“Jaunlatvijas” dibināšanai internetā “tirgo” zemi Fidži salā; aizdomas par krāpšanu

2022. gada 9. novembrī 19:43

“Bez Tabu” skatītājs Jānis sociālajā tīklošanas vietnē “TikTok” ievērojis kādu tautieti, kurš stāsta, cik veiksmīgi un apbrīnojami izdevīgi, gandrīz “pa lēto”, iegādājies zemesgabalu Fidži – eksotiskajā Okeānijas valstī netālu no Austrālijas.

Minētais tautietis ir 14. Saeimas vēlēšanu deputāta amata kandidāts Edgars Arkliņš no Zaļo un zemnieku savienības saraksta, kurš par nekustamajiem īpašumiem Fidži salā Vatu Vara publicējis lērums video.

Par reklāmu varētu dot visus desmit punktu, ja Arkliņa kungs īsos “tiktoka” video rullīšus izveidotu savā nupat iegādātajā īpašumā tālajā Fidži. Iespējams, ka tur nemaz nav tik labi, ja reiz potenciālie kaimiņi tiek uzrunāti, visticamāk, no mitekļa un automašīnas rudenīgā Latvijā.

Plāns – “Jaunlatvijas” dibināšana

Aplūkojot komentārus zem publicētajiem video, bez matemātiska aprēķina skaidri redzams, ka lielākā daļa uzjautrinās par 21. gadsimta Kurzemes hercoga Jēkaba sekotājiem, mēģinot dibināt valsti jeb “Jaunlatviju”, nevis Tobago Dienvidamerikas krastos, bet gan tuvāk Austrālijai. Turklāt uz salas, kas 2006. gadā pat tika uzskatīta par pasaulē dārgāko salu-nekustamo īpašumu ar vērtību vismaz 75 miljoni ASV dolāru.

Pašpasludinātajai “Jaunlatvijai” ir arī veltīta vietne internetā. Te nelielos, taču mērķtiecīgos un rozā toņos izveidotajos aprakstos mudina citus iesaistīties šķietami vilinošajā piedāvājumā. Turklāt zemes gabalu uz šīs sapņu salas var iegādāties par nieka 1000 eiro. Lai nebūtu jādzīvo zem klajas debess, par vēl 3000 eiro var nopirkt mikromāju. Izpētot vietni no “A” līdz “Ž”, nekur gan netiek minēti vārdi “pārdot” vai “pirkt”, bet gan “ziedot” un “investēt”.

Jāpiebilst, ka par 1000 eiro iespējams iegādāties vien 15 kvadrātmetrus lielu zemes pleķi. Arkliņa kungs savos video pauž, ka iegādājies īpašumu aptuveni 60 kvadrātmetru platībā, uz kura tad nu grasoties būvēt divstāvu moduļu māju. Vēl būtiski, ka sala, uz kuras šobrīd tiek piedāvāts iegādāties zemi, nebūt nepieder konkrētajam “tirgotājam” jeb “jaunlatvijas” dibinātājam.

Finanšu un tirgus kapitāla komisijas (FKTK) Licencēšanas daļas pārstāvis Ingus Valtiņš uzreiz norāda, ka investīciju sfērā vienmēr ir jābūt piesardzīgam. Ir jāapzinās, kur, kam un kādā veidā tiek piešķirti finanšu līdzekļi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Projektu virza traģiska ugunsgrēka lietā iesaistīta persona

Un investēt ir jāprot, turklāt svarīgi arī zināt, kas stāv aiz naudas. Pašpasludinātās “Jaunlatvijas” projektu virza Ernests Rieksts, kura vārds gan tiek locīts saistībā ar traģisko hosteļa ugunsgrēku Rīgā, Merķeļa ielā. Riekstu policija izsludināja meklēšanā un pērnā gada vasarā arī apcietināja. Jau šā gada rudenī Rīgas tiesas apgabala prokuratūra nolēma saukt pie kriminālatbildības divas personas par deviņu cilvēku bojāeju – Riekstu un viņa brāli – Andreju Gaili.

FKTK Rieksta piedāvājumus salīdzina ar zemesgabalu tirgošanu uz Mēness. “Šeit nav nekāda detalizētāka informācija, kur, kā, kāpēc un kā notiks šī īpašumtiesību reģistrācija. Vai es tiešām iegūšu to noteikto zemes apjomu, un ko es uz tā varēšu darīt nākotnē. Ir arī kritiski jāskatās, kur un kā tas tiek piedāvāts, kā jūsu intereses tiek aizsargātas, kā jūsu īpašuma tiesības tiks reģistrētas, kas šo pakalpojumu sniedz, kur ir nauda jāskaita. Diezgan daudz brīdinājumu, ka šeit varētu būt kaut kas aizdomīgs un jūs tiešām varētu zaudēt šo naudu,” turpina Valtiņš.

Pārskaitīt naudu var elementāri, bet, piemēram, konstatētu likumpārkāpumu gadījumā to atgūt ir ļoti grūti.

Nauda kokos neaug

Tāpēc FKTK eksperts uzsver, – ieguldot naudu, pirms lēmuma izdarīšanas ir jāapstājas un viss rūpīgi jāpārdomā, jāsargā arī savi personas un bankas dati, kā arī ieteicams pirms tam konsultēties ar kādu neatkarīgu ekspertu. Rieksts, protams, savā darbībā neko pretlikumīgu nesaskata.

“Bez Tabu”, uzdodoties par potenciālo pircēju, sazinās ar Riekstu. Vairāk nekā 10 minūšu laikā tiek uzburts stāsts par gadsimta darījumu. Plāni – grandiozi. Interesējoties par infrastruktūru, “jaunlatvietis” mierina, ka viss būšot uzreiz pēc darījuma noslēgšanas, kam jānotiek 2023. gadā. Salas cena – 50 miljoni eiro. Pusi it kā sedzot banka, otru pusi Rieksts cer savākt “ziedojumu” un “investīciju” veidā.

Jautājot, kas notiks gadījumā, ja pēc zemesgabala iegādes mainām domas un atsakāmies no šīs ieceres, Rieksts atbild, ka visa nauda paliek “Jaunlatvijas” kontā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Drīz vien “Bez Tabu” žurnālists atklāj identitāti, sarunas temps un enerģija mainās.

Ar vienu kāju “Jaunlatvijā”…

Ernests Rieksts

Principā četri līdz astoņi mēneši – tas ir tas plāns, kurā mēs vēlamies iekļauties, bet 2023. gads ir paredzēts, ka šim projektam ir jābūt noslēgtam, tātad – ir attiecīgi jābūt noslēgtam pirkuma līgumam. Es pats esmu latvietis, es darbojos šeit Latvijā, bet principā domās ar vienu kāju jau esmu “Jaunlatvijā”.

Sazināmies arī ar Arkliņu, kurš noliedz, ka strādā Rieksta labā un saņem par potenciālajiem darījumiem procentus. Arkliņš esot pārliecības pilns par “Jaunlatvijas” ideju un nepiekrīt, ka atvēlētie (it kā) 6000 eiro tikšot izkrāpti.

Žurnālists
Medijos pavadīti vairāk nekā 14 gadi. Uzskata, ka katrs stāsts un problēma ir iespēja sabiedrībai atgādināt par dažādām dzīves situācijām, kas var skart jebkuru no mums. Strādājot, rod iespēju ne tikai risināt problēmas, bet arī pamācīt citus labākai ikdienai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm