekmējošais apgrūtinājums, ir viens no zemes kadastrālās vērtības samazinošiem lielumiem.

Taču ar šī gada sākumu apgrūtinājums vairs netiek piemērots īpašumiem, kuri atrodas kultūrvēsturiskajā teritorijā, kā arī daudzstāvu dzīvokļiem, kuru īpašniekiem turpmāk kadastrālā vērtība tiks aprēķināta 100% apmērā, gluži, kā citu teritoriju īpašniekiem.

Finanšu ministrijā raidījumam Bez Tabu norāda, ka nekustamā īpašuma nodoklis pilnā apmērā nonāk pašvaldību budžetā, kā arī pašvaldībām ir tiesības samazināt nodokļa apmēru. Bez Tabu aptaujātās Pierīgas pašvaldībās, gluži kā galvaspilsētā, visbiežāk piemēro maksimālo likmi (1,5%).

Neņemot vērā dažādas atlaides, kas pienākas plašam sociālo grupu klāstam, situācija ir šāda: Jūrmalā deklarētajiem pienākas 70% atlaide tā saucamajam zemes nodoklim, Mārupes, Ķekavas, Salaspils novadu iedzīvotājiem jāmaksā pēc pilnas programmas (1,5%), turpretī Stopiņu novadā deklarētie saņem nelielu atlaidi (1,25%).

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Kadastrālā vērtība būtiski pieaug Rīgā, citās lielajās pilsētās. Pašvaldības šos līdzekļus var novirzīt, lai sakartotu savas teritorijas, atbalstītu iedzīvotājus, kuriem ir zema maksātspēja un citur,” norāda Finanšu ministrijas Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne.

Valsts zemes dienesta sniegtā informācija liecina, ka apbūves zeme ar vislielāko kadastrālo vērtību atrodas Jūrmalā, vistuvāk jūras krastam. Otrajā vietā ierindojas zeme Ķīpsalā, Daugavas krastā, turpretī jau pieminētā Mežaparka teritorija noslēdz topa trešo vietu. Vislētākā zeme meklējama Latvijas un Krievijas robežas tuvumā.

Viens no faktoriem, kas ietekmē kadastrālās vērtības palielināšanos ir notikušie darījumi. Jo iespaidīgāki darījumi (pirkta un pārdota zeme) tiks slēgti jūsu īpašuma tuvumā, jo lielāka iespēja, ka palielināsies arī apkārt esošo īpašumu kadastrālā vērtībā, kas ietekmēs nekustamā īpašuma nodokļa apmēru.

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm